روستایی بکر و دست‌نخورده در قلب گیلان

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
روستای دیورش از جاذبه‌های گردشگری رودبار در استان گیلان است. این روستا با مردمی خون‌گرم و طبیعتی بکر و دست‌نخورده، یکی از بهترین مقاصد سفر در شمال کشور به شمار می‌آید.
روستای دیورش در گیلان 

در سفر به استان گیلان با تنوع جاذبه‌های طبیعی و روستاهای سرسبز، با انبوهی از مکان‌های دیدنی مشهوری مانند شهر انزلی، رشت، ماسوله یا قلعه‌رودخان روبه‌رو خواهید شد. اما سفر به روستایی خلوت و با طبیعتی منحصر‌به‌فرد، قطعا از آن دسته تجربه‌هایی است که نباید در گیلان از دست داد. با مجله دلتا همراه شوید و درباره روستای دیورش در گیلان بیشتر بخوانید.

روستای دیورش در گیلان 

روستای دیورش از توابع بخش رحمت‌آباد و بلوکات شهرستان رودبار، در هفت کیلومتری توتکابن قرار دارد و یکی از زیباترین مناطق طبیعی استان گیلان است.

آثار تاریخی کشف‌شده در منطقه دیورش، نشان می‌دهند که قدمت این روستا به ۵۰۰ سال قبل بازمی‌گردد. دیورش در ۳٫۵ کیلومتری روستای دیدنی شیرکوه قرار دارد و برخی از ریش‌سفیدان این منطقه بر این باور هستند که دیورش، قبل از به وجود آمدن شیرکوه، یک آبادی بوده است. این روستا با دامداری، کشاورزی، کوره‌های زغال‌گیری و نجاری در جنگل به وجود آمده است.

جاذبه‌های گردشگری دیورش

جنگل نورچشمه

گشت‌و‌گذار در جنگل نورچشمه با آب‌و‌هوایی دلچسب، کلبه‌های چوبی، چشمه‌ای پر آب و زیبا و در نهایت غار دیورش، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای شما رقم خواهد زد. پس از رسیدن به روستای دیورش در چند کیلومتری شیرکوه، سفر خود را در مسیر پاکوب جنگل آغاز کنید و با گوش جان سپردن به صدای پرندگان، مسیر خود را ادامه دهید تا به نورچشمه برسید.

جنگل‌های انبوه منطقه دیورش با گونه‌های بلوط، توسکا، افرا، راش، چنار و میوه‌های جنگلی مانند ازگیل، آلوچه،گلابی وحشی، زالزالک و خرمالو با درختانی بلند و سر به فلک کشیده، یک چشم‌انداز طبیعی بی‌نظیر را خلق کرده‌اند. از گونه‌های جانوری این جنگل‌ها می‌توان به گراز وحشی، جوجه‌تیغی، خرس، روباه و گرگ اشاره کرد. در سفر به این منطقه باید مراقب حیوانات وحشی باشید.

روستای درویش در رودبار

غار نورچشمه یا دیورش

غار رمزآلود نورچشمه، یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری دیورش در عمق جنگل قرار دارد. مسیر رسیدن به این غار از عمق جنگل با پس‌زمینه‌ قله با ابهت درفک، مسیری دشوار و سنگلاخی است، اما مطمئن باشید که به‌محض رسیدن به غار، تمام سختی‌های راه را فراموش خواهید کرد.

با پیشروی در مسیر جنگلی شیب‌دار به‌سمت بالا، کم کم دهانه‌ غار نمایان می‌شود. با رسیدن به غار نورچشمه، وقتی به‌آرامی از روی سنگ‌ها پایین می‌روید، آب بسیار سرد و آرام درون غار را خواهید دید. عمق آب در این غار بسیار زیاد است و برای جلوتر رفتن، باید شنا بلد باشید. در کنار این غار، حفره‌ای قرار دارد که محل زندگی خفاش‌ها است. یکی از جذاب‌ترین تجربیات در این غار، خاموش‌کردن هدلامپ‌ها و گوش سپردن به سکوت غار و صدای خفاش‌ها در تاریکی است.

جاذبه های دیدنی در رودبار

سرچشمه سفیدآب دیورش

سرچشمه پرآب سفیدآب، یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی دیورش است. برای رسیدن به این چشمه که آب بسیار سردی دارد، باید در مسیری خاکی از روستای دیورش، پیاده‌روی کرد. مناظر اطراف رودخانه تا سرچشمه سفیدآب، واقعا شگفت‌انگیز هستند. به‌همراه داشتن کفش مناسب کوهپیمایی را فراموش نکنید.

آب سرچشمه سفید آب دیورش، یکی از بهترین و گواراترین آب‌هایی است که تاکنون نوشیده‌اید. به این سرچشمه، طلای ناب شهرستان رودبار می‌گویند.

جاذبه های دیدنی در رودبار

بهترین زمان سفر به دیورش

بهار و تابستان، بهترین زمان سفر به روستای زیبای دیورش هستند، زیرا در فصل‌های سرد سال به‌دلیل وجود بارندگی و سنگلاخی و شیب‌دار بودن مسیر، سفر به این منطقه دشوار است.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند صد در صد مردم این روستا با سواد هستند.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی که ساکنانش یکباره به خواب می‌روند!

یک بیماری عجیب و اسرارآمیز اهالی روستای کلاچی را بر سر زبان‌ها انداخته است. می‌گویند ساکنا…