با خوشایندترین و ناخوشایندترین بوهای دنیا آشنا شوید

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بوی معطر را همه دوست دارند. عطر گل‌ها یا بوی مطبوع کیک ولی بوی نامطبوع می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد.
خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مردم در سراسر جهان، بوی وانیل را دوست دارند اما از بوی پنیر و بوی عرق پاها متنفر هستند. با مجله دلتا همراه باشید تا با خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها آشنا شوید.

خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها

۲۳۵ نفر در این مطالعه شرکت کردند و از آن‌ها خواسته شد تا بوها را در مقیاسی از خوشایند تا ناخوشایند رتبه‌بندی کنند. افراد مختلف در هر گروه، ترجیحات خاص خود را داشتند اما تفاوت‌های بسیار کمی بین هر گروه وجود داشت.

پیش از انجام این تحقیق تصور می‌شد که پیشینه فرهنگی ما نقش مهمی در انتخاب بوها و رایحه‌ها دارد. اما این مطالعه نشان داد که افراد بدون توجه به اینکه اهل کجا هستند از رایحه‌های مشخصی لذت می‌برند و بوهای معینی برایشان ناخوشایند است.

گروهی از دانشگاهیان در دانشگاه “آکسفورد” و موسسه “کارولینسکا” در سوئد می‌گویند که ترجیحات ما بر اساس ساختار مولکولی هر رایحه تعیین می‌شود.خوشایندترین و ناخوشایندترین بوها

مطالعه ۹ گروه با سبک زندگی متفاوت

محققان ۹ گروه از افراد با سبک زندگی بسیار متفاوت را مورد مطالعه قرار دادند تا بررسی کنند که آیا ترجیحات بویایی این افراد با فرهنگ آن‌ها مرتبط است یا خیر.

محققان با جمعیت‌های بومی کار کردند، بنابراین چهار گروه از افراد مورد مطالعه، شکارچی بودند در حالی که پنج گروه دیگر از راه کشاورزی و ماهیگیری امرار معاش می‌کردند. برخی از آن‌ها از غذاهای غربی نمی‌خوردند یا اغلب از کالاهای غربی استفاده نمی‌کردند.

سرپرست این تحقیق گفت: از آنجایی که این گروه‌ها در محیط‌های بویایی متفاوت مانند جنگل‌های بارانی، ساحل، کوه و شهر زندگی می‌کنند اما ما انواع مختلفی از «تجربه‌های بو» را ثبت کردیم.

در نهایت مشخص شد که بوی وانیل مورد علاقه‌ترین بو است و پس از آن بوی “اتیل بوتیرات” قرار دارد که بوی هلو می‌دهد.

در حالی که بوی “اسید ایزووالریک” که در پنیر، شیر سویا، آب سیب و حتی عرق پا یافت می‌شود، در قعر قرار گرفت و ناخوشایندترین بو لقب گرفت. به گفته محققان، این تفاوت را می‌توان ابتدا و مهم‌تر از همه با ترجیح شخصی و سپس با ساختار مولکولی توضیح داد.

محققان می‌گویند توانایی استشمام بوهای بد، برای تکامل انسان مفید بوده است.

بوهای عجیب

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب جالب دانستنی، مطلب چطور راحت و سریع از خواب بیدار شوید؟ را بخوانید.

۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۵ فروردین ۱۴۰۱ در ۴:۴۴ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ در ۱:۴۰ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ در ۲:۴۵ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ در ۹:۲۵ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…