خانه نکات حقوقی دریافت گواهی انحصار وراثت

دریافت گواهی انحصار وراثت

۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پس از فوت شخص، موضوع و تاریخ فوت در سیستم الکترونیکی و یکپارچه اداره ثبت احوال کشور ثبت و پس از ابطال شناسنامه فرد متوفی، گواهی فوت او صادر و به ورثه تحویل داده می‎شود. این گواهی یکی از مدارک لازم برای درخواست انحصار وراثت است.
دریافت گواهی انحصار وراثت

انحصار وراثت اولین مرحله برای تعیین تکلیف در خصوص اموال و میراث افراد بعد از فوت آن‎ها و به معنی تعیین تعداد افرادی که از متوفی ارث می‎برند و میزان سهم‌الارث هر یک از وراث است. پس از بررسی و تائید وراث توسط مراجع دارای صلاحیت قانونی، رأیی صادر می‎شود که به آن گواهی انحصار وراثت گفته می‎شود. در ادامه مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت در مجله دلتا توضیح داده شده است.

مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت

پس از فوت متوفی مطابق با قانون ایران، موضوع و تاریخ فوت در سیستم الکترونیکی و یکپارچه اداره ثبت احوال کشور ثبت و پس از ابطال شناسنامه متوفی، گواهی فوت او صادر و به ورثه تحویل داده می‎شود. این گواهی یکی از مدارک لازم برای درخواست انحصار وراثت است.

مرجع صدور گواهی انحصار وراثت

برای صدور گواهی انحصار وراثت یکی از وراث متوفی یا هر شخص که منفعتی در اموال متوفی دارد یا وکیل آن‎ها باید به شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت دائمی متوفی مراجعه و دادخواست صدور گواهی انحصار وراثت کنند. اما در خصوص دعاوی دیگری مثل دعوای اصل و نسب و وقف و تولیت و … باید به دادگاه‌های عمومی حقوقی دادخواست ارائه داد.

گواهی انحصار وراثت

مدارک لازم برای تقاضای گواهی انحصار وراثت

 • اصل گواهی فوت و کپی برابر اصل شده آن
 • اصل شناسنامه و کارت ملی همه وراث متوفی همراه کپی برابر با اصل آن
 • اسامی کلیه وراث باید در فرم مخصوصی که توسط دادگستری در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد، نوشته شود و توسط دو نفر از اشخاصی که وراث و متوفی را می‌شناسند، در یکی از دفاتر اسناد رسمی امضا شده و امضای ایشان نیز توسط دفاتر اسناد رسمی گواهی شود.
 • وراث باید پس از فوت فرد، لیست کلیه اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول متوفی را به اداره دارایی حوزه محل سکونت متوفی ارائه کرده و رسید آن را دریافت کنند و همراه با تقاضای گواهی انحصار وراثت به دادگاه تقدیم کنند. (در این مرحله نیاز به پرداخت مالیات به اداره دارایی نیست.)
 • تنظیم دادخواست به خواسته صدور گواهی انحصار وراثت بر روی فرم چاپی دادخواست

کلیه مدارک فوق به دفتر شورا ارائه و شورا پس از ملاحظه اسناد و مدارک با هزینه متقاضی، موضوع را یک نوبت در یکی از روزنامه‎های محلی آگهی می‎کنند. بعد از یک ماه از تاریخ انتشار آگهی (در صورتی که هیچ معترضی نداشته باشد) بدون دعوت از وراث و بدون تشکیل جلسه رسیدگی گواهی انحصار وراثت که در آن:

 1. مشخصات متوفی
 2. تعداد ورثه
 3. مشخصات وراث
 4. نسبت وراث با متوفی
 5. سهم هر یک از ورثه از اموال متوفی

به طور دقیق مشخص شده است را صادر و به متقاضی تحویل می‎دهد.

شایان ذکر است در صورتی‌ که پس از انتشار آگهی در روزنامه، کسی به مفاد دادخواست اعتراض داشته باشد، باید اعتراض خود را تقدیم شورا کرده و شورا جلسه‌ای برای رسیدگی تعیین می‎کند و به متقاضی و معترض ابلاغ کرده و پس از رسیدگی حکم مقتضی صادر می‎کند که قابل‌ تجدیدنظر نیز خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نحوه وصول چک فرد متوفی “چک فرد فوت شده قابل وصول است؟” را مطالعه کنید.

 • دریافت مهریه بیش از ۱۱۰ سکه

  مهریه بیش از ۱۱۰ سکه چگونه وصول می‌شود؟

  یکی از مهم‌ترین حقوق مالی که در ازدواج برای زن ایجاد می‌شود مهریه است. …
 • نحله ایام زوجیت

  دریافت نحله ایام زوجیت

  با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وضع مالی زوج،…
 • مجازات جعل سند

  جعل سند چه مجازاتی دارد؟

  هدف از ایجاد یک سند جعلی سوءاستفاده از مفاد آن است که به این طریق شخص یا اشخاصی سند مجعول …
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مهریه بیش از ۱۱۰ سکه چگونه وصول می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین حقوق مالی که در ازدواج برای زن ایجاد می‌شود مهریه است. …