ازدواج سفید، خوب است یا بد؟

۲۸
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ازدواج سفید در یک تعریف کلی شکل جدیدی از رابطه با جنس مخالف است که برای رفع برخی کمبودهایی که زمینه فرهنگی و جامع شناسی دارند، شکل گرفته است.
دلایل ازدواج سفید در ایران

امروزه بسیاری از جوانان به دلایل متعددی همچون مشکلات اقتصادی و آمار بالای طلاق به ازدواج سفید روی می‌آورند. از طرفی برخی از فرهنگ‌نویسان با این نوع ازدواج مخالف‌ هستند و معتقدند که ازدواج سفید نه تنها به رفع کمبودها کمک نمی‌کند، بلکه روح انسان را تباه کرده و در نهایت چیزی از روح انسانی باقی نخواهد گذاشت. در این مطلب از مجله دلتا به دلایل ازدواج سفید در ایران می‌پردازیم.

عواقب ازدواج سفید در افراد

کدام دیدگاه درست است؟ آیا ازدواج غیررسمی راهی مناسب برای پاسخ به نیازهای زنان و مردان است؟ ازدواج‌های غیررسمی تا چه میزان سلامت روان فرد و خانواده‌های متشکل از این نوع ازدواج را تضمین می‌کنند؟

ازدواج سفید چیست؟

به زبان ساده می‌توان ازدواج سفید را چنین تعریف کرد؛ زن و مرد بدون ثبت رسمی، قانونی و حقوقی، در زیر یک سقف زندگی مشترک خود را شروع می‌کنند.

دلایل گسترش ازدواج سفید در ایران

شیوع ازدواج سفید در ایران نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است اما با این‌حال میزان شیوع کم آن نیز باید مورد بررسی قرار گیرد. در دیدگاه فردی که تصمیم به ازدواج سفید گرفته است، نگاه دیگران مهم نیست. این افراد برای حل مشکلاتی که در زندگی سنتی جریان دارد، به ازدواج سفید تمایل پیدا می‌کنند. برخی از دلایل گسترش ازدواج سفید بین جوانان ایرانی به شرح زیر است.

دلایل ازدواج سفید در ایران

مشکلات مالی و اقتصادی از دلایل ازدواج سفید در ایران

مسائل مالی تأثیر بسیار زیاد و مهمی بر تمام ابعاد زندگی انسان می‌گذارد. ازدواج نیز یکی از مسائلی است که برای شروع و پایه گذاری به هزینه و درآمد حداقلی نیاز دارد. اما متاسفانه امروزه با مشکلات اقتصادی فراوان در زمینه شغل، مسکن و درآمد توان افراد برای ازدواج سالم و معمول کاهش یافته است. در نتیجه جوانان برای ارضای نیازهای جنسی و عاطفی خود به ازدواج سفید روی می‌‌آورند. برای اینکه روابط عاطفی خوبی داشته باشید به مطلب چرا زنان متاهل با پسران مجرد دوست می‌شوند؟ سر بزنید.

بالا رفتن سن ازدواج در جوانان

برای ازدواج موفق لازم است دو طرف به سن مناسبی رسیده باشند و در صورت بالا رفتن سن مشکلات زیادی در مسیر ازدواج به وجود می‌آید. این امر منجر به سردرگمی افراد در ازدواج صحیح و تمایل آن‌ها به سوی ازدواج سفید می‌شود. بالا رفتن سن ازدواج نیز تحت تاثیر عوامل متعددی است که باید مورد بررسی قرار گیرند.

افزایش آمار طلاق

متاسفانه امروزه آمار طلاق تحت تاثیر عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به صورت چشمگیری بالا رفته و جوانان با مشاهده این وضعیت علاقه خود را نسبت به ازدواج رسمی از دست داده و از احتمال شکست در انتخاب فرد مورد نظر خود می‌ترسند.

دلایل ازدواج سفید در ایران

اطمینان از درستی رابطه و محک زدن آن از دلایل ازدواج سفید در ایران

با توجه به آمار بالای طلاق، جوانان برای اطمینان از انتخاب همسر آینده خود به رابطه بدون تعهد و مسئولیت روی می‌آورند. آن‌ها طی دوره ازدواج سفید سعی می‌کنند که از اخلاقیات طرف مقابل خود شناخت پیدا کرده و میزان تفاهم خود را بسنجند. در این صورت اگر به تفاهم نرسند رابطه خود را به پایان می‌رسانند.

عدم مسئولیت پذیری و پذیرش قوانین ازدواج رسمی

برخی از افراد به دلیل تربیت نادرست، توانایی پذیرش مسئولیت را ندارند و در نتیجه از مسئولیت‌ها و قواعد ازدواج رسمی فرار می‌کنند. این افراد به شدت در تلاش هستند تا نیازهای عاطفی و جنسی خود را برطرف سازند اما نمی‌خواهند که مسئولیت‌های آن‌ها را قبول کنند. آنان فکر می‌کنند که با ازدواج سفید می‌توانند همه چیز را برطرف سازند اما در واقع عدم مسئولیت‌پذیری را در خود تقویت می‌کنند و با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.

