سامانه ثنا الزامی حقوقی و قانونی برای همه ایرانیان

۰
8
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در سامانه ثنا یا همان سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی، اوراق قضایی از جمله ابلاغیه ها و نتایج آرا (احکام) به صورت الکترونیکی در صفحه شخصی افراد و وکلا قرار می‎گیرد و باعث می‎شود فقط خود شخص از نتیجه آرای دعاوی خود مطلع شود. این اقدام پسندیده باعث شده است حریم خصوصی افراد حفظ شده و بسیاری از مراحلی که نیاز به حضور نیروی انسانی در تهیه و ارسال ابلاغیه ها وجود داشت، از بین برود.
سامانه ثنا

سامانه ثنا در دو سال اخیر برای افرادی که تحت هر شرایطی با مراجع قضایی سروکار دارند راه اندازی شده است. یکی از دلایلی که این سامانه ابلاغ الکترونیکی پیش بینی، تصویب و اجرایی شده ، کم کردن میزان ازدحام و شلوغی دادگستری ها به سبب مراجعه حضوری افراد برای اطلاع از نتیجه و پیگیری پرونده شان بوده است. دلیل دیگر آن می‎تواند دریافت نشدن ابلاغیه ازسوی دو طرف دعوا به دلایلی مانند تغییر محل سکونت یا الصاق برگه ابلاغیه در محلی غیر از آدرس داده شده در پرونده و… همچنین در نهایت بی اطلاعی فرد از روند دادرسی است.

 راهکاری اصولی برای ابلاغ اوراق قضایی

از مهمترین اصولی که باید در فرآیند دادرسی و رسیدگی به پرونده های قضایی در دادگاه ها و به طور کلی در مراجع قضایی انجام شود، اطلاع اشخاص مرتبط با پرونده از روند بررسی و پیگیری دعوا و جزئیات مربوط به آن است. ابلاغ های قضایی و احکام راجع به آن ها همیشه از مهمترین قسمت های دادرسی به شمار می‎رود. تا قبل از راه اندازی سامانه ثنا، ابلاغ ها به صورت دستی، فیزیکی و توسط ماموران انجام می‎شد. اما با افزایش میزان پرونده های قضایی و گستردگی فرآیند ابلاغ و افزایش هزینه ها و دلایل دیگر،  راهکاری جایگزین طراحی و انجام شدن تمام این امور از طریق سامانه ثنا و به صورت الکترونیکی امکان پذیر شده است.

در سامانه ثنا یا همان سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی، اوراق قضایی از جمله ابلاغیه ها و نتایج آرا و حکم ها به صورت الکترونیک در صفحه شخصی افراد و وکلا قرار می‎گیرد و باعث می‎شود فقط خود شخص از نتیجه آرای دعاوی خود آگاه شود. این اقدام پسندیده باعث شده است حریم خصوصی افراد حفظ شده و بسیاری از مراحلی که نیاز به حضور نیروی انسانی در تهیه و ارسال ابلاغیه ها وجود داشت، از بین برود.

نحوه پیگیری ابلاغیه

بعد از ثبت نام در سامانه ثنا و انجام دو مرحله‎ی ثبت نام اینترنتی و حضوری و احراز هویت توسط دادگستری یا دفتر خدمات قضایی و همچنین دریافت پیامک حاوی رمز شخصی ده رقمی برای مشاهده ابلاغیه ها درسامانه ثنا، می توانید با ورود به سایت سامانه ثنا، با وارد کردن رمز عبور و کد ملی ، ابلاغیه خود را به صورت فایل مشاهده می‎کنید.

سامانه ثنا

اعتبار ابلاغ از طریق سامانه ثنا

نکته مهمی که در خصوص سامانه ثنا وجود دارد این است که ابلاغ اوراق قضایی به صورت الکترونیک در این سامانه کافی و معتبر است و هیچ‎کس نمی‎تواند به دلیل اینکه ابلاغ به او به صورت الکترونیک انجام شده، از آثار قانونی ابلاغ معاف شود. به طور مثال شخص نمی‎تواند ادعا کند که از ابلاغ اطلاع نداشته است. این موضوع زمانی اهمیت خود را نشان می‎دهد که طبق قانون آئین دادرسی مدنی، بسیاری از مهلت‎های قانونی برای اعتراض به احکام دادگاه ها، از تاریخ ابلاغ محاسبه و منظور می‎شود.

بنابراین، ارسال الکترونیک اوراق قضایی به حساب کاربری شخص در این سامانه، ابلاغ محسوب شده  ومشاهده اوراق قضایی در سامانه ابلاغ قضایی ثنا، با ثبت زمان و سایر جزئیات آن ذخیره می‎شود. در نتیجه کلیه آثار ابلاغ واقعی را در پی خواهد داشت. فقط شخص در صورت اذعان به بی اطلاعی از ابلاغیه باید ثابت کند به لحاظ دسترسی نداشتن یا نقص در سامانه رایانه ای از مفاد آن آگاه نشده است.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…