چرا می‌توان ماه را در طول روز دید؟

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شاید برای شما سوال باشد که چرا می‌توانید ماه را در طول روز نیز ببینید.
دیده شدن ماه در روز

چرا می‌توانید ماه را در روز ببینید؟ پاسخ این سوال آسان است، چون ماه در طول روز ثابت است. ممکن است کمی عجیب به نظر برسد که در طول روز ماه را در آسمان ببینید، اما این امری کاملا طبیعی است. با مجله دلتا همراه ما باشید تا علت دیده شدن ماه در روز را بدانید.

دیده شدن ماه در روز

سایت خبری “سایتک دیلی” اخیرا درباره دیده شدن ماه در روز با یکی از دانشمندان ناسا صحبت کرده است و او به زبانی ساده علت این پدیده را توضیح داده است. ما ماه را جرمی که در شب ظاهر می‌شود می‌دانیم، زیرا این چیزی است که اغلب در کتاب‌ها و فیلم‌ها به ما نشان داده شده است. حتی هواشناسان نیز از نماد خورشید به عنوان نماد روز و نماد ماه برای نشان دادن شب استفاده می‌کنند. اما ماه در واقع تقریبا به همان اندازه که شب در آسمان حضور دارد، در روز نیز در آسمان وجود دارد و برای دیدن آن فقط باید کمی دقیق‌تر به آسمان نگاه کنید.

چرا خورشید را در شب نمی‌بینیم؟

بیایید به این فکر کنیم که چرا اصلا می‌توانیم ماه را در شب ببینیم. برخلاف خورشید، ماه نوری از خود ایجاد نمی‌کند. دلیل اینکه ما می‌توانیم آن را ببینیم این است که نور خورشید از سطح آن منعکس می‌شود.

در طول روز نیز همین امر صدق می‌کند. اما ماه برخلاف ستارگانی که در طول روز همچنان در آسمان هستند و ما به دلیل روشنایی آسمان نمی‌توانیم آن‌ها را ببینیم، در واقع به اندازه‌ای می‌درخشد که می‌توان تا زمانی که در سمت خاصی از آسمان باشد، آن را در روز یا شب مشاهده کرد.

در طول پدیده ماه کامل(بدر)، ماه در مقابل خورشید در آسمان قرار می‌گیرد. به همین دلیل است که می‌توانیم تمام صورت ماه را در حال بازتاب نور خورشید ببینیم. همانطور که زمین می‌چرخد، ماه فقط در یک روز از ماه و درست زمانی که خورشید غروب می‌کند، طلوع می‌کند.

در روزهای قبل از ماه کامل، اگر به شرق آسمان نگاه کنید، می‌توانید طلوع ماه کامل را قبل از غروب خورشید مشاهده کنید و روزهای بعد از ماه کامل نیز می‌توانید به غرب آسمان نگاه کنید و غروب ماه را پس از طلوع خورشید مشاهده کنید.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید مطلب جدیدترین طراحی ناسا که شما را شوکه خواهد کرد! را بخوانید.

دیده شدن ماه در روز

پیشنهاد مطالعه: خالکوبی جدیدی که جایگزین گوشی‌های هوشمند خواهد شد را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …