تکلیف مهریه زن بعد از مرگ چه می‌شود؟

۵
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از سوالات پر تکراری که از ما پرسیده می‌شود آن است که، تکلیف مهریه زن بعد از فوت چه می‌شود؟ همراه ما باشید تا در این مطلب پاسخ این سوال را به شما بدهیم.
تکلیف مهریه زن بعد از مرگ

مرسوم است که هنگام عقد نکاح برای زن مهریه تعیین می‌شود. یعنی مرد، تعهد می‌کند مالی را در ازای ازدواج به زن بدهد. به همین دلیل است که از همان لحظه که زن و مرد با هم ازدواج می‌کنند، مرد متعهد به پرداخت مهریه به درخواست زن است. همچنین زن نیز حق دارد هر زمان که بخواهد، مهریه خود را مطالبه کند. بنابراین می‌بینیم که پرداخت مهریه یا صداق، همچون یک دین یا بدهی بر عهده مرد قرار می‌گیرد که فقط با پرداخت کردن مهریه یا بخشیدن آن توسط زن، دین یا بدهی مرد ساقط خواهد شد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع تکلیف مهریه زن بعد از مرگ می‌پردازیم.

تفاوت مهریه در عقد دائم و موقت

مهریه در عقد موقت و دائم متفاوت است. در عقد موقت پرداخت مهریه ضروری است و در عقد دائم دارای انواعی است که زن و مرد پیش از ازدواج در خصوص نوع آن باید با یکدیگر توافق کنند.

مهریه در عقد دائم دارای دو نوع «عندالمطالبه» یا «عندالاستطاعه» است. پس از عقد، زن هر زمان که بخواهد می‌تواند در دادگاه مطالبه مهریه کند و مرد موظف به پرداخت مهریه می‌شود.

تفاوت مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه

مهریه عندالمطالبه به مهریه‌ای گفته می‌شود که هر زمان زن تقاضای دریافت مهریه را داشته باشد، مرد باید آن را پرداخت کند، در مقابل مهریه عندالمطالبه عبارت عندالاستطاعه است.

شرط پرداخت مهریه عندالاستطاعه، وضعیت مالی و تمکن داشتن مرد است. بدین معنا زن زمانی می‌تواند مهریه خود را مطالبه کند که مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد.

وصول مهریه عندالمطالبه آسان‌تر از وصول مهریه عندالاستطاعه است. زن می‌تواند با مراجعه به اجرای اسناد رسمی مهریه‌اش را وصول کند.

زن می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف و دادگاه خانواده برای دادخواست مهریه اقدام کند. درصورتی‌که مرد مهریه عندالمطالبه را به زن نپردازد، ممکن است که به درخواست زن روانه زندان شود.

براساس قانون خانواده، برای نپرداختن مهریه عندالمطالبه بیشتر از ۱۱۰ سکه، مرد بازداشت نمی‌شود. اگر زن مدعی است که مرد مالی دارد، باید آن را به دادگاه معرفی کند. در صورت معرفی، آن مال توقیف می‌شود و پس از سپری شدن مراحل اجرای احکام به زن پرداخت می‌شود. گفتنی است مهریه قابل بخشش است و اگر زن مهریه خود را بذل کند، دیگر امکان رجوع از بذل (بخشش) وجود ندارد.

مهریه زن بعد از مرگ

تکلیف مهریه بعد از فوت مرد

درصورتی‌که مرد فوت شود، از اموالی (ماترک) که از آن مرحوم باقی می‌ماند، مهریه زن پرداخت می‌شود. پرداخت مهریه از اولویت‌های پرداخت دیون متوفی قرار دارد.

تکلیف مهریه بعد از فوت زن

همچنین درصورتی‌که زن فوت شود، پدر و مادر او می‌توانند مهریه زن را از مرد مطالبه کنند.

تکلیف مهریه زن

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب زنان متاهل فقط در این شرایط می‌توانند از کشور خارج شوند را مطالعه کنید.

۵ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۵ مهر ۱۴۰۱ در ۴:۵۸ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ در ۹:۱۹ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۳ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۲۰ تیر ۱۴۰۱ در ۹:۴۱ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۱۸ تیر ۱۴۰۱ در ۴:۳۶ ب٫ظ

  نمی دانستم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …