این اقدامات را حتما بعد از سرقت منزل خود انجام دهید

۲
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
متاسفانه در طول سال‌های اخیر، تعداد بسیار زیادی از موارد سرقت یا دزدی از طریق منازل و خانه‌های افراد صورت می‌گیرد و به دلیل اینکه برخی افراد کالاهای قیمتی و وجوه نقدی را داخل منازل خود نگهداری می‌کنند و شرایط حفاظتی کاملی برای منازل خود فراهم نکرده‌اند، سرقت از منزل توسط سارقان کاری آسان شده است.
اقدامات مهم بعد از سرقت منزل

آنچه بلافاصله پس از یک سرقت برای مرتب کردن سریع اوضاع زندگی‌تان می‌بایست انجام دهید، بسیار مهم است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع اقدامات مهم بعد از سرقت منزل می‌پردازیم.

اقدامات مهم بعد از سرقت منزل

با پلیس تماس بگیرید و گزارش دهید

آیا فکر می‌کنید که باید به پلیس مراجعه کنید یا خیر؟ پاسخ مثبت است. اولین کاری که باید انجام دهید تماس با پلیس و تشکیل و ثبت گزارشی درباره‌ این حادثه است که این امر برای دعوی بیمه نیز ضروری است. همچنین اگر می‌خواهید به طور بالقوه سارق را پیدا کرده و وسایل خود را بازیابی کنید نیز نیازمند انجام و ثبت گزارش هستید.

اگر متوجه سرقت از خانه شدید، برای برقراری تماس تلفنی وارد خانه خود نشوید. همچنین قبل از رسیدن پلیس به چیزی در خانه خود دست نزنید. زیرا ممکن است مدارک اصلی مورد نیاز پلیس برای یافتن و محاکمه بالقوه سارق را از بین ببرید. هنگام ورود پلیس، لیست کاملی از تمام مواردی که از دست داده‌اید، از جمله شرح کامل و ارزش تقریبی هر یک، تهیه کنید.

با شرکت بیمه تماس بگیرید

اگر از بیمه‌ مالکیت یا بیمه اجاره خانه برخوردار باشید، با مطرح کردن ادعای خود، این احتمال وجود دارد که بتوانید مبلغ مناسبی را برای آنچه به سرقت رفته است پس بگیرید. ظرف ۲۴ ساعت با بیمه تماس بگیرید و مطمئن شوید که کلیه اطلاعات لازم را به پلیس ارائه کرده‌اید. زیرا شرکت بیمه برای رسیدگی به ادعای شما به این اطلاعات نیاز دارد. آن‌ها احتمالا یک تنظیم کننده‌ دعوی برای بررسی ادعا به‌صورت شخصی برایتان خواهند فرستاد، بنابراین، ممکن است بخواهید تا رسیدن تنظیم کننده در جایی خارج از محل مورد سرقت بمانید تا به‌طور تصادفی مدارک مهم را تمیز یا دستکاری نکنید.

مشاهده تصاویر ویدیویی از دزدی

اگر در حال حاضر در اطراف خانه خود دوربین‌های امنیتی نصب کرده باشید، ممکن است قادر به تماشای ویدئویی از سرقت باشید. این فیلم را به عنوان اثبات مستند بیشتر به پلیس و شرکت بیمه خود ببرید. از فیلم برای تعیین نقاط ضعف امنیتی در خانه خود استفاده کنید تا بتوانید بفهمید که برای جلوگیری از وقوع سرقت منزل در آینده باید چه اقدامات امنیتی‌ای را افزایش دهید.

اقدامات مهم بعد از سرقت

مراحل پیگیری سرقت از منزل

  • اولین مرحله پیگیری سرقت از منزل، شکایت کردن است. شکایت کردن از سرقت منزل با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و تکمیل شکواییه سرقت امکان‌پذیر است. البته موقع شکایت دزدی از خانه باید اسناد و مدارکی که برای سرقت منزل‌تان در اختیار دارید را نیز ضمیمه شکواییه نمایید یا اینکه تقاضای انگشت نگاری از جرم سرقت نمایید.
  • دومین مرحله پیگیری جرم سرقت آن است که منتظر باشید تا شکایت شما به دادسرای محل وقوع جرم ارجاع شود و توسط مقامات دادسرا مورد رسیدگی قرار گیرد. دراین‌صورت ممکن است بازپرس انجام تحقیقات مقدماتی سرقت را از طریق کلانتری انجام دهد یا اینکه در صورت شناسایی مجرم، به انجام تحقیق از وی بپردازند.
  • البته در نظر داشته باشید که بدون داشتن مدارک کافی برای اثبات جرم سرقت توسط شخصی، به وی تهمت دزدی وارد ننمایید. چرا که اگر شخصی بدون دلیل متهم به سرقت شود و نتوانید اقدام به اثبات سرقت نمایید، آن شخص می‌تواند علیه شما اعاده حیثیت از جرم سرقت نماید.

مجازات جرم سرقت از منزل چیست؟

بسته به اینکه سرقت از منزل مشمول شرایط حدی یا سرقت تعزیری مشدد باشد مجازات متفاوتی دارد. در مجموع مجازات آن را می‌توان شامل حبس و شلاق و رد مال مسروقه دانست.

 سرقت از منزل

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب شرایط دریافت وام خرید مسکن در سال ۱۴۰۱ را مطالعه کنید.

۲ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۷ تیر ۱۴۰۱ در ۰:۱۲ ق٫ظ

  2. ناشناس

    ۴ تیر ۱۴۰۱ در ۸:۱۷ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …