این بنای ۷۰۰ ساله را زلزله هم خراب نمی‌کند!

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
این بنای شگفت‌انگیز، ۷۰۰ سال است که تکان نخورده و دست نخورده‌باقی‌مانده است.
مستحکم ترین بناهای ایران

زنجان از باستانی‌ترین شهرهای ایران است که زمانی پایتخت حاکمان مغول، یعنی سلسله ایلخانان، بوده است. گنبد سلطانیه هم یکی از دیدنی‌ترین بناهای تاریخی شهر زنجان است که از دوران ایلخانیان تا امروز پابرجاست و دست‌نخورده باقی‌مانده است. برای آشنایی با یکی از مستحکم ترین بناهای ایران مطلب ما را در مجله دلتا دنبال کنید.

گنبد سلطانیه کجاست؟

گنبد سلطانیه یکی از مشهورترین مکان‌های دیدنی استان زنجان است. این گنبد زیبا شاهکار معماری ایرانی و اسلامی را به رخ بازدیدکنندگان خود می‌کشد. گنبد سلطانیه در دوران حکومت سلطان محمد خدابنده یا الجایتو ساخته شده است. در این زمان، سلطانیه پایتخت حکومت ایلخانیان بود. به همین دلیل هم بناها و آثار هنری و باستانی بسیاری در این مکان ساخته شده است.
گنبد سلطانیه

معماری گنبد سلطانیه

این گنبد هشت ضلعی یکی از شاهکارهای معماری ایرانی و اسلامی است. گنبد این بنا ۵۴ متر ارتفاع و ۲۵ متر قطر دارد و از فاصله‌ای دور مثل یک نگین فیروزه‌ای در دشتی سبز می‌درخشد. این بنای تاریخی در هشت ضلع ساخته شده است و روی هر ضلع آن یک مناره قرار دارد. گنبد سلطانیه سه طبقه دارد و سبک معماری آن شبیه به معماری دوران سلجوقی است.
اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید مطلب راز کلیسای متروکه کردستان! را نیز مطالعه کنید.
عده‌ای می‌گویند این مناره‌ها برای اذان‌گفتن است، اما عده‌ای دیگر معتقدند که این مناره‌ها برای استحکام در برابر زلزله ساخته شده‌اند.
 گنبد سلطانیه

آدرس گنبد سلطانیه و روزهای بازدید

برای بازدید از گنبد اولجایتو باید به زنجان بروید و از آن‌جا به سمت شهر سلطانیه حرکت کنید. این بنا در خیابانی به نام اریباد قرار دارد. در همه روزهای سال به‌جز روزهای سوگواری امکان بازدید از آن وجود دارد. برای بازدید از این بنا باید بلیت تهیه کنید.
گنبد سلطانیه در زنجان
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری سری هم به مطلب کاخ افسانه هزار و یک شب در اسپانیا بزنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

هفت آبشار سوادکوه، چهل میلیون سال زیبایی

هفت آبشار سواد کوه تیکن، هفت آبشار بزرگ و کوچک هستند که در میان جنگل‌های این منطقه قرار گر…