چیزهای پرکاربردی که نمی دانستید مضر هستند

۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ما خانه‌مان را امن‌ترین جای دنیا برای خودمان و خانواده‌مان می‌دانیم. اما چیزی که نمی‌دانیم این است که گاهی وسایل عادی و روزمره‌ای که در گوشه و کنار خانه‌مان جای گرفته‌اند می‌توانند تهدید بزرگی برای سلامت ما باشند.
وسایل پرکاربردی که مضر هستند

خمیردندان‌های سفید کننده که دندان‌های درخشان و مرواریدی به ما می‌بخشند، مایع‌های دست آنتی‌باکتریال که از ما در برابر میکروب‌ها محافظت می‌کنند و نوشابه‌های رژیمی که برای لاغر ماندن تبلیغ می‌شوند، آنقدرها که فکر می‌کنیم بی‌ضرر نیستند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا به وسایل پرکاربردی که مضر هستند می‌پردازیم همراه ما باشید.

وسایل پرکاربردی که مضر هستند

۱- عطر

یکی از کارهایی که قبل از خروج از خانه حتما انجام می‌دهیم زدن چند پیس از عطر مورد علاقه‌مان است. اما چیزی که نمی‌دانیم این است که با این کار در حقیقت مواد شیمیایی خوش بویی را به پوست‌مان می‌زنیم که برخی از آن‌ها از نفت به دست آمده‌اند. قرارگیری در معرض این عطرها می‌تواند عوارضی خفیف تا شدید داشته باشد، از میگرن گرفته تا ناباروری. به‌علاوه، آن‌ها آلاینده هم هستند. پس بیایید استفاده از آن‌ها را کنار بگذاریم و لطفی به محیط زیست‌مان کنیم.

جایگزین: از محصولاتی استفاده کنید که با عصاره‌های طبیعی معطر شده‌اند. حتی می‌توانید عطر خودتان را با مواد غیر سمی درست کنید.

وسایل پرکاربردی که مضر هستند

۲- ظروف نچسب

مشغله زیاد سبب شده نخواهیم وقت زیادی را صرف ساییدن ظروف پخت و پزمان کنیم و به همین دلیل از ظروف نچسب استفاده می‌کنیم. به خیال خودمان راه حل تمام مشکلات‌مان پیدا کرده‌ایم اما اتفاقا یک مشکل به مشکلات قبلی اضافه کرده‌ایم. لایه رویی این محصولات حاوی ماده‌ای به نام پلی تترافلوئورواتیلن است. این ظرف‌ها وقتی خیلی داغ می‌شوند، از آن‌ها گازهایی سمی متصاعد می‌شود که می‌توانند سرطان زا باشند.

جایگزین: به شدت توصیه می‌شود از ظروف پخت و پز استیل ضد زنگ یا چدنی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از روغن‌های طبیعی ضد‌چسبندگی هم در پخت و پز خود استفاده کنید.

۳- گوش پاک کن

جرم گوش اساسا به این دلیل وجود دارد که مجرای گوش‌هایمان را از گرد و غبار حفظ کند. این جرم وقتی جمع می‌شود، احساس می‌کنیم گوش‌هایمان گرفته است. به همین دلیل ممکن است دست به کار شویم و برای رهایی از این حس متوسل به گوش پاک کن شویم. اما فشار دادن بیش از اندازه گوش پاک کن به داخل گوش‌ها می‌تواند به ساختار ظریف پرده گوش صدمه بزند و حتی باعث ناشنوایی شود.

جایگزین: اول آنکه، هر چه گوش پاک کن دارید را دور بریزید و این محصول را برای همیشه از لیست خریدتان هم حذف کنید. دوم آنکه، واقعا لزومی به پاک کردن جرمی که در گوش‌تان جمع شده نیست. با این حال، اگر می‌خواهید جرمی که دهانه مجرای گوش‌هایتان را گرفته را پاک کنید، از یک پارچه نم‌دار استفاده کنید و حواس‌تان باشد که آن را هم خیلی فشار ندهید.

۴- مایع دستشویی آنتی باکتریال

از همان کودکی به ما درباره اهمیت شست و شوی مکرر دست‌ها تاکید کرده‌اند. ما هم نمی‌خواهیم این موضوع را رد کنیم اما استفاده از مایع‌های دست آنتی باکتریال می‌تواند مضر باشد. اول آنکه، هیچ مدارک و شواهد قطعی وجود ندارد که ثابت کرده باشد آن‌ها همه میکروب‌ها را از بین می‌برند. به عقیده کارشناسان، برخی مواد موجود در این مایع ها همچون تریکلوسان ممکن است باعث مقاومت آنتی بیوتیکی شود.

جایگزین: مایع‌های ساده، آب و شست و شوی تمامی قسمت‌ها، تنها چیزی است که برای حفظ تمیزی دست‌های خود به آن نیاز دارید.

وسایل پرکاربردی که مضر هستند

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی، مطلب علت حیرت‌آور چروکیدگی انگشتان بعد از حمام! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …