اگر عکسمان پخش شد چگونه شکایت کنیم؟

۱۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با گسترش یافتن نرم افزارهای ارتباطی جدید که از طریق آن‌ها ارسال عکس و فیلم یا انتشار آن‌ها امکان‌پذیر است، بسیاری از افراد اقدام به فرستادن آن‌ها برای دیگران می‌نمایند یا اینکه به طریقی گوشی تلفن همراه آن‌ها هک شده و محتویات آن در اختیار دیگران قرار می‌گیرد. این موضوع در بسیاری از موارد سبب می‌شود که افراد سودجو یا مجرم به طریقی عکس‌های دیگران را پخش کنند.
شکایت از پخش کردن عکس

این سوال به ویژه برای خانم‌ها مطرح می‌شود که اگر عکسمان پخش یا منتشر شد چه کنیم؟ پرداختن به این سوال از آن جهت مهم است که بر اساس قانون جرایم رایانه‌ای، پخش کردن عکس و فیلم دیگران در فضای مجازی همچون تلگرام و اینستاگرام و واتساپ یا در اینترنت، جرم است. شخصی که عکسش پخش شده است، می‌تواند اقدام به شکایت نماید. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع شکایت از پخش کردن عکس می‌پردازیم.

اگر عکسمان پخش شد چه کنیم؟

انتشار و پخش کردن عکسمان توسط دیگران، در قانون به عنوان یک جرم رایانه‌ای در نظر گرفته شده است. برای مرتکب آن، مجازات پیش‌بینی شده است. لذا اگر این سوال مطرح شود که اگر عکسمان پخش شد چه کنیم؟ باید گفت پس از بروز چنین اتفاق ناخوشایندی، فردی که دچار ضرر و زیان شده است می‌بایست اقدام به طرح شکایت کیفری نماید.

اگر عکسمان پخش شد نحوه شکایت به چه صورت است؟

نحوه طرح شکایت کیفری از جرم انتشار تصویر خصوصی و نوشتن شکواییه به‌ این‌صورت است که شاکی خصوصی باید با توجه به یکی از جرایم، شکایتی تنظیم نماید. همچنین هر سند و مدرکی که در ارتباط با این موضوع وجود دارد را نیز باید ضمیمه شکواییه نمود. سپس باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و پس از ثبت‌نام در سامانه ثنا، شکایت خود را ارائه نمود تا در سیستم ثبت شود.

پخش کردن عکس

این شکواییه به دادسرا ارجاع می‌شود و دادسرا نسبت به انجام جرم پخش کردن عکس خصوصی دیگران باید تحقیقات مقدماتی و ابتدایی انجام بدهد. درصورتی‌که انجام تحقیقات به‌صورت تخصصی و فنی باشد، ممکن است موضوع را به پلیس فتا ارجاع نماید تا پلیس فتا با بررسی موضوع، نتایج تحقیقات انجام شده را به مقامات دادسرا گزارش نماید.

سپس، دادسرا شکایت را مورد رسیدگی قرار داده و اگر جرم انتشار تصویر خصوصی محرز باشد، برای مرتکب یا متهم کیفرخواست صادر می‌کند. سپس پرونده را به دادگاه کیفری ارجاع می‌دهد و درغیراین‌صورت قرار منع تعقیب صادر می‌نماید. اگر پرونده به دادگاه ارجاع شد، مجددا قاضی دادگاه به شکایت از جرم پخش کردن عکس دیگران رسیدگی می‌کند و با توجه به اوضاع و احوال پرونده و نوع جرم واقع شده، مجازاتی برای مرتکب در نظر گرفته و وی را محکوم می‌نماید.

پخش عکس

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب هک وای فای دیگران چه مجازاتی دارد؟ مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا مرد می‌تواند زن را از منزل بیرون کند؟

زمانی‌که شوهر، اقدام به بیرون کردن زن از خانه نماید، مانند آن است که به تکالیف خود در راست…