دانستنی‌های خواندنی و جالب در مورد بدن انسان

۹
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در بدن انسان حدود ۶۰ هزار مایل رگ خونی وجود دارد.. قلب انسان روزانه ۸۰۰۰ لیتر خون را از درون این رگ‌ها تلمبه می‌کند. برای بیشتر آشنا شدن با شگفتی‌های بدن همراه ما باشید.
دانستنی های جالب درباره بدن

در این مطلب قصد داریم شما را با دانستنی‌های، خواندنی و جالب در مورد بدن انسان آشنا کنیم تا اطلاعات بیشتری نسبت به بدن انسان کسب نمایید. دانستنی های جالب درباره بدن را در مجله دلتا بخوانید.

چشم‌ها

دلیل وجود ابرو‌ها این است که از ریخته شدن عرق به داخل چشم‌ها جلو گیری کند. دیابت اولین علت نابینایی در آمریکا است. انسان در هرسال بیش از ۶ میلیون بار پلک می‌زند.

مو‌ها

یک مرد معمولی حدود ۵ ماه از عمر خود را صرف اصلاح مو‌های صورت می‌کند. مو دومین بافت در بدن است که سریع‌ترین رشد را دارد. مغز استخوان رتبه‌ اول را دارد. مو‌ها وناخن‌ها از یک ماده تشکیل شده‌اند.

مغز

حدود ۲۰ درصد از اکسیژنی که تنفس می‌کنیم به مغز می‌رود. شما نمی‌توانید خودتان را قلقلک بدهید. چون مغز می‌داند که می‌خواهید به بدن خود دست بزنید بنابراین بر خلاف وقتی که چیز دیگری به بدن شما برخورد می‌کند عکس العمل نشان می‌دهد.

بدن

روزانه حدود ۱۰ میلیارد سلول پوستی بدن انسان می‌میرند. هر انسان روزانه بین ۱ تا ۳ پیمانه بزاق ترشح می‌کند. بدن یک انسان بالغ روزانه به حدود ۴۰ کیلو گرم اکسیژن نیاز دارد.

قلب

فشاری که قلب انسان تولید می‌کند می‌تواند خون را تا بیش از ۱۰ متر بپاشد. قلب انسان به طور میانگین حدود ۳۵ ملیون بار در سال می‌تپد. بنابراین قلب یک انسان عادی روزانه صد هزار بار می‌تپد.

بعضی موضوعات جالب دیگر

 • اسید‌های هضم کننده‌ معده آنقدر قوی هستند که می‌توانند فلز روی را آب کنند. اما خوشبختانه سلول‌های سطح داخلی معده به قدری سریع تجدید می‌شوند که این اسید‌ها زمان کافی برای ذوب کردن آن‌ها ندارند. (هر ۳ یا ۴ روز)
 • در داخل ریه‌ها بیش از ۳۰۰۰۰۰ ملیون مویرگ خونی کوچک قرار دارد که اگر پشت سر هم چیده شوند طول آن‌ها ۲۴۰۰ کیلومتر خواهد بود.
 • استخوان‌های انسان در تحمل وزن استحکامی برابر با گرانیت دارند. یک قطعه استخوان به اندازه‌ یک قوطی کبریت می‌تواند وزنی برابر ۹ تن را تحمل کند که ۴ برابربیشتر از قدرت بتون است.
 • ۶ ماه طول می‌کشد که ناخن دست یا پا از ریشه تا نوک رشد کند.
 • پوست بزرگترین عضو بدن است. اندازه‌ آن در یک انسان بالغ به حدود ۱.۹ متر مربع می‌رسد. سلول‌های پوستی به طور مداوم ورقه ورقه شده و می‌ریزند. هر انسان در طول زندگی خود معادل ۱۸ کیلوگرم سلول پوستی از دست می‌دهد.
 • وقتی می‌خوابید حدود ۸ میلیمتر قد می‌کشید و وقتی بیدار می‌شوید دوباره به قد اول خود بر می‌گردید. دلیل این امر آن است که وقتی نشسته یا ایستاده‌اید، صفحات غضروفی بین مفاصل، به خاطر جاذبه‌ی زمین مثل اسفنج فشرده می‌شوند.
 • هر کلیه حاوی یک میلیون فیلتر مجزا است. کلیه‌ها در هر دقیقه به طور میانگین حدود ۱.۳ لیتر خون را تصفیه می‌کنند و در روز حدود ۱.۴ لیتر ادرار خارج می‌کنند.
 • عضلات تمرکز کننده‌ چشم‌ها روزی ۱۰۰ هزار بار حرکت می‌کنند. اگر قرار باشد عضلات پا‌ها هم به همین میزان تحرک داشته باشند انسان باید روزی ۸۰ کیلومتر راه برود.
 • حرارتی که بدن انسان در ۳۰ دقیقه تولید می‌کند می‌تواند حدود ۲ لیتر آب را به جوش بیاورد.
 • یک سلول خونی ظرف مدت ۶۰ ثانیه تمام بدن را دور می‌زند.
 • ۹۰ درصد اطلاعاتی که از دنیای پیرامون خود به دست می‌آوریم از طریق چشم‌ها است.
 • اگر بگویید که دارید از بی خوابی می‌میرید درست است. شما می‌توانید هفته‌ها غذا نخورید بی آنکه از پا در آیید، اما نهایت زمانی که بتوانید بدون خواب دوام بیاورید ۱۱ روز است. بیش از آن دیگر هر گز از خواب بیدار نخواهید شد.

بعضی موضوعات جالب دیگر

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۳ اشتباهی که کاربران در واتساپ انجام می‌دهند را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • مضرات خوابیدن با وسیله گرمایشی

  چرا شب‌ها نباید در اتاق گرم بخوابیم؟

  خوابیدن با وسیله گرمایشی روشن در طی شب می‌تواند شما را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌ها و دیگ…
 • آربیتراژ چیست

  آربیتراژ چیست؟

  آربیتراژ در هیچ حالتی باعث زیان نشده و به طور ایده‌آل، یک معامله بدون ریسک است. در این مطل…
 • کاربرد جالب یخ که نمی دانید

  ۹ کاربرد جالب یخ که نمی‌دانستید

  معمولا در هر خانه‌ای یخ پیدا می‌شود که همه ما با کاربرد معمول آن آشنا هستیم. ۹ کاربرد جالب…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا شب‌ها نباید در اتاق گرم بخوابیم؟

خوابیدن با وسیله گرمایشی روشن در طی شب می‌تواند شما را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌ها و دیگ…