غم‌انگیزترین سناریو‌ها درباره همه گیری کرونا در جهان

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانشمند برجسته آمریکایی می‌گوید سرنوشت همه گیری کرونا در جهان در نهایت شاهد ۳ سناریوی مختلف خواهد بود.
همه گیری کرونا

همه گیری کرونا در جهان در حال نزدیک شدن به سومین سال خود است. علی رغم پیشرفت‌ها برای کنترل این فاجعه، اما هنوز سوالات بسیاری درباره چگونگی پایان یافتن آن وجود دارد. با مجله دلتا همراه ما باشید.

غم انگیزترین سناریو‌ها درباره همه گیری کرونا

دکتر مارک دیبول، استاد دانشگاه جرج تاون و کسی که به درستی شدت یافتن همه گیری کووید ۱۹ در پاییز سال جاری میلادی را پیش بینی کرده بود اکنون سه سناریو برای پایان یافتن همه گیری مطرح می‌کند.

تزریق کامل واکسن کرونا و استفاده از دارو‌های تایید شده

خوشبختانه هم اینک جهان شاهد استفاده گسترده از واکسن‌های موثر برای مهار کروناست. از طرفی، شرکت فایزر، غول داروسازی آمریکا موفق به رونمایی از قرص درمانی کووید ۱۹ شده است. این قرص می‌تواند به میزان ۹۰ درصد خطر بستری شدن و مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا را کاهش دهد.

این موضوع خبر خوبی است، زیرا گرچه هستند افرادی که در مقابل دریافت واکسن کرونا مقاومت می‌کنند، اما رونمایی فایزر از قرص می‌تواند خطر مرگبار بودن ویروس را کاهش دهد. با این حال، واکسن و قرص تا زمانی که افراد از دریافت آن امتناع کنند، مانع از قطع زنجیره انتقال نخواهد شد.

ادامه همه گیری

سناریوی نه چندان مناسب این است که همه گیری کرونا در کشور‌های ثروتمند تبدیل به بیماری‌های فصلی مانند آنفلوآنزا شود، ولی در کشور‌های فقیر همچنان به کشتار مردم ادامه دهد. کشور‌های ثروتمند هم اینک به میزان کافی دارو و واکسن برای انتقال آن به مناطق بحرانی و فقیر دارند، اما از این کار امتناع می‌کنند.

شاید این سناریو عجیب به نظر برسد، اما فراموش نکنید که هم اینک مالاریا و سل هنوز در مناطقی از آفریقا به صورت گسترده وجود دارد درحالی که در کشور‌های ثروتمند دیده نمی‌شود. در حالی که فلج اطفال در بسیاری از کشور‌ها ریشه کن شده است، اما افغانستان و پاکستان هنوز درگیر این بیماری هستند.

جهش ویروس

سناریوی غم انگیزتر این است که شاهد جهش‌های سریع ویروس باشیم به طوری که واکسن و روش‌های درمانی فعلی نتواند بر آن اثر موثری داشته باشد. این موضوع بدان معناست که همه گیری همچنان ادامه خواهد یافت و تمامی کشور‌ها شاهد جان باختن شهروندانشان خواهند بود.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی مطلب ماجراهای عجیب درمورد سفرهای فضایی که نمی‌دانید! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

مضرات خوابیدن به روی شکم چیست؟+ویدیو

آیا خوابیدن روی شکم بد است؟ پاسخ کوتاه به این پرسش بله است! با مضرات خوابیدن به روی شکم در…