در چه شرایطی نپرداختن مهریه جرم است؟

۶
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سوال مهمی که ممکن است مطرح شود آن است که آیا نپرداختن مهریه جرم است؟
جرم عدم پرداخت مهریه

از جمله مهم‌ترین حقوقی که زنان هنگام عقد نکاح به‌دست می‌آورند، مهریه است. بعد از رابطه زناشویی میان زن و شوهر، زن صاحب تمام مهریه می‌شود. بر اساس قانون، هیچ امری از جمله خیانت زن یا عدم تمکین وی باعث نمی‌شود که مرد از پرداخت مهریه خودداری کند مگر اینکه خود زوجه اقدام به بخشیدن مهریه کند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع جرم عدم پرداخت مهریه می‌پردازیم.

پرداختن مهریه زن

از جمله نتایج و آثار مهریه زن آن است که هر زمان که بخواهد می‌تواند اقدام به مطالبه مهریه‌اش نماید. به همین دلیل مرد نیز موظف است که مهریه را به زن بپردازد. چرا که در حین عقد نکاح، پرداخت مهریه به زن را پذیرفته و با منعقد شدن عقد، این تکلیف بر عهده او قرار گرفته است. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد آن است که زن، در صورت عدم پرداخت مهریه توسط همسر خود می‌تواند به دادگاه خانواده مراجعه کند. همچنین به اجرای ثبت نیز می‌تواند مراجعه کند. زن می‌تواند مهریه را از این دو روش وصول کند.

عدم پرداخت مهریه

جرم نپرداختن مهریه

بر اساس قانون، در حال حاضر  عدم پرداخت مهریه تا سقف یکصد و ده سکه طلا یا معادل ریالی آن، مشمول ضمانت اجرای کیفری است. بنابراین میزان مهریه زن هر چقدر که باشد، بر اساس قانون تا میزان یکصد و ده سکه آن مشمول جرم نپرداختن مهریه است اما بیشتر از آن ضمانت اجرای کیفری ندارد. لذا اگر مهریه خانم تا صد و ده سکه باشد، می‌تواند مرد را به جرم ندادن مهریه تحت تعقیب کیفری قرار دهد و مرد بازداشت می‌شود. البته گفتنی است که مرد تا یک ماه پس از قطعی شدن حکم پرداخت مهریه زن در دادگاه، فرصت دارد که دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به دادگاه بدهد. دراین‌صورت، دادگاه این درخواست را مورد رسیدگی قرار می‌دهد. اگر دادگاه اعسار مرد را وارد بداند، حکم به قسط‌بندی شدن مهریه صادر می‌کند.

 پرداخت مهریه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا بخشش مهریه در عقد موقت امکان دارد؟  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا اجازه شوهر برای عمل لاغری لازم است؟

در حال حاضر در خصوص ضرورت اجازه شوهر برای عمل جراحی زن قانونی وجود ندارد و صرفا بحث اجازه …