عدم مسئولیت پذیری و پذیرش قوانین ازدواج رسمی

پیشنهاد مطالعه: مطلب قابل توجه آقایان، چگونه جنتلمن واقعی باشیم؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
منبعhonarehzendegi

۲۸ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۲:۵۷ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ در ۲:۰۳ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۱:۵۹ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ در ۵:۲۹ ب٫ظ

 5. رجب صفروف

  ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ در ۱:۴۹ ب٫ظ

  هیچ دلیلی مهمتراز وضعیت اقتصادی نیست.شک نکنید که هر انسانی برای آرامش روحی وجسمی خود اگرتوانش را داشته باشد خواهان یک زندگی زناشویی خوب وبادوام است البته مورد استثناء هم وجود دارد.اما افزایش ازدواج سفید عدم کش وقوسهای قانونی در یک رابطه هست که طرفین باتوافق از یکدیگر جدا میشوندبا این هزینه های دست وپا گیر تعهد دادن هم مشکل هست

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۳۰ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

 6. ناشناس

  ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۵۸ ق٫ظ

 7. ناشناس

  ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ در ۸:۴۰ ق٫ظ

  بالا رفتن آمار خیانت رو هم باید ذکر میکرد

  پاسخ

 8. ناشناس

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۲:۳۱ ب٫ظ

 9. ناشناس

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۲:۲۵ ب٫ظ

 10. ناشناس

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۹ ق٫ظ

 11. ناشناس

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۵۵ ق٫ظ

 12. سعید

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۲۳ ق٫ظ

  پس به نظرتون این روش خوبه؟ شکست عاطفی و احساسی و روحی زن چی میشه ،کدوم مرد میاد چنین زن را برای زندگی انتخاب کنه ،پس تنها شکست این شامل زن میشه ،در این روش پسرای ثروتمند هر چند ماه یه دوست دختر عوض میکنم

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۴۲ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   در این مطلب به عواقب ازدواج سفید پرداخته‌ شده و گفته نشده که ازدواج سفید خوب است. این شکل از ارتباط بین زن و مرد عواقب خود را دارد.

   پاسخ

 13. اذر مهدوی

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۸:۳۵ ق٫ظ

  سلام توی این مقاله مشکلات اقتصادی یکی از عوامل ازدواج سفید گفته شده تا چه حد این مطلب درسته ؟به هر حال دونفری که به ازدواج سفید تن میدهند نیاز به مسکن و پوشاک و تامین هزینه های ضروری زندگی دارند اگر هر کدام برای خود این هزینه ها رو تامین میکنند که در ازدواج رسمی هم امروزه هر دو زوج کار میکنند تا هزینه ها تامین شود
  این مقاله برای بررسی ابعاد این پدیده نامیمون گویا نیست کاش وقتی مطلبی را تحلیل میکنید دقیق تر بلشد اولین گام اینکه بگید در این نوع ازدواج دو نفر چه تعهدی از نظر مالی و دیگر مسائل به هم دارند یا چه قانونی بین دونفر حاکم هست به هر حال در هر رابطه ای یک سری قوانین یا توافقاتی بین دونفر اجرا میشود

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۵۸ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   در این مطلب به عواقب ازدواج سفید پرداخته شده است. در مطالب بعدی به صورت کامل و با جزییات بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

   پاسخ

 14. ناشناس

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۷:۰۶ ق٫ظ

 15. ناشناس

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۳:۴۷ ق٫ظ

  بزرگترین مشکل بیکاری بعد هزینه های گزاف خانواده فعلا همین کانون خانواده ها هم از این تورم دارد پاشیده میشود

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۱ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

 16. ناشناس ۲

  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ در ۳:۱۶ ق٫ظ

  با سلام.
  شما ۴ دلیل مبنی بر خوب بودن گفتین و فقط یک دلیل ناقص برا بد بودن. بنابراین باید ازدواج سفید در شرایط فعلی خوب باشه اینطور نیس خانم الهامی؟؟

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۱ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز
   در این مطلب دلایل و عواقب این ازدواج پرداخته شده است. اگر مطلب را با دقت خوانده باشید به هیچ وجه در مطلب گفته نشده که ازدواج سفید خوب است.

   پاسخ

 17. حسینی

  ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۱۴ ب٫ظ

  به نظر من یکی از اصلی ترین عامل طلاق ها در کشور …خودکفایی خانم ها است .که چه در شرکت ها دولتی و غیر دولتی بصورت گسترده ای مشغول فعالیت هستند ..مسلما وقتی زنی خود کفا میشه و درامد پیدا کنه چه لزومی به شوهر داره …مسئله ای دیگه ای که باعث طلاق میشه قانون های که در رابطه با زنان در کشور ما ایجاد شده …چطور یک دادگاه مهریه کامل رو از مرد میگیره و حتی به زندان میندازه اما در عوض قانون خدا رو زیر سوال برده ..
  وقتی قانون به زنان امتیاز میده نتیجه اش از هم پاشیدگی زندگی رناشویی است

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۳ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   خودکفایی زنان به هیچ وجه عاملی برای عدم تعهد آن ‌ها در رابطه عاطفی نیست. در عوض این موضوع باعث می‌شود که طرفین رابطه شرایط برابر داشته و از حقوق مساوی در رابطه بهره‌مند شوند و توافق بهتری نیز خواهند داشت.

   پاسخ

 18. ناشناس

  ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ در ۳:۱۵ ب٫ظ

  • ناشناس

   ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۴۹ ب٫ظ

   ازدواج سفید همان صیغه اسلامی است چون در صیغه طرفین رضایت دارند در ازدواج سفید هم هینطور چرا عصبانی میشوید چطور صیغه خوب استوصواب دارد

   پاسخ

   • الهام الهامی

    ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۱ ق٫ظ

    سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

    پاسخ

  • مسعود

   ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ در ۰:۳۹ ق٫ظ

   سلام بنظرم ازدواج سفید درست نیست و بنیان خانواده ها را از بین می برد
   اگه کسی قصد ازدواج متعدد داشت راهش آزاد بشه بهتره

   پاسخ

   • الهام الهامی

    ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۳۱ ق٫ظ

    سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

سبک عشق شما چگونه است؟

صمیمیت یا الفت، پیوند نزدیک و احساس تعلق بین دو نفر و تمیال آنها برای در میان گذاشتن خصوصی…