چقدر طول می‌کشد تا دور ماه قدم بزنیم؟

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ماه از دیدگاه ما در زمین کوچک به‌نظر می‌رسد اما اگر بخواهید با یک سفینه فضایی سفر کنید، لباس فضایی بپوشید و یک پیاده‌روی بر سطح ماه داشته باشید، فکر می‌کنید این پیاده‌روی چه مدت طول بکشد؟
پیاده روی روی ماه چقدر طول می کشد

پاسخ به این سوال که پیاده روی روی ماه چقدر طول می کشد به عوامل بی‌شماری از جمله سرعت شما در پیاده‌روی و نقشه‌یابی بستگی دارد. در واقع چنین سفری به دور ماه می‌تواند بیش از یک سال طول بکشد. با مجله دلتا همراه باشید.

پیاده روی روی ماه چقدر طول می کشد

در مجموع ۱۲ انسان بر روی سطح ماه قدم گذاشته‌اند که همه آنان در سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ بخشی از ماموریت‌های آپولو بوده‌اند. نتایج نشان داده است پیاده‌روی (یا به عبارت دقیق‌تر، پرش) در جاذبه کم ماه که یک‌ششم گرانش زمین است، بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود. با این حال، نتایج تحقیقات ناسا نشان می‌دهد امکان پیاده‌روی کنونی برای انسان بسیار سریع‌تر از فضانوردان آپولو در ماه خواهد بود. از نظر تئوری، قدم زدن در دور ماه می‌تواند سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی شده بود، انجام شود.

طی ماموریت‌های آپولو، فضانوردان با سرعت ۲.۲ کیلومتر در ساعت حرکت کردند. این سرعت کم عمدتا به دلیل لباس‌های فضایی فشرده و نرم آنان بود که با توجه به تحرک آنان طراحی نشده بودند. اگر ماه‌نوردان لباس مناسب‌تری داشتند، شاید حرکت برای آنان بسیار راحت‌تر بود و در نتیجه سرعت خود را بالا می‌بردند.

در سال ۲۰۱۴، نتایج یکی از تحقیقات ناسا که در نشریه Experimental Biology منتشر شده است، چگونگی سرعت راه رفتن و دویدن انسان در جاذبه ماه را شبیه‌سازی کرده است. برای انجام این کار، هشت شرکت‌کننده مجبور به استفاده از تردمیل روی هواپیمای DC-۹ شدند که با مسیرهای خاص سهمی‌وار در زمین حرکت می‌کرد تا گرانش ماه را هر بار تا ۲۰ ثانیه شبیه‌سازی کند.

نتایج این آزمایش نشان داد شرکت‌کنندگان می‌توانستند تا سرعت ۵ کیلومتر در ساعت را طی کنند، بدون اینکه بدوند. طبق گفته محققان، این سرعت نه تنها بیش از دو برابر سرعت پیاده‌روی است که توسط فضانوردان آپولو انجام شد، بلکه تقریبا به حداکثر سرعت پیاده‌روی ۷.۲ کیلومتر در ساعت نزدیک است.

پیاده روی روی ماه چقدر طول می کشد

چقدر طول می‌کشد تا دور ماه قدم بزنیم

شرکت‌کنندگان این سرعت‌های سریع را به دلیل حرکت آزادانه بازوهای خود مانند نحوه دویدن انسان‌ها بر روی زمین ثبت کردند. این حرکت پاندولی یک نیروی رو به پایین ایجاد می‌کند که تا حدی کمبود جاذبه را جبران می‌کند. یکی از دلایل کند بودن فضانوردان آپولو در سطح ماه این بود که نمی‌توانستند این کار را به درستی انجام دهند زیرا لباس‌های آنان حجیم بود.

با این حداکثر سرعت فرضی جدید، پیاده‌روی دور ماه (۱۰۹۲۱ کیلومتر) حدود ۹۱ روز طول می‌کشد. این میزان بدون وقفه (به‌عنوان ‌مثال توقف برای خوابیدن و غذا خوردن) در حدود ۴۰۰۷۵ کیلومتر بر روی زمین با این سرعت است، اگرچه انجام این کار به دلیل اقیانوس‌ها غیرممکن است.

بدیهی است که ۹۱ روز پیاده‌روی بدون توقف امکان‌پذیر نیست، بنابراین پیاده روی واقعی در اطراف ماه بسیار بیشتر طول می‌کشد.

پیاده‌روی در ماه با چالش‌های مختلفی همراه است. آیدان کاولی، مشاور علمی آژانس فضایی اروپا، گفت: «من فکر می‌کنم از نظر لجستیکی، این کار می‌تواند انجام شود اما حمایت از چنین ماموریتی عجیب خواهد بود.»

چقدر طول می‌کشد تا دور ماه قدم بزنیم

بزرگ‌ترین چالش‌

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در این پیاده‌روی حمل وسایلی مانند آب، غذا و اکسیژن است.

کاولی اظهار کرد: «به دلیل جاذبه کم ماه باید یک وسیله نقلیه پشتیبانی باشد(برای حمل وسایل). این وسیله نقلیه همچنین می‌تواند به‌عنوان سرپناه نیز مورد استفاده قرار گیرد.»

بسیاری از آژانس‌ها به دنبال مفهوم داشتن یک سیاره‌نورد تحت فشار مانند مینی پایگاه‌های قابل حمل هستند که در واقع می‌تواند از فضانوردان هنگام انجام ماموریت‌های اکتشافی پشتیبانی کند تا شب را آنجا سپری کنند و در روز دوباره به پیاده‌روی ادامه دهند.

هنگام برنامه‌ریزی مسیر

هنگام برنامه‌ریزی مسیر باید نور و دما را نیز در نظر داشت. در خط استوا دمای ماه طی روز حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد است و در شب به منفی ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد. ایجاد محافظت در برابر این دمای شدید می‌تواند با لباس‌های مخصوص طراحی شده و سیاره‌نورد برای محافظت امکان‌پذیر باشد اما دما می‌تواند وضعیت سنگ‌پوش ماه را تغییر دهد (یک خاک خاکستری رنگ که بستر ماه را پوشانده است) و بر سرعت حرکت روی آن تاثیر می‌گذارد. با این حال، تابش می‌تواند خطر بیشتری باشد. ماه برخلاف زمین، یک میدان مغناطیسی ندارد که به انحراف تابش از رسیدن به سطح آن کمک کند.

چقدر طول می‌کشد تا دور ماه قدم بزنیم

پیشنهاد مطالعه: مطلب جدیدترین طراحی ناسا که شما را شوکه خواهد کرد! را در مجله دلتا بخوانید.

۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۸ فروردین ۱۴۰۱ در ۲:۱۰ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ در ۱۰:۱۶ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ در ۶:۰۲ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۲۸ اسفند ۱۴۰۰ در ۶:۱۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…