آیا همسر دوم از شوهر ارث می‌برد؟

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برخی بانوان به دلیل همسر دوم بودن، پس از فوت شوهر دچار مشکل بر سر تقسیم ارث می‌شوند.
ارث بردن همسر دوم از شوهر

میزان سهم‌الارث زن دوم دارای قواعد و شرایط خاصی است که در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع ارث بردن همسر دوم از شوهر می‌پردازیم.

به موجب ماده ۸۶۴ قانون مدنی زن پس از مرگ همسرش ارث می‌برد البته به سه شرط:

  • در صورتی‌که در عقد دائم او بوده، بنابراین در نکاح موقت زن به‌طور کلی ارث نمی‌برد چه زن اول چه زن دوم ( ماده ۹۴۰ قانون مدنی)
  •  قبل از مرگ شوهرش زنده باشد. ( ماده ۸۷۵ قانون مدنی )
  •  مرد به توسط زن به قتل نرسیده باشد. زیرا قتل از موانع ارث است چه در مورد همسر دوم چه در مورد سایر ورثه (ماده ۸۸۰ قانون مدنی)

میزان سهم‌الارث زن دوم چقدر است؟

حال که دانستیم زن دوم نیز در صورت وجود شرایطی از همسر ارث می‌برد می‌خواهیم بدانیم میزان ارث او چقدر است؟

به موجب ماده ( ۹۴۲ قانون مدنی ) