در این روستای ایرانی همه آدم کوتوله هستند

۱۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
روستای «ماخونیک» یکی از روستاهای شگفت‌انگیز جهان است و به لحاظ شهرت آن به شهر آدم کوتوله‌ها، جذابیت‌های حیرت‌انگیزی دارد.
روستای آدم کوتوله ها در ایران

در کشورمان، ایران روستاهای باورنکردنی زیادی برای گردشگری وجود دارد. یکی از این روستاهای عجیب در خراسان جنوبی و شهرستان سربیشه قرار دارد. روستای ماخونیک به دلیل معماری، آداب و رسوم و فرهنگ خاص مردمانش به عنوان یکی از هفت روستای شگفت‌انگیز جهان معروف شده است. این روستا به سرزمین لی لی پوت‌ها و شهر آدم کوتوله‌ها معروف شده است. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای آدم کوتوله ها در ایران آشنا شوید.

روستای لی لی پوت ها در ایران

روستای آدم کوتوله ها در ایران

ماخونیک روستای شگفت‌انگیز و دورافتاده و پنهان در میان کوه‌ها است و از جاذبه‌های دیدنی بیرجند به‌شمار می‌آید. روستایی که به خاطر آداب و رسوم و فرهنگی که مردمان زحمت‌کش و مهربانش دارند، نه‌تنها در ایران بلکه در جهان نیز معروف شده است. روستای ماخونیک در منطقه ماخونیک و در نزدیکی مرز افغانستان قرار دارد. جالب است بدانید اهالی این روستا همه آدم کوتوله هستند.

جاذبه های دیدنی ماخونیک

از دیدنی‌های این روستا می‌توان به سنگ سیاه یا سنگ‌نگاره، بنای برج و قلعه، برج گل انجیر، منزل سرگردونی و نادر مرده اشاره کرد. یک برج سنگی در طبقات بالای روستا ساخته شده است؛ به‌طوری که به اطراف روستا اشراف داشته باشد. از این برج جهت دیده‌بانی استفاده می‌کردند تا در صورت حمله احتمالی دشمن، به همه اهالی روستا اطلاع دهند.

روستای کوتوله ها

آداب و رسوم روستای ماخونیک

آداب و رسوم و باورهای مردمان ماخونیک بسیار جالب و شنیدنی است و حتما از شنیدن آن‌ها متعجب خواهید شد.

  • مهاجرت و رفتن به شهر در بین ماخونیکی‌ها یعنی طرد جامعه و جابه‌جایی آن‌ها نیز منحصر به کلاته‌های منطقه ماخونیک است. آنان حتی با وجود فقر و مشکلاتی که داشته‌اند، حاضر به ترک روستا نمی‌شدند؛ هرچند که برای کارهای موقت و فصلی به‌جای دیگر می‌رفتند که تعداد آن‌ها بسیار کم بوده است.
  • در باورها و عقاید ماخونیکی‌ها تجاوز و غارت اموال دیگران معنایی ندارد و مردمانی صلح‌‌طلب هستند که حتی شکار هم نمی‌کردند. بسیاری از آداب و رسوم نیز از نحوه قضاوت تا شیوه کشاورزی و از چگونگی تقسیم ارث تا بازی‌ها، همگی از گذشته‌های دور جریان داشته و اغلب آن‌ها دست نخورده باقی مانده است.
  • زمین‌های کشاورزی این روستا کوچک و مینیاتوری بوده و عدالت و شراکت را بسیار رعایت می‌کنند؛ به گونه‌‎ای که حتی یک دانه زردآلو را به چندین قسمت مساوی قسمت می‌کنند. گاهی سهم یک خانواده از درخت عناب تنها چهار دانه عناب در سال است.
  • جالب است بدانید این مردمان تا همین ۵۰ سال پیش کارهای عادی و رایج را نیز انجام نمی‌دادند. مثلا چای نمی‌نوشیدند، گوشت نمی‌خوردند و سیگار نمی‌کشیدند و این‌گونه کارها را گناه می‌دانستند. جالب‌تر آن که آن‌ها تلویزیون نداشتند و به آن شیطان می‌گفتند و هرگز اجازه نمی‌دادند کودکانشان تلویزیون تماشا کنند تا جادو نشوند.

روستای کوتوله ها

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند در این روستای عجیب هیچ جاده‌ای وجود ندارد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

ساحل عجیبی که در آن همه چیز سیاه‌ رنگ است!

این بار می‌خواهیم شما را با یک ساحل دیدنی با شن‌های سیاه رنگ آشنا کنیم. با ما در مجله دلتا…