وعده دروغ ازدواج، در این شرایط قابل مجازات است

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
درست است که اگر شخصی وعده دروغ ازدواج به دیگری بدهد جرم محسوب نمی‌شود اما در بعضی از موارد به وسیله وعده دروغین ازدواج می‌تواند خسارت‌هایی به طرف مقابل بزند.
مجازات وعده دروغ ازدواج

نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد وعده ازدواج می‌تواند دروغین باشد. بسیار باید در این زمینه دقت کنیم زیرا اگر کسی قصد فریب شما را داشته باشد مسلما به شما نمی‌گوید که قصد فریب دارد. پس تنها راهی که می‌تواند شما را فریب دهد این است که به شما پیشنهاد ازدواج دروغین دهد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مجازات وعده دروغ ازدواج می‌پردازیم.

مواردی که با دادن وعده دروغ ازدواج، قابل مجازات است

درست است که صرف اینکه شخصی وعده دروغ ازدواج به دیگری بدهد جرم محسوب نمی‌شود و مجرم نیست اما در بعضی از موارد به وسیله وعده دروغین ازدواج می‌تواند خسارت‌هایی به طرف مقابل بزند. جرایمی که به وسیله وعده دروغین ازدواج صورت داده است قابل پیگیری است.

برقرار کردن رابطه نامشروع

اگر مردی از دختری درخواست ازدواج دروغی کند و به واسطه این ازدواج از او درخواست رابطه نامشروع داشته باشد و دختر هم به دلیل این که در نهایت با این مرد ازدواج خواهد کرد به خواسته او جواب مثبت می‌دهد ولی بعد از مدتی دختر متوجه این موضوع می‌گردد که او فریب خورده است و طرف مقابل قصد ازدواج ندارد، دراین‌صورت با ادله و داشتن مدارک لازم می‌تواند از آن مرد شکایت کیفری به عمل آورد.

اگر دلایل برای دادگاه به اثبات برسد آن مرد محکوم به مجازات و ۹۹ ضربه شلاق می‌‌گردد. ولی دختر هم به دلیل انجام دادن رابطه نامشروع به مجازات تا ۹۹ ضربه شلاق محکوم می‌گردد.

گرفتن مبلغی پول از طرف مقابل با توجه به وعده‌های دروغین ازدواج

اگر مرد یا زنی با توجه به وعده دروغین ازدواج از طرف مقابل مبلغی پول دریافت کند. شخص زیان‌دیده می‌تواند به عنوان کلاهبرداری از طرف مقابل به دادگاه شکایت کند.

وعده دروغ ازدواج

رابطه زنا با توجه به وعده دروغین ازدواج

اگر مردی با توجه به وعده دروغین ازدواج، زنی را به زنا ترغیب کند همچنین آن زن یا دختر به خاطر وعده ازدواج این کار را انجام دهد، دراین‌صورت زن می‌تواند به دادگاه شکایت کند و شکایت تحت عنوان رابطه نامشروع زنا باشد. برای اطلاع از مجازات این جرم به مطلب مجازات رابطه مرد زن‌دار با دختر مجرد چیست؟ مراجعه کنید.

البته این در صورتی برای دادگاه قابل استناد است که دختر برای انجام این عمل دلایل و مستندات کافی را داشته باشد. از آن جمله چهار شاهد یا چهار اقرار دختر و مرد.

همچنین اگر دختر نتواند این شکایت خود را ثابت کند می‌تواند منجر به محکومیت دختر شود.

حکمی که بریده می‌شود صد ضربه شلاق حدی است، مگر اینکه دختر ثابت کند تمایلی به زنا نداشته و مرد به اجبار با او اقدام به زنا کرده است. در صورت رضایت دختر این امر منتفی است حتی با وعده ازدواج دروغین.

تحریک و ترغیب طرف مقابل برای ازدواج دروغین

اگر کسی طرف مقابل را به وعده ازدواج دروغین ترغیب کند و باعث شود که او یک سری جرایمی انجام دهد، هر چند که شخصی خودش مرتکب جرم شده است مورد مجازات قرار می‌گیرد. اما آن شخصی هم که او را ترغیب کرده است به‌ دلیل معاونت در جرم مورد مجازات قرار می‌گیرد.

مجازات وعده دروغ

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب فرزند نامشروع هرگز از والدین خود ارث نمی‌برد را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا اجازه شوهر برای عمل لاغری لازم است؟

در حال حاضر در خصوص ضرورت اجازه شوهر برای عمل جراحی زن قانونی وجود ندارد و صرفا بحث اجازه …