هشدار!‌ منابع شن زمین در حال اتمام است

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گزارش جدید برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد مستقر در کنیا از اتمام منابع شن زمین حکایت دارد.
بحران کمبود شن

هر کجا می‌توانیم شن و ماسه را ببینیم . زیر پا‌های ما، در دیوار‌های اطراف ما و به طور فزاینده‌ای حتی در جیب‌مان. مهم‌ترین عنصر برای ساخت بتن چیست؟ شن. شیشه چیست؟ ماسه ذوب شده. علت استواری و مقاومت سیلیکون چیست؟ بدیهی است که یک بازیگر اصلی در صنعت فناوری و در قرار دادن دستگاه‌های تلفن همراه در دست و جیب شما چیست؟ شن. با مجله دلتا همراه شوید تا به بررسی بحران کمبود شن بپردازیم.

بحران کمبود شن و ماسه

بنا به تحقیقات، شن و ماسه، استخراج‌شده‌ترین ماده جامد در جهان و پس از آب دومین منبع جهانی پرمصرف به شمار می‌رود. ماده‌ای تجدیدناپذیر که تقریبا در هر پروژه ساختمانی روی زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. با مصرف ۵۰ میلیارد تن متریک در سال – که برای ساختن دیواری به ارتفاع ۸۸ فوت و عرض ۸۸ فوت در سراسر جهان کافی است.

در نتیجه، تقاضای جهان برای شن و ماسه حالا منجر به تخریب بستر رودخانه‌ها و سواحل شده است. یک گزارش منتشر شده توسط NPR در سال ۲۰۱۷ حتی نشان می‌دهد که ما جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی را فقط برای رسیدن به شن و ماسه زیر و رو می‌کنیم. با این اوصاف حالا جهان در آستانه تجربه یک بحران دیگر است. این بار، کمبود شن و ماسه.

بحران کمبود شن و ماسه

کشورهایی که شن‌ها را می‌بلعند!

با رشد کشورهای در حال توسعه، تجارت شن و ماسه نیز افزایش می‌یابد. کشورهایی مانند هند، اندونزی، چین و غیره بیشترین مشکلات را دارند. چین بیش از هر کشور دیگری از شن و ماسه استفاده می‌کند که تقریبا نیمی از مصرف کلی ماسه در جهان است. جزایر کوچک در آسیای جنوب شرقی فقط به خاطر شن‌هایشان استخراج شده‌اند.

کشورهایی که شن‌ها را می‌بلعند!

ضرورت جلوگیری از استفاده بی‌رویه

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) مستقر در کنیا هفته گذشته گزارشی جدید به همراه توصیه‌هایی برای اجتناب از بحران کمبود شن منتشر کرد. این گزارش در ادامه گزارش‌های آگاهی رسانی UNEP در سال ۲۰۱۹ است که در آن این سازمان از نادیده گرفته شدن بحران شن خبر داده است.

پاسکال پدوزی، هماهنگ‌کننده UNEP در گزارش شن می‌نویسد: «برای دستیابی به توسعه پایدار، نیازمند تغییر اساسی در شیوه تولید، ساخت و مصرف محصولات، زیرساخت‌ها و خدمات هستیم. منابع شن و ماسه جهان بی‌نهایت نیست و باید از آن‌ها به صورت عاقلانه استفاده کنیم. اگر موفق شویم نحوه استفاده از استخراج‌شده‌ترین مواد جامد در جهان را مدیریت کنیم، می‌توانیم از یک بحران جلوگیری کنیم و به سمت اقتصاد موفق حرکت کنیم.»

بحران کمبود شن را جدی بگیرید

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب نشانه‌های ویروسی شدن گوشی اندروید را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا برنج ژاپنی‌ها را چاق نمی‌کند!

این یک سوال بسیار رایج است. اگر کربوهیدرات عاملی برای چاقی می‌شود، پس چرا ژاپنی ها چاق نمی…