این اتفاق عجیب هنگام مرگ برای شما می‌افتد!

۱۱
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دانشمندان اخیرا فعالیت مغزی یک فرد در حال مرگ را برای اولین بار ثبت کرده‌اند که نشان می‌دهد مغز انسان در لحظات آخر زندگی، خاطرات گذشته فرد را مرور می‌کند.
مرور خاطرات در هنگام مرگ

مطالعات مربوط به مرگ سال‌ها است که به طور کاملا نوینی در حال توسعه است اما یک دستاورد جدید علمی در این زمینه شگفتی بسیاری را برانگیخته است. دانشمندان اخیرا امواج مغزی یک فرد در حال مرگ را برای اولین بار با جزئیات کامل ضبط کردند که نشان می‌دهد احتمالا مغز ما در لحظات پایانی زندگی، خاطرات گذشته ما را به سرعت برایمان مرور می‌کند. با مجله دلتا همراه باشید تا با مرور خاطرات در هنگام مرگ بیشتر آشنا شوید.

مرور خاطرات در هنگام مرگ

دانشمندان موفق شدند اولین داده‌های مداوم در مورد پویایی عصبی مغز را در طول مرگ جمع آوری کنند. هنگامی که یک بیمار ۸۷ ساله پس از انجام عمل جراحی دچار تشنج شد، پزشکان از الکتروانسفالوگرافی (EEG) برای نظارت بر وضعیت وی استفاده کردند. متاسفانه در حین انجام این مراقبت‌ها حال بیمار وخیم شد و فوت کرد. با توجه به این وضعیت و با رضایت خانواده متوفی، این اتفاق غیرمنتظره به دانشمندان اجازه داد تا فعالیت الکتریکی مغز انسان در حال مرگ را ثبت کنند.

۹۰۰ ثانیه در زمان مرگ

جراح مغز و اعصاب دانشگاه لوئیزویل در ایالات متحده می‌گوید: «ما ۹۰۰ ثانیه فعالیت مغز را در زمان مرگ اندازه‌گیری کردیم. تمرکز خاصی را بر روی بررسی آنچه در ۳۰ ثانیه قبل و بعد از توقف ضربان قلب اتفاق افتاد تعیین کردیم. درست قبل و بعد از توقف کار قلب، ما شاهد تغییراتی در یک باند خاص از نوسانات عصبی بودیم که به اصطلاح نوسانات گاما نامیده می‌شود. همچنین در نوسانات دلتا، تتا، آلفا و بتا نیز تغییراتی مشاهده شد.»

اتفاقات عجیب در زمان مرگ

نوسانات عصبی

نوسانات عصبی، فعالیت الکتریکی جمعی نورون‌هایی است که در مغز فعالیت می‌کنند و بیشتر به عنوان امواج مغزی شناخته می‌شوند. این امواج الکتریکی در فرکانس‌های مختلف اتفاق می‌افتد و باند‌های فرکانسی مختلف به حالت‌های آگاهانه متفاوتی مرتبط هستند. بنابراین، دانشمندان علوم اعصاب موفق شده‌اند فرکانس‌های مختلف امواج مغزی را با عملکرد‌های خاصی مانند پردازش اطلاعات، ادراک، هوشیاری و حافظه در هنگام بیداری و حالت‌های رویا و مراقبه مرتبط کنند.

پس از ایست قلبی

درست پس از اینکه بیمار دچار ایست قلبی شود که در نهایت منجر به مرگ او شد، فعالیت مغزی او یک جهش نسبی در قدرت باند گاما را نشان داد که بیشترین تعامل را با امواج آلفا داشت. این الگویی است که با فرآیند «یادآوری حافظه» شباهت بسیار زیادی دارد. این تیم تحقیقاتی در مقاله خود می‌نویسند: «با توجه به اینکه جفت متقابل بین فعالیت آلفا و گاما در فرآیند‌های شناختی و یادآوری حافظه در افراد سالم دخیل است، این گمانه زنی جالب است که چنین فعالیتی می‌تواند آخرین «یادآوری‌های دوران حیات» را که ممکن است در حالت نزدیک به مرگ رخ دهد، تایید کند.»
نویسندگان این مقاله البته به چندین نکته در این زمینه نیز اشاره می‌کنند. اول اینکه مغز بیمار در حالت پس از ضربه بود که دچار خونریزی، تورم و تشنج شده بود. علاوه بر این، بیمار دوز‌های زیادی از دارو‌های ضد تشنج دریافت کرده بود که ممکن است بر رفتار نوسانی عصبی نیز تاثیر بگذارد. همچنین هیچ اسکن مغزی پایه و «طبیعی» (در دورانی که فرد سالم بود) از این بیمار برای مقایسه فعالیت مغز با آن وجود نداشت. با این حال، طبق تعریف ما نمی‌توانیم به چنین داده‌هایی در بیماران سالمی که پیش‌بینی مرگ آن‌ها غیرممکن است، دسترسی داشته باشیم. بنابراین، به دست آوردن ضبط مرحله نزدیک به مرگ فقط می‌تواند از یک بیمار حاضر در چنین شرایطی انجام شود.

نظر محققان

محققان می‌گویند: «مغز احتمالا در زمانی که دنیا را ترک می‌کنیم ما را در دوست‌داشتنی‌ترین خاطراتمان غوطه‌ور می‌کند، تا با احساس آرامش بیشتری این زندگی را ترک کنیم. چیزی که ممکن است از این تحقیق بیاموزیم این است که اگرچه عزیزان بیمار ما چشمان خود را بسته‌اند و آماده‌اند که ما را برای استراحت ابدی خود تنها بگذارند اما مغز آن‌ها ممکن است در حال پخش برخی از بهترین لحظاتی باشد که در زندگی خویش تجربه کرده‌اند.» شاید برای همین باشد که گاهی چنین افرادی را با لبخندی بر لب که گاه با قطره اشکی در گوشه چشم همراه است، می‌بینیم. آن‌ها هم دلشان برای گذشته‌ای که در این جهان داشته‌اند تنگ می‌شود!

هنگام مرگ

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا گاهی خواب‌های عجیب و غریب می‌بینیم؟ را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۷ مدل شیک و جذاب پرده چین‌دار، برای اتاق پذیرایی

چین‌های روی پرده‌ها بر شکل ظاهری آن‌ها و نحوه باز و بسته شدنشان تاثیر می‌گذارد. در این مطل…