مرد یخی ۵۳۰۰ ساله به حرف آمد!

۱۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اوتسی مرد یخی در نهایت سکوت 5300 ساله خود را شکست.
مرد یخی

این پیکر یخ‌زده در سال ۱۹۹۱ در کوه‌های آلپ اوتسال در نزدیکی هاوبسلابیوخ در مرز میان اتریش و ایتالیا یافت‌ شد. دانشمندان با استفاده از سی‌تی اسکن توانستند با موفقیت صدای این مرد عصر حجری را بازسازی کنند. با مجله دلتا همراه باشید تا با مرد یخی بیشتر آشنا شوید.

مرد یخی

آقای اوتسی که تا الان لقب کهن‌ترین مومیایی طبیعی یافت شده در اروپا را به خود اختصاص داده است، همان پیرمرد ۵۳۰۰ ساله‌ است. متاسفانه این مرد به صورت زنده در بین بشر امروزی زندگی نمی‌کند، اما حدود ۳۰ سال پیش با پیدا شدن جسدش در بین کوه‌های آلپ، به نوعی دیگر به زندگی در این دنیا بازگشت. در واقع او در این سفر طولانی مدتش، از عصر حجر به عصر فناوری وارد شد تا به همراه خود اطلاعات بسیار زیادی را برای انسان‌ها بیاورد.

سرگذشت اوتسی بعد از کشف

از سال ۱۹۹۸ تا الان، اوتسی در موزه باستان شناسی تیرول جنوبی در بولتزانوی ایتالیا به نمایش گذاشته شده است. یکی از مواردی که پس از بررسی جسد اوتسی مشخص شد این بود که او از بیماری انگل روده‌ای رنج می‌برده است. دانشمندان با استفاده از آزمایش‌های سی تی اسکن توانستند با موفقیت صدای این مرد عصر حجری را بازسازی کنند و آن را به گوش همه رساندند. آن‌ها با موفقیت توانستند تار‌های صوتی اوتسی، گلو و دهان او را با استفاده از یک مدل دیجیتالی تهیه کنند.

مرد یخی

کشف مرد یخی

دانشمندان تعیین کرده‌اند که اوتسی به احتمال زیاد توسط اصابت تیر شلیک شده از یک کمان به قتل رسیده است. همچنین از گرده‌های داخل معده اوتسی می‌توان حدس زد که او در فصل بهار به قتل رسیده است. لباس‌های او از پشم بز و گاو بوده و ۶۱ خالکوبی بر روی بدن وی وجود دارد.

یکی از محققان این پژوهش اظهار کرد: البته ما نمی‌دانیم که این مرد به چه زبانی صحبت می کرده است. اما می‌توان الگوی حروف صدادار و بی‌صدایی که این مرد از آن‌ها استفاده کرده را بازسازی کرد.

صدای مرد یخی

برای شنیدن صدای مرد یخی، این تیم اطلاعات فیزیکی در مورد گلوی او را با داده‌های به دست آمده از انرژی صوتی که می‌تواند تولید کند ترکیب کرده و از ترکیب کننده‌های صدا برای بازسازی آن استفاده کردند.

سی تی اسکن به محققان اجازه می‌دهد تا به صورت دیجیتالی حرکت بازو، جمجمه، مهره‌ها و استخوان مرد یخی را بدون وارد آوردن هرگونه خسارت به این جسد شکننده و حساس حرکت دهند. البته آن‌ها در این مسیر با مشکلاتی نیز مواجه بودند چرا که یکی از بازوهای این مرد یخی گلوی وی را پوشانده است. برای این محققان این بدترین وضعیت ممکن بود چرا که همچنین استخوان لامی و استخوان زبان این مومیایی نیز از جای خود خارج شده بود.

آن‌ها با تمام این اطلاعات به دست آمده توانستند پیش‌بینی کنند که صدای این مومیایی در فرکانسی بین ۱۰۰ هرتز تا ۱۵۰ هرتز بوده که در مقیاس نرمال و طبیعی صدای یک مرد امروزی است. اوتسی همچنین یک منبع غنی از اطلاعات را در مورد زندگی در عصر برنز در مرکز اروپا ارائه کرده است.

مرد یخی به حرف آمد

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب ضررهای استفاده از خلال دندان که نمی‌دانستید را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

bnb چیست؟ همه چیز در مورد ارز دیجیتال بایننس کوین

ارز دیجیتال بایننس کوین به یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال یعنی صرافی بایننس تعلق دا…