با این نکات حقوقی بدون ضرر خودرو دست دوم بخرید

۹
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خرید خودرو از معاملات رایج و البته بسیار مهمی است که اگر افراد به نکات حقوقی آن دقت نکنند ممکن است دچار دردسر و مشکلات فراوانی شوند.
نکاتی مهم برای معامله خودرو دست دوم

متاسفانه بسیاری از افراد در زمان خرید خودرو به تمام نکات فنی خودرو دقت می‌کنند اما در زمان انجام معامله به نکات حقوقی اهمیت کافی نمی‌دهند و این موضوع آن‌ها را با ضررهای جبران ناپذیری روبه‌رو می‌کند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع نکاتی مهم برای معامله خودرو دست دوم می‌پردازیم.

نکاتی مهم برای معامله خودرو دست دوم

سند خودرو

اولین و مهم‌ترین موردی که باید به دقت بررسی شود یا به عبارت دیگر از قوانین فروش خودرو به‌شمار می‌آید، بررسی کامل و دقیق سند خودرو است.

سند خودرو باید هنگام معامله به نام فروشنده باشد و خریدار باید تمام اسناد مالکیت خودرو را به دقت بررسی کند.

قولنامه خرید ماشین دست دوم

  • در صورت توافق اولیه بین خریدار و فروشنده، برگه‌ای تنظیم می‌کنند که به آن قولنامه گفته می‌شود.
  • در خرید خودروی دست دوم باید تمام توافقات در قولنامه به‌طور دقیق و واضح ذکر شود. همچنین باید در قولنامه قید شود که عوارض و مالیات‌ها را فروشنده پرداخت خواهد کرد.
  • خریدار و فروشنده باید قولنامه خرید را در دفتر اسناد رسمی تنظیم کنند. در غیراین‌صورت، لازم است سه نفر شاهد قولنامه را امضاء کنند.
  • شایان ذکر است یکی دیگر از موارد مهم این است که در قولنامه درج شود که فروشنده خودرو را به نام خریدار خواهد کرد.
  • پس از تکمیل قولنامه، خریدار که اینک مالک خودرو است باید تمام مدارک خودرو را اعم از کارت و بیمه‌نامه را از فروشنده تحویل بگیرد.

پرداخت خلافی خودرو

یکی از مواردی که موجب ضرر و زیان بسیاری از افراد شده موضوع خلافی خودرو است. به‌ این‌صورت که شخص بدون اطلاع از میزان خلافی خودرو اقدام به خرید می‌کند. در واقع باید کلیه جرائم و خلافی‌های خودرو توسط فروشنده، پرداخت و اطلاعات برگه عدم خلافی در قولنامه آورده شود.

 معامله خودرو دست دوم

نکات حقوقی خرید خودرو دست دوم

  •  پلاک خودرو حتما از نوع جدید باشد و از انواع پلاک قدیمی نباشد.
  •  یک سری ابزار از جمله جک و آچار چرخ و زاپاس در خودرو موجود است که آن‌ها هم جزئی از خودرو بوده و در زمان فروش خودرو، باید تحویل داده شوند.
  •  کلیه توافقات خریدار و فروشنده باید در قولنامه ذکر شود. این امر به این دلیل اهمیت دارد که اگر بعدها، مالک قبلی خودرو ادعاهایی نسبت به برخی موارد توافق شده انجام دهد، خریدار به قولنامه و توافقات صورت گرفته استناد کند.

به‌طور مثال دو طرف در مورد وجود یا عدم وجود لوازم جانبی و ضروری و تحویل آن باید توافق و موارد را در قولنامه ذکر کنند تا پس از آن اختلافی در این باره پیش نیاید.

  •  کارت سوخت دریافتی، مربوط به خودروی مورد معامله باشد و کارت دیگری تحویل گرفته نشود.

کلاهبرداری دلالان خودرو

یکی‌دیگر از نکات مهم در خرید خودرو، توجه به کلاهبردارانی است که از غفلت افراد سوءاستفاده می‌کنند.

باید در نظر داشت که شب ایده‌آل‌ترین و بهترین زمان برای معامله از نظر یک دلال خودرو است، زیرا بسیاری از عیب و ایرادهای خودرو به واسطه تاریکی و عدم دقت کافی، از نظر خریدار پنهان خواهد ماند. بنابراین توصیه می‌شود تا جایی که امکان دارد افراد از خرید خودرو در شب و زیر نور چراغ خودداری کنند.

معامله خودرو

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا فروختن طلا بدون اجازه شوهر مجازات دارد؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مجازات رابطه مرد متاهل با زن شوهردار

گاهی رابطه جنسی میان زن و مرد از نوع زنا بوده و گاهی نیز رابطه جنسی کمتر از حد زنا است. به…