کارهایی ساده که در فضای مجازی مجازات دارد

۵
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انجام برخی کارها در فضای مجازی جرم است و درصورت ارتکاب آن‌ها در فضای مجازی فرد خاطی مجازات می‌شود.
مجازات برخی کارها در فضای مجازی

انجام هر جرمی چه در فضای مجازی و چه در فضای جامعه می‌تواند مشکلات متعددی را بوجود آورد. بر اساس قانون انجام این جرایم در فضای مجازی هم می‌تواند مجازات‌هایی را به دنبال داشته باشد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مجازات برخی کارها در فضای مجازی می‌پردازیم.

مجازات برخی کارها در فضای مجازی

بر اساس قانون انتشار، توزیع و معامله محتوای مبتذل و مستهجن خلاف عفت عمومی در ماده ۱۴ قانون جرائم رایانه‌ای جرم است. مرتکب از ۹۱ روز تا دو سال حبس یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شود.

پلیس به افرادی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی اقدام به هتک حیثیت و نشر اکاذیب علیه همدیگر می‌کنند، هشدار داده است. طبق ماده ۱۷ قانوم جرایم رایانه‌ای، با اثبات عمل مجرمانه‌شان، باید پاسخگوی قانون و مسئول عمل مجرمانه خود باشند. زیرا در صورت ارتکاب چنین امری بر اساس قانون، فرد خاطی به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون تا ۴۰ میلون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شود.

 فضای مجازی

تحریک، تشویق، ترغیب، تهدید یا دعوت به فساد و فحشاء و ارتکاب جرائم منافی عفت یا انحرافات جنسی مطابق بند ب ماده ۱۵ قانون جرائم رایانه‌ای و ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی جرم است. مجازات آن از ۹۱ روز تا دو سال حبس یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات است.

اشاعه فحشاء و منکرات مطابق بند ۲ ماده ۶ قانون مطبوعات جرم است. همچنین استفاده ابزاری از افراد اعم از زن و مرد در تصاویر و محتوا، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیرقانونی جرم است.

علاوه بر آن اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه از جمله موارد غیر قانونی است که در ماده ۲۵ قانون جرائم رایانه‌ای آمده است.

 جرم در فضای مجازی‌

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب این زنان را هرگز نمی‌توانید طلاق دهید را مطالعه کنید.

۵ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۷ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ در ۶:۱۲ ق٫ظ

 3. علی اسلامی

  ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۵۹ ب٫ظ

  مطالب مفیدی بود ممنون

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ در ۹:۰۷ ق٫ظ

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ

 4. ناشناس

  ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ در ۱۰:۵۴ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …