جلوگیری از زندانی شدن برای مهریه

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در واقع میزان مهریه‌ای که در سند ازدواج خود تعیین می‌کنید معتبر است و امکان مطالبه آن از طریق دادگاه و اجرای ثبت وجود دارد اما در شرایطی برای عدم پرداخت مهریه زندان در نظر نمی‌گیرند.
جلوگیری از زندانی شدن برای مهریه

دادخواست پرداخت مهریه یکی از رایج‌ترین دادخواست‌هایی است که در دادگاه خانواده مطرح می‌گردد و به صرف احراز رابطه زوجیت و میزان مهریه، دادگا‌ه‌ها بدون چون و چرا حکم به پرداخت مهریه صادر می‌نمایند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع جلوگیری از زندانی شدن برای مهریه می‌پردازیم.

 زندانی کردن شوهر تا ۱۱۰ سکه

بر اساس قانون مهریه، شما صرفا تا میزان ۱۱۰ سکه یا معادل ریالی آن به نرخ روز، امکان جلب همسر خود را به سبب عدم پرداخت مهریه دارید.

در واقع میزان مهریه‌ای که در سند ازدواج خود تعیین می‌کنید معتبر است. امکان مطالبه آن از طریق دادگاه و اجرای ثبت وجود دارد اما صدور جلب تنها تا ۱۱۰ سکه امکان‌پذیر است.

فرض کنید مهریه زنی ۳۰۰ سکه بهار آزادی است و زوجه ۲۰۰ سکه را از طریق دادگاه مطالبه می‌کند و دادگاه نیز شوهرش را محکوم به پرداخت ۲۰۰ سکه می‌کند.

در مرحله اجرای حکم و بعد از صدور اجراییه، زن می‌تواند اموالی از شوهرش به دادگاه معرفی کند اما استعلام نشان می‌دهد که شوهر او اموالی ندارد.

در نهایت شوهر دادخواست اعسار از پرداخت تمام مهریه به‌صورت یکجا را تقدیم دادگاه می‌کند و پس از بررسی دادگاه و شهادت شهود مبنی بر اینکه زوج مال منقول یا غیر منقولی ندارد، مدعی اعسار و تقسیط (قسط بندی) مهریه می‌شود.

دادگاه پس از بررسی شواهد و مدارک، رای به پرداخت مهریه به‌صورت پیش پرداخت ۱۰ سکه و به اقساطی ماهی ۲ سکه بهار آزادی می‌دهد.

لازم به ذکر است؛ اگر شوهر مالی نداشته باشد مهریه فقط تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل قیمت آن ضمانت اجرای جلب دارد. در واقع اگر مرد تا میزان ۱۱۰ سکه را نپردازد با حکم جلب مواجه می‌شود.

همچنین اگر مرد یکجا یا به‌صورت اقساطی ۱۱۰ سکه را بپردازد و بقیه مهریه را پرداخت نکند امکان جلب و زندانی کردن او وجود ندارد. اگر زن بتواند مالی از همسرش به دادگاه معرفی کند، می‌تواند باقی مانده مهریه را وصول کند.

 زندانی شدن برای مهریه

زندانی نشدن در مهریه زیر ۱۱۰ سکه

گفته شد که مهریه اگر زیر ۱۱۰ سکه تعیین شده باشد؛ در صورت عدم پرداخت توسط شوهر امکان جلب ایشان وجود دارد. در صورت معسر بودن مرد یعنی اثبات ناتوانی مالی او در پرداخت مهریه، همان ۱۱۰ سکه هم موجب زندان رفتن مرد نمی‌شود. دادگاه با توجه به درآمد مرد، حکم به پرداخت مهریه به‌صورت اقساطی می‌دهد.

نکاتی درباره مهریه

 • مطالبه مهریه یک دعوای حقوقی است. هر موقع که مهریه یا اقساط آن پرداخت شود یا اعسار مجدد شوهر در دادگاه اثبات شود، از زندان آزاد می‌شود.
 • مهریه بالای ۱۱۰ سکه باطل نیست.
 • مجازات حبس تنها تا ۱۱۰ سکه پابرجا است.
 • اگر زن مالی را از همسرش توقیف کند، تا پایان مزایده و مشخص شدن تکلیف مال مرد، برای مازاد مهریه از ۱۱۰ سکه حکم جلب صادر نمی‌شود.
 • توقیف اموال در خصوص مستثنیات دین صورت نمی‌گیرد.
 • روش‌های اجرا گذاشتن مهریه دادگاه خانواده، اجرای ثبت است.

برای جلوگیری از زندانی شدن برای مهریه چکار می‌شود کرد؟

اگر توانایی پرداخت ندارید؛ دراین‌صورت با دادن دادخواست اعسار، ادعا کنید که مالی برای پرداخت این میزان سکه را ندارید.

مطالبه مهریه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب به این چند دلیل بهتر است توافقی جدا شوید را مطالعه کنید.

۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ در ۶:۱۷ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ در ۲:۵۸ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۹ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ در ۹:۳۹ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …