آیا طلاق بدون سند ازدواج امکان‌پذیر است؟

۱۰
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طبق قانون مرد موظف است ازدواج دائم خود را در دفاتر ازدواج ثبت کند. اگر زوج نکاح دائم را ثبت نکند مجازات‌هایی برای وی در قانون در نظر گرفته شده است.

اگر زن و شوهر بنا به دلایلی پس از ازدواج، قصد طلاق و جدا شدن داشته باشند، در این شرایط برای ثبت درخواست طلاق ابتدا باید سند ازدواج که ثابت کننده رابطه زوجیت میان آن‌ها است را به دادگاه ارائه دهند. دادگاه با استناد به این سند و شرایط موجود می‌تواند به درخواست طلاق زوجین رسیدگی کند. بنابراین سوالی که در این زمینه مطرح می‌شود آن است که حکم نداشتن سند عقد ازدواج برای طلاق چیست؟ در این مطلب از مجله دلتا به موضوع طلاق بدون سند ازدواج می‌پردازیم.

نداشتن سند ازدواج

زمانی‌که فردی قصد اقامه دعوا در دادگاه را دارد، باید در ابتدا اسناد و مدارک لازم را به شعبه رسیدگی دادگاه ارائه دهد. دادگاه باتوجه به این مدارک هویت وی را بررسی می‌کند.

افرادی که خواهان درخواست طلاق از دادگاه هستند علاوه‌بر اسناد هویتی خود مانند کارت ملی و شناسنامه باید سند ازدواج و قباله نکاح و عقدنامه را نیز به دادگاه تسلیم کنند. الزام افراد به داشتن سند ازدواج به این علت است که دادگاه ابتدا باید بررسی کند که زن و شوهر با هم رابطه زوجیت دارند و به عقد یک‌دیگر درآمده‌اند یا خیر.

پس تا زمانی‌که عقد ازدواج زوجین برای دادگاه ثابت نشده باشد، دادگاه نمی‌تواند حکم طلاق را صادر کند. بنابراین اگر زوجین سند ازدواج نداشته باشند، این موضوع  اصلا برای دادگاه قابل قبول نیست. طلاق بدون وجود این سند هرگز امکان ندارد. نکته مهمی که می‌توان به آن اشاره کرد آن است که حتی گم شدن سند ازدواج نیز دلیل موجهی نیست.

 سند ازدواج

در صورت نداشتن سند ازدواج چگونه می‌توان طلاق گرفت؟

با توجه به اینکه سند ازدواج در دفاتر ازدواج و طلاق به ثبت رسیده است و امروزه ثبت الکترونیکی ازدواج، در دفترخانه‌ها ضروری است، درصورتی‌که سند ازدواج مفقود یا گم شده باشد یا اینکه یکی از زوجین یا دیگری برای جلوگیری از اقدام به طلاق، قباله ازدواج را برداشته باشد یا اقدام به پاره کردن آن نموده باشد، می‌توان به دفتر ثبت ازدواج و طلاقی که عقد نکاح در آن به ثبت رسیده است مراجعه کرد و با ارائه تعرفه مربوطه برای صدور سند نکاح که هر سال اعلام می‌شود تقاضای صدور رونوشت سند ازدواج یا قباله نکاح نمود.

نداشتن سند ازدواج

 

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، چگونه نام همسر سابق خود را از شناسنامه پاک کنیم؟ را مطالعه کنید.

۱۰ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۷ تیر ۱۴۰۱ در ۶:۳۲ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۴:۴۹ ب٫ظ

  خیلی خیلی خوب راهنمایی میکند از سازنده اش متشکر

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۸ ق٫ظ

   ممنون از شما که ما رو همراهی می‌کنید

   پاسخ

 3. ناشناس

  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۵:۱۶ ق٫ظ

 4. فروغی

  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۲۳ ب٫ظ

  خیلی عالی بود باعث میشه که مردم اطلاع از قانون داشته باشند و قانونمند شوند و توانند از حق و حقوقات خود دفاع نمایند

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۲۹ ق٫ظ

   سلام، ممنون از نظر و همراهی شما

   پاسخ

  • مادرسادات

   ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ در ۲:۰۷ ق٫ظ

   بسیار عالی خداخیرتون بده

   پاسخ

   • ریحانه شیشه گر

    ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۱:۲۳ ق٫ظ

    ممنون از همراهی شما

    پاسخ

 5. ناشناس

  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۵:۰۱ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۳۷ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شرایط انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند

یکی از مسائل مهمی که بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری و خانواده‌های این اشخاص، با آن مواجه…