ماهی‌ شگفت‌انگیز با دندان‌های انسانی!

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ماهی‌های کله گوسفندی دارای دندان‌هایی شبیه به دندان‌های انسان هستند و غذای خود را می‌جوند.
ماهی کله گوسفندی

ماهی کله گوسفندی (Archosargus probatocephalus) گونه‌ای از ماهی‌های گروه پرتوبالگان است که معمولا در امتداد خط ساحلی شرقی آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی دیده می‌شود. این ماهی‌ها به خاطر دندان‌های جلوییشان که شباهتی غیرعادی به دندان‌های انسان دارد، معروف هستند. در این مطلب از مجله دلتا بیشتر با این موجود جالب آشنا می‌شوید.

مشخصات ظاهری ماهی کله گوسفندی

ماهی کله گوسفندی نوارهای عمودی تیره‌ای روی بدن خاکستری رنگ خود دارد که به‌علت شباهتی که به لباس‌های راه‌راه زندانیان دارد، به آن «ماهی مجرم یا محکوم» نیز گفته می‌شود. این ماهی‌ها همچنین روی پشت خود خارهای تیزی دارند. بیشتر ماهی‌های کله گوسفندی تا حدود ۴۳ تا ۴۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند. اگرچه، برخی از آن‌ها می‌توانند به ۹۱ سانتی‌متر هم برسند.

مشخصات ماهی کله گوسفندی

دندان‌هایی شبیه به انسان

ماهی کله گوسفندی در زمان بلوغ دندان‌هایی شبیه دندان انسان درمی‌آورد، بنابراین می‌تواند طعمه‌های دارای پوسته‌ سخت را بخورد. این ماهی‌ها در جوانی جانوران دارای بدن نرم و انواعی از حیوانات پوسته‌دار کوچک ازقبیل سخت‌پوستانی مانند صدفیان را می‌خورند. زمانی که ماهی کله گوسفندی بزرگ‌تر می‌شود و به حدود ۵ سانتی‌متر می‌رسد، شروع به خوردن جانوران دارای پوسته‌ سخت مانند نرم‌تنان و کشتی‌چسب‌ها می‌کند.

به‌گزارش لایوساینس، ماهیگران در سال ۲۰۲۱ در کارولینای شمالی یک ماهی کله گوسفندی را با مجموعه تماشایی از دندان‌ها صید کردند. تصاویر این ماهی نشان می‌دهد که این گونه می‌تواند دندان‌های جلویی مانند دندان‌های انسان درآورد و نیز ردیفی از دندان‌های آسیاب کوتاه در آرواره پایین آن‌ رشد می‌کند.

ماهی‌های کله گوسفندی کجا زندگی می‌کنند؟

ماهی‌های کله گوسفندی در زیستگاه‌های دریایی و پای‌رودها در غرب اقیانوس اطلس، شرق کانادا، شرق ایالات متحده و خط ساحلی آمریکای مرکزی و حتی جنوب برزیل زندگی می‌کنند. درحالی‌که ماهی کله‌گوسفندی معمولا در آب‌های شور زندگی می‌کند، گاهی‌اوقات در زمستان‌ها در زیستگاه‌های آب شیرین دیده می‌شود. در این زمان، آن‌ها به‌دنبال آب‌های گرم‌تری هستند که از چشمه‌ها و رودها به اقیانوس می‌ریزد. ماهی‌های کله گوسفندی در اواخر زمستان و اوایل بهار برای تخم‌ریزی از سواحل دور می‌شوند. در پاناما، ماهی‌های کله گوسفندی از سطح به عمق ۱۵ متری می‌روند.

ماهی‌های کله گوسفندی کجا زندگی می‌کنند؟

ماهی‌ کله گوسفندی چگونه تولیدمثل می‌کند؟

برای تولیدمثل، ماهی ماده تخمک‌های خود را آزاد می‌کند که سپس ماهی نر آن‌ها را با اسپرم بارور می‌کند. دانشمندان درمورد رفتار تخم‌ریزی این ماهی اطلاعات زیادی ندارند، اما ماده‌ها ممکن است بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تخم تولید کنند. بچه‌ماهی‌ها پس از ۲۸ ساعت از زمان بارورشدن تخم‌ها، متولد می‌شوند. ماهی کله گوسفندی معمولا در سن دوسالگی به بلوغ می‌رسد و می‌تواند حداقل ۲۰ سال عمر کند.

آیا ماهی کله گوسفندی برای انسان‌ها خطرناک است؟

ماهی‌های کله گوسفندی برای مصرف انسان بی‌خطر هستند و به‌طور تجاری و تفریحی در امتداد سواحل جنوب شرقی ایالات متحده و در خلیج مکزیک صید می‌شوند.

حتی زمانی که ماهی کله گوسفندی مجوعه کامل دندان‌های خود را داشته باشد، معمولا برای انسان‌ها خطرناک نیست؛ اما تحریک آن‌ها ایده خوبی نیست. دیوید کاتانیا، از آکادمی علوم کالیفرنیا گفت: من نسبت‌به شنا در آبی که این ماهی‌ها در آن زندگی می‌کنند، تردید نمی‌کنم. آن‌ها خطری برای انسان ندارند، مگر اینکه مورد آزار قرار گیرند. ازآنجا که این ماهی‌ها برای خوردن مناسب هستند، ماهیگیران در پی صید آن‌ها برمی‌آیند، بنابراین ممکن است دست زدن به آن‌ها در هنگام صید با خطر گاز گرفته‌شدن یا آسیب‌دیدن به‌وسیله‌ی خارهای تیز باله پشتی آن‌ها همراه باشد.

برای انسان‌ها خطرناک است؟

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب گریمسو، ویروس کرونای جدید در موش‌ها! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …