دایناسور مبتلا به کرونا ویروس هم کشف شد!

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گروهی از محققان اولین شواهد از یک عفونت تنفسی، احتمالا از گونه کرونا ویروس را در بقایای فسیل شده یک دایناسور که نزدیک به ۱۵۰ میلیون سال پیش می‌زیسته، کشف کردند.
دایناسور مبتلا به کرونا

شواهد به‌دست آمده مربوط به فسیل یک دایناسور از گونه سوروپود گیاهخوار گردن‌دراز است که به گفته دانشمندان، جانوری نابالغ بوده است. با مجله دلتا همراه باشید تا با دایناسور مبتلا به کرونا آشنا شوید.

دایناسور مبتلا به کرونا

محققان بقایای یک دیپلودوسید نابالغ (یک دایناسور سوروپود گیاهخوار گردن دراز) را بررسی کردند که قدمت آن به دوره ژوراسیک پسین عصر مزوزوئیک باز می‌گردد. این دایناسور با نام مستعار «دالی» که در جنوب غربی مونتانا کشف شد، شواهدی از عفونت در ناحیه مهره‌های گردن خود داشت.

محققان در این بررسی متوجه برجستگی‌های استخوانی غیرطبیعی در گردن این دایناسور شدند که شکل و بافت غیرعادی داشتند. این برجستگی‌ها که پیش از این مشاهده نشده بود، در ناحیه‌های استخوانی قرار داشتند که کیسه‌های هوایی در آنجا جای می‌گرفت. کیسه‌های هوایی بخش‌هایی از سیستم تنفسی هستند که هم در پرندگان امروزی و هم در دایناسور‌ها وجود دارند. این کیسه‌های هوا در نهایت به ریه‌های «دالی» متصل می‌شدند و بخشی از سیستم تنفسی پیچیده دایناسور را تشکیل می‌دادند. تصویربرداری CT از برجستگی‌های نامنظم، نشان داد که آن‌ها از استخوان غیرطبیعی ساخته شده‌اند که به احتمال زیاد در پاسخ به ابتلا به یک نوع عفونت ایجاد شده است.

دایناسور ۱۵۰ میلیون ساله

کری وودراف در این خصوص می‌گوید: «همه ما این علائم مشابه مثل سرفه، مشکلات تنفسی و تب را تجربه کرده‌ایم، اما حالا یک دایناسور ۱۵۰ میلیون ساله داریم که احتمالا مانند همه ما به چنین علائمی گرفتار شده و از آن رنج می‌برده است.» محققان می‌گویند این یافته‌ها قابل توجه است، زیرا دالی یک دایناسور غیر پرنده در نظر گرفته می‌شد و ساروپود‌ها مانند دالی برای تبدیل شدن به پرنده تکامل نیافته‌اند. در واقع فقط تروپود‌های پرندگان بودند که به پرندگان تبدیل شدند.

محققان حدس می‌زنند که این عفونت تنفسی می‌تواند ناشی از عفونت قارچی مشابه آسپرژیلوزیس(یک بیماری تنفسی رایج در پرندگان امروزی است که حتی می‌تواند خزندگان را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به عفونت استخوان شود) باشد. این عفونت فسیل شده علاوه بر ثبت اولین وقوع چنین عفونت تنفسی در دایناسورها، پیامد‌های آناتومیکی مهمی نیز برای سیستم تنفسی دایناسور‌های سوروپود دارد.

این عفونت فسیلی در دالی نه تنها به محققان کمک می‌کند تا تاریخچه تکاملی بیماری‌های مربوط به تنفس را در گذشته ردیابی کنند، بلکه به آن‌ها درک بهتری از انواع بیماری‌هایی که دایناسور‌ها مستعد ابتلا به آن بودند، می‌دهد.

محققان می‌گویند: «این یک سوروپود به شدت بیمار بود. ما همیشه دایناسور‌ها را بزرگ و سرسخت می‌دانیم، اما آن‌ها هم بیمار می‌شدند و مانند پرندگان امروزی بیماری‌های تنفسی داشتند. در واقع، این جانداران بزرگ شاید حتی در برخی موارد همان عفونت‌های ویرانگری را گرفته باشند که امروزه ما درگیر آن هستیم.»

دایناسور مبتلا به کرونا

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب اتفاقات عجیب در خواب، از انفجار سر تا جداشدن روح از بدن! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

در خانه ژل حالت‌دهنده ابرو بسازید

ساختن ژل ابرو در خانه به شما کمک می‌کند همیشه ابروهای مرتبی داشته باشید. ژل ابرو برای زیبا…