عید از عجیب‌ترین آبشار ایران دیدن کنید!

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر عید به سمت اصفهان می‌روید حتما به دیدن این آبشار شگفت‌انگیز بروید.
آبشار آب ملخ

آبشار آب ملخ یکی از عجیب‌ترین آبشارهای ایران است که ترکیبات خاص موجود در آب آن این توانایی را دارد تمام ملخ‌های مهاجم را نابود کند. این روستا و چشمه آن نیز به همین علت آب ملخ نام گرفته‌اند. برای آشنایی با این جاذبه شگفت‌انگیز مطلب ما را در مجله دلتا دنبال کنید.

آب ملخ کجاست
به گفته اهالی روستا سال‌ها قبل، وقتی مزارع گندم روستاهای اطراف مورد تهاجم ملخ‌ها قرار گرفت، از آب این چشمه بزرگ برای دفع آفت استفاده کردند و آن‌ها را نابود کردند.

آبشار آب ملخ کجاست؟

این آبشار در کنار روستایی به همین نام، در نزدیکی شهرستان سمیرم در استان اصفهان قرار دارد. شهرستان سمیرم در ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. روستای آب ملخ در دامنه کوه دنا قرار دارد که سرشار از چشمه‌ساراهای گوارا و سرد و آبشارهای خروشانی است که آب خود را از ذوب شدن برف‌های کوه دنا تامین می‌کنند.

افسانه آبشار آب ملخ

نام دیگر آن، آبشار تخت سلیمان است. علت این نام‌گذای این است که منطقه به دلیل قطعه سنگ بزرگ و طبیعی، که به مانند یک پل روی رودخانه آب ملخ قرار گرفته است، دو دره را به یکدیگر متصل می‌کند. برخی از اهالی این منطقه اعتقاد دارند که این پل مانند یک تخت، محل استراحتگاه حضرت سلیمان بوده است. منظره خیال‌انگیز و بی‌مانند تخت سلیمان روی رودخانه آب ملخ، همچون تخت طاق مانندی که بر بالای رودخانه قرار گرفته است، مانند پلی زیبا و طبیعی مسافران و گردشگران را به غار داخل کوه هدایت می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با دیگر طبیعت‌های حیرت‌انگیز ایران می‌توانید مطلب دشت آزو، آرزوی گردشگران نوروزی را نیز مطالعه کنید.

آب ملخ کجاست

از دهانه غار طبیعی که در تخت سلیمان وجود دارد، چشمه‌ای با آب زلال و گوارا می‌جوشد و از اطراف این تخت به رود پایین دست آن می‌پیوندد. موقعیت جغرافیایی روستای آب ملخ به شکلی است که بیش از ۳ ساعت نمی‌توان خورشید را بالای سر روستا دید.

آب ملخ کجاست

بهترین زمان بازدید

پشت آبشار پرتگاه خطرناک و زیبایی وجود دارد که آب ملخ را به یکی از خطرناک‌ترین آبشارهای ایران تبدیل کرده است. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ فصل‌های بهار و تابستان است.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری سری هم به مطلب اردبیل، سرزمین چشمه‌های بهشتی بزنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

در این شب جادوگران به خیابان‌ها می‌آیند!

در شب سی آوریل در آلمان جشنی برگزار می‌شود که به جشن شب جادوگران یا والپورگیس نایت شهرت یا…