عواقب عدم تمکین مردان

۱۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زن و شوهر نسبت به یکدیگر حقوق متقابل دارند. همان‌طور که مرد بر عهده همسرش حقوق، خواسته‌ها و توقعاتی دارد، زن هم حقوقی بر گردن شوهرش دارد.
عواقب عدم تمکین مردان

نشوز در اصطلاح حقوقی به نافرمانی زوجین و عدم ایفای وظایف زناشویی از جانب آن‌ها گفته می‌شود. در واقع اگر هر یک از زوجین به هر علت وظایف زناشویی خود را ایفا نکند نشوز کرده است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع عواقب عدم تمکین مردان می‌پردازیم.

تمکین و انواع آن

در ابتدا قبل از نشوز باید با واژه تمکین آشنا شویم. تمکین شامل وظایف زوجین در مقابل یکدیگر است. تمکین به دو دسته تقسیم می‌شود، تمکین عام و تمکین خاص. تمکین خاص زنان به معنای برآوردن درخواست‌های جنسی شوهر و تمکین عام به معنای انجام وظایف خانوادگی، پیروی از شوهر و پذیرش ریاست شوهر بر خانواده است. تمکین آقایان نیز علاوه تامین روابط جنسی شامل برخی وظایف اختصاصی مانند تامین هزینه‌ها و نفقه و غیره می‌شود.

نشوز مرد

نشوز مرد با نپرداختن حقوق واجب از قبیل: نفقه، همخوابی واجب و مانند آن محقق می‏‌شود. با بروز نشوز از سوی مرد، زن نخست به مطالبه حق خویش می‌‏پردازد و مرد را پند و اندرز می‌‏دهد که حقوق واجب شرعی مانند نفقه او را بپردازد. در مرحله دوم اگر نصیحت و پند همسر کارساز نباشد زن به دادگاه مراجعه می‏‌کند. هنگامی که قاضی از نشوز مرد آگاه شد، او را از این کار نهی می‌‏کند و به او دستور می‌‏دهد که وظیفه واجب خود را انجام دهد. اگر امر و نهی قاضی سود نبخشید، او را به آنچه خود صلاح می‏‌داند، تعزیر می‏‌کند. چنان که می‏‌تواند نفقه زن را از مال شوهرش بپردازد، حتی اگر با فروش اموال مرد همراه باشد.

عواقب عدم تمکین

پیامد‌های نشوز مرد

اگر مرد به وظایف زناشویی خود در برابر همسرش عمل نکند زن می‌تواند به دادگاه مراجعه و او را ملزم به انجام وظایف خود کند. از طرف دیگر درصورتی‌که عدم ایفای این وظایف از سوی مرد به نحوی باشد که زندگی را بر زن سخت و مشقت‌بار کند، او می‌تواند با استناد به آن از دادگاه درخواست طلاق نماید.

عدم تمکین مردان

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب اجازه ازدواج این زنان با دولت است! مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تفاوت مجازات رابطه نامشروع، برای افراد متاهل و مجرد

قانون‌گذار با تکیه بر قواعد شرع و همچنین با توجه به اوضاع و احوال جامعه جرائمی مانند زنا و…