عاقبت فضانورد بدون لباس چیست؟

۲
8
زمان مطالعه: 3 دقیقه
فضانوردی که بدون لباس در فضا شناور است زنده نمی‌ماند، اما مرگ آن در عرض چند دقیقه اتفاق می‌افتد، نه در عرض چند ثانیه.
خلا فضا با بدن چه می کند

تصور کنید شما یک فضانورد در حال کاوش در فضا هستید و به‌طور تصادفی از فضاپیمای خود به بیرون پرتاب می‌شوید. اگر لباس فضانوردی به تن نداشتید و در معرض خلا فضا قرار می‌گرفتید چه اتفاقی برای بدن شما می‌افتاد؟ در این مطلب از مجله دلتا به سوال خلا فضا با بدن چه می کند پاسخ می‌دهیم.

فضا خلا خالی از هوا است

این جمله به این معنی است که بر خلاف روی زمین، هیچ جو و فشاری توسط مولکول‌های هوا اعمال نمی‌شود. فشار اتمسفر دمایی را تعیین می‌کند که مایعات در آن می‌جوشند و تبدیل به گاز می‌شوند اما از آنجایی که عملا هیچ فشار اتمسفر در فضا وجود ندارد، نقطه‌جوش مایعات به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

تاثیر بی‌فشاری بر بدن

دکتر کریس لنهارت، دانشمند عناصر برنامه تحقیقات انسانی در ناسا، می‌گوید: با توجه به اینکه ۶۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده‌است، این یک مشکل جدی در فضا است. در غیاب فشار، آب مایع در بدن ما می‌جوشد و بلافاصله از مایع به گاز تبدیل می‌شود. او می‌گوید: در اصل، تمام بافت‌های بدن شما که حاوی آب هستند شروع به انبساط خواهند کرد.

خلا فضا با بدن چه می‌کند، بولیسم

تجربه شخصی که زنده مانده است!

برخی از انسان‌ها در معرض خلا قرار گرفته‌اند و برای گفتن داستان، زنده مانده‌اند. در سال ۱۹۶۶، یک مهندس هوافضا در ناسا، جیم لبلانک، به آزمایش عملکرد نمونه‌های اولیه لباس فضایی در یک محفظه خلا عظیم، کمک کرد. در مرحله‌ای از آزمایش، شلنگی که هوای تحت فشار را به لباس او می‌رساند، قطع شد. او در اپیزود مجموعه مستند «ماشین‌های ماه» در سال ۲۰۰۸ به یاد می‌آورد: هنگامی که به عقب افتادم، می‌توانستم حس کنم بزاق روی زبانم شروع به حباب زدن درست قبل از بیهوش شدن می‌کند، و این آخرین چیزی است که به یاد می‌آورم.

بولیسم در بدن

تشکیل حباب‌های گاز در مایعات بدن، که به عنوان بولیسم شناخته می‌شود، در غواصانی که در آب‌های عمیق غواصی می‌کنند نیز رخ می‌دهد که خیلی سریع به سطح آب می‌آیند، در واقع از یک محیط عمیق آبی با فشار بالا به فشار کم در سطح آب می‌روند. برای فضانوردان بدون لباس، خونی که در رگ‌ها جریان دارد، سریعتر از آب موجود در بافت‌ها می‌جوشد، زیرا سیستم گردش خون فشار داخلی خاص خود را دارد و بولیسم عظیم در بافت‌های بدن به سرعت ایجاد می‌شود.

یک بررسی در سال ۲۰۱۳ در مجله Aerospace Medicine and Human Performance که به مواجهه با خلا در حیوانات و انسان‌ها نگاه کرد، نشان داد که آن‌ها در عرض ۱۰ ثانیه هوشیاری خود را از دست دادند. سپس برخی از آن‌ها کنترل مثانه و سیستم روده خود را از دست دادند و تورم در عضلات، جریان خون را به قلب و مغز آن‌ها محدود کرد، زیرا عضلات منبسط شده‌اند و اجازه جریان خون به دیگر قسمت‌های بدن را نمی‌دهند.

عاقبت فضانورد بدون لباس چیست؟

بر اساس کتاب داده‌های زیست فضانوردی ناسا، خلا فضا همچنین هوا را از ریه‌های شما خارج می‌کند و باعث خفگی شما در عرض چند دقیقه می‌شود. تبخیر مولکول‌های آب انرژی گرمایی را از بدن شما جذب می‌کند و باعث می‌شود قسمت‌های نزدیک بینی و دهان شما تقریبا یخ بزند. بقیه بدن شما نیز خنک می‌شود، اما این کار را کندتر انجام می‌دهد، زیرا تبخیر زیادی در فضا انجام نمی‌شود.

خلا فضا با بدن چه می کند

پیشنهاد مطالعه: مطلب چگونه نیش پشه را درمان کنیم؟ را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا برنج ژاپنی‌ها را چاق نمی‌کند!

این یک سوال بسیار رایج است. اگر کربوهیدرات عاملی برای چاقی می‌شود، پس چرا ژاپنی ها چاق نمی…