غیر معمول‌ترین ترس‌های انسان

۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
وقتی یک ترس یا اضطراب به تهدیدی بزرگتر تبدیل شود، به‌طور معمول می‌تواند به یک فوبیای ناتوان کننده تبدیل شود.
ترس های غیر معقول انسان

ترس و اضطراب عوامل قدرتمندی در زندگی ما هستند و ابزار تکاملی مهم بوده است که به انسان این امکان را می‌دهد تا اقدامات احتیاطی در برابر موقعیت‌های خطرناک ایجاد کند. با مجله دلتا همراه باشید تا با ترس های غیر معقول انسان آشنا شوید.

ترس های غیر معقول انسان

متخصصان بهداشت روان فوبیا را اختلالات روانی قابل تشخیص می‌دانند، که می‌تواند مانع از عملکرد طبیعی فرد شود و منجر به حملات پانیک _از انواع اختلالات اضطرابی است_فلج کننده شود. زنان تقریبا دو برابر مردان در معرض ابتلا به فوبیا هستند.
علائم فوبیا معمولا از اوایل تا اواسط کودکی شروع می‌شود. میانگین سن شروع حدود ۷ سالگی است.

فهرستی از فوبیا‌های نادر و غیر معمولی

آبلوتوفوبیا یا ترس از حمام کردن:

این فوبیا می‌تواند باعث اضطراب اجتماعی زیادی شود، زیرا اغلب می‌تواند منجر به بوی نامطبوع بدن شود. بسیاری از مبتلایان با افزایش سن از این فوبیا خارج می‌شوند.

آراکی بوتیروفوبیا یا ترس از چسبیدن کره بادام زمینی به سقف دهان:

ممکن است مشکلی جزئی به نظر برسد اما این فوبیا احتمالا ناشی از ترس خفگی یا ناتوانی در باز کردن دهان است.

ترس های غیر معقول انسان

آریتموفوبیا یا ترس از ریاضی:

ترس از وارد شدن به موقعیتی است که در آن فرد مجبور به انجام ریاضیات است، به‌خصوص زمانی که مهارت‌های ریاضی آن فرد پایین است.

کایروفوبیا یا ترس از دست:

این فوبیا می‌تواند ترس از دست خود یا دست دیگری باشد و نتیجه یک رویداد آسیب‌زا مانند آسیب شدید دست یا یک وضعیت پایدار مانند آرتریت است.

کلوفوبیا یا ترس از روزنامه:

این فوبیا اغلب به لمس، صدا و بوی روزنامه مرتبط است. مبتلایان ممکن است با شنیدن صدای خش خش روزنامه از بوی جوهر و کاغذ روزنامه مضطرب شوند.

ایزوتروفوبیا یا ترس از آینه:

مبتلایان اغلب نمی‌توانند خود را در آینه ببینند. در موارد شدیدتر، این اضطراب می‌تواند به سطوح بازتابنده مانند شیشه یا آب ایستاده نیز گسترش یابد.

امفاوفوبیا یا ترس از ناف:

مبتلایان ممکن است ناف خود را با نوار چسب یا باند بپوشانند. این فوبیا ممکن است مربوط به تریپوفوبیا (ترس از سوراخ) باشد یا می‌تواند نتیجه عفونت قبلی در ناف باشد.

اپتوفوبیا یا ترس از باز کردن چشمانتان:

این فوبیا به طور کلی نتیجه یک رویداد آسیب‌زا است، به‌ویژه در دوران کودکی است این فوبیا می‌تواند بسیار ناتوان کننده باشد، زیرا مبتلایان اغلب از ترک خانه خود اجتناب می‌کنند و به دنبال مناطق تاریک یا کم نور می‌گردند.

نوموفوبیا یا ترس از نداشتن تلفن همراه:

این اضطرابی است که بسیاری از ما به درجات مختلف آن را احساس می‌کنیم، با این حال، زمانی که این اضطراب به یک وحشت تبدیل می‌شود، به یک فوبیا تبدیل می‌شود، به ویژه زمانی که صرفا بر روی تصور نبودن تلفن همراه پافشاری می‌کنیم. این فوبیا همچنین به داشتن یک تلفن با باتری خالی یا از کار افتادن تلفن گسترش می‌یابد و در نتیجه تلفن را غیرقابل استفاده می‌کند. Nomophpia اغلب با اعتیاد به تلفن‌های ما و نیاز به اتصال مداوم مرتبط است.

ترس های غیر معقول انسان

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب جالب دانستنی، مطلب محققان درباره این نوع خوابیدن هشدار دادند! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

آیا تنها دلیل عاشق شدن، ترشح هورمون‌هاست؟

آیا هورمون‌ها در ایجاد عشق نقشی ایفا می‌کنند؟ هورمون عشق مفهومی رمز آمیز است که اشاره به ه…