شرایط اثبات رابطه نامشروع از طریق فیلم و عکس

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گاهی این سوال مطرح می‌شود که آیا اثبات رابطه نامشروع از طریق عکس یا فیلم امکان‌پذیر است؟
اثبات رابطه نامشروع از طریق فیلم

در قانون مجازات اسلامی برای اثبات روابط نامشروع و زنا دلایلی مورد پیش‌بینی قرار گرفته است که عبارت‌اند از شهادت، اقرار و علم قاضی. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع اثبات رابطه نامشروع از طریق فیلم می‌پردازیم.

نحوه استفاده از فیلم رابطه نامشروع برای اثبات آن

اثبات رابطه نامشروع با استفاده از فیلم مانند اثبات از طریق پیامک امکان‌پذیر است. اما استفاده از فیلم نکات حقوقی خاصی دارد که توجه به آن‌ها الزامی است.

شخصی که قصد دارد از فیلم برای اثبات رابطه نامشروع و زنا استفاده کند باید توجه کند که فیلم به وضوح نشان دهنده طرفین باشد.

در غیر این‌صورت قاضی نمی‌تواند حکم به مجازات صادر کند.

با توجه به اینکه نرم افزارهای متعددی برای فتوشاپ یا ساختن فیلم‌های جعلی با استفاده از تصویر اشخاص رواج یافته است، معمولا این نکته مد نظر قاضی قرار می‌گیرد.

گاهی ممکن است ادعا شود فیلم رابطه نامشروع جعلی یا ساختگی است. در این‌صورت قاضی می‌تواند فیلم را به کارشناس ارجاع دهد تا از جعلی نبودن فیلم زنا یا رابطه نامشروع اطمینان حاصل شود.

قاضی باید با مشاهده فیلم زنا یا رابطه نامشروع علم پیدا کرده باشد. بنابراین ممکن است یک قاضی با مشاهده فیلم رابطه نامشروع متقاعد شده و بتواند حکم صادر کند.

اثبات رابطه نامشروع

در حالی‌که در یک پرونده مشابه ممکن است قاضی با دیدن فیلم زنا به علم نرسد و حکم به تبرئه بدهد؛ بنابراین الزاما با ملاحظه فیلم رابطه نامشروع یا حتی زنا قاضی حکم به مجازات نمی‌دهد.

در صورتی‌که شخص قصد داشته باشد با ارائه فیلم دوربین مداربسته یا فیلم گرفته شده، رابطه نامشروع یا زنا را ثابت کند بهتر است که علاوه بر فیلم، به سایر ادله اثبات دعوی هم‌چون شهادت یا حتی اقرار مرتکبان نیز استناد نماید.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، تفاوت‌ مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه را بشناسید مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در این شرایط می‌توان مهریه نداد

یکی از حقوق زنان مهریه آنان است. این حق در بیشتر مواقع به زن تعلق می‌گیرد مگر در موارد اند…