کشف جدید، ویتامینD این خوراکی از ماهی بیشتر است!

۴
9
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان کشاورزی در انگلستان، از طریق مهندسی ژنتیک موفق به تولید نوعی گوجه فرنگی شده‌اند که ویتامین D بیشتری را به بدن می‌رساند و نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند.
گوجه فرنگی سرشار از ویتامین

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین های مختلفی است. نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهند می‌توان عملکرد آنزیمی در گوجه فرنگی که به طور معمول، پیش ساز ویتامین D را به کلسترول تبدیل می‌کند، مسدود کند و از این طریق، پرو ویتامین D۳ بیشتری را تولید کرد. این پرو ویتامین، پیش ساز ویتامین D۳ است. بدین ترتیب این گوجه فرنگی‌ها می‌توانند منبع غذایی جدیدی از ویتامین D۳ بوده و پیامدهای مثبت و بالقوه‌ای برای سلامت عمومی داشته باشند. با مجله دلتا همراه باشید.

خطر جهانی کمبود

خطر جهانی کمبود ویتامین D

کمبود ویتامین D یک مشکل عمده بهداشت جهانی است که تقریبا یک میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان، پارکینسون و زوال عقل شود.

اگرچه انسان‌ها می‌توانند ویتامین D۳ را با قرار گرفتن در معرض نور خورشید در بدن خود سنتز کنند، اما بیشتر این ویتامین از طریق رژیم غذایی ما تامین می‌شود. با این حال، منابع غذایی این ویتامین به ویژه از طریق گیاهان محدود هستند.

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین D

شروع پژوهش‌های و نتایج شگفت‌انگیز

محققان پارک تحقیقاتی نورویچ در انگلستان، در یک پژوهش جدید، ژنی را در گوجه فرنگی ویرایش کردند که آنزیمی به نام ۷-دهیدروکلسترول ردوکتاز را کد می‌کند. این آنزیم به طور معمول پروویتامین D۳ را به کلسترول تبدیل می‌کند.

آن‌ها با ویرایش این ژن، توانستند این مسیر را مسدود کنند. این کار منجر به تجمع قابل توجه پرو ویتامین D۳ در میوه‌ها و برگ‌های گوجه‌فرنگی می‌شود. بدون این که بر رشد و نمو و همچنین عملکرد گیاه تاثیر بگذارد.

ویتامین D

پرو ویتامین D۳ سپس می‌تواند از طریق قرارگرفتن در نور ماوراء بنفش UV-B به ویتامین D۳ تبدیل شود یا آن که می‌تواند توسط بدن انسان برای سنتز ویتامین D۳ در مواجهه با اشعه ماوراء بنفش مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته آن‌ها، مقادیر پرو ویتامین D۳ در یک عدد گوجه فرنگی، در صورت تبدیل به ویتامین D۳، با مقدار این ویتامین در دو تخم مرغ متوسط یا ۲۸ گرم ماهی تن برابری می‌کند. این محققان معتقدند خوردن این گوجه فرنگی‌ها، می‌تواند نیاز روزانه کودکان و بزرگسالان را به ویتامین D۳ برآورده کند.

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین دی

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب چگونه از نیش حشرات در امان بمانیم؟ را بخوانید.

۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۲ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۷ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ در ۳:۴۶ ب٫ظ

 4. حسین پور

  ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۱:۵۷ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…