تاثیر امواج تلفن همراه بر وزن انسان چیست؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طبق تحقیقات دانشمندان اشتهای برخی از افراد پس از مکالمه تلفنی افزایش می‌یابد.
تاثیر امواج تلفن همراه بر وزن انسان

محققان دانشگاه لوبک آلمان برای اینکه بفهمند آیا تشعشعات تلفن همراه باعث تحریک اشتها می‌شود یا خیر، مطالعه‌ای را روی گروهی از افراد انجام دادند. محققان در مرحله اول دریافتند که اشتهای این افراد پس از مکالمه تلفنی افزایش یافته و غذای بیشتری می‌خوردند. در این مطلب مجله دلتا به بررسی تاثیر امواج تلفن همراه بر وزن انسان می‌پردازد.

اثرات تشعشات تلفن همراه بر وزن انسان

محققان این دانشگاه براساس آزمایش‌هایی که اثرات احتمالی امواج تلفن همراه را روی مصرف غذا در موش‌ها و سایر جوندگان انجام دادند، دریافتند وزن این جوندگان پس از دو ساعت قرار گرفتن در معرض تشعشعات تلفن افزایش می‌یابد.

پس از این آزمایش در موش‌ها، محققان گروهی از مردان جوان سالم با وزن طبیعی را برای انجام این آزمایش روی انسان دعوت کرد. آن‌ها یک روز ساعت ۶:۳۰ صبح با این شرط که شکمشان خالی باشد و ۱۲ ساعت قبل از آزمایش از تلفن همراه خود استفاده نکرده باشند، برای این آزمایش فراخوانده شدند.

اثرات تشعشات تلفن همراه بر وزن انسان

تست فعالیت مغز و رفتار غذایی

ابتدا فعالیت مغزی شرکت کنندگان در آزمون اندازه‌گیری شد و سپس تلفن همراه در حال زنگ خوردن کنار سر آن‌ها قرار گرفت.

پس از ۲۰ دقیقه، مجددا فعالیت مغزی افراد مورد بررسی قرار گرفت و در افرادی که تلفن همراهشان روشن بود، افزایش قابل توجه متابولیسم انرژی در مغز دیده شد. پس از آن صبحانه متنوعی برای شرکت کنندگان در آزمون سرو شد.

این روند دو روز دیگر تکرار شد. در طی یکی از سه آزمایش، تلفن همراه افراد خاموش بود و شرکت کنندگان از آن اطلاعی نداشتند. محققان دقیقا آنچه را که شرکت کنندگان در آزمون خوردند و میزان غذای مصرفی را ثبت کردند.

روشن بودن تلفن همراه، نتایج جالبی را به همراه داشت. از هر ۱۵ نفر ۱۳ نفر بعد از شبیه سازی یک تماس تلفنی به مدت ۲۰ دقیقه بیشتر غذا خوردند و ۲۲ تا ۲۷ درصد کالری بیشتری نسبت به زمانی که تلفن همراه خاموش بود، دریافت کردند. کالری اضافی بیشتر از کربوهیدرات‌ها بود. در واقع، این مطالعه شواهدی ارائه کرد که نشان می‌دهد تلفن همراه می‌تواند بر متابولیسم انرژی در مغز، از جمله هیپوتالاموس که احساس گرسنگی و سیری را تنظیم می‌کند، تاثیر بگذارد. اگر مداوم لبخند به لب دارید مطلب لبخند زدن چه تاثیری بر مغز دارد؟ را بخوانید.

تست فعالیت مغز و رفتار غذایی

تحقیقات آینده

البته محققان خاطرنشان کردند که این مطالعه فقط روی مردان و در تعداد کمی از افراد انجام شده است. آن‌ها قصد دارند در بررسی‌های بعدی این مطالعه را روی زنان، افراد دارای اضافه وزن و افراد با وزن طبیعی نیز انجام دهند.

تاثیر امواج تلفن همراه بر وزن انسان چیست

پیشنهاد مطالعه: مطلب ماجرای ترسناک‌ترین میدان تهران چیست ؟ را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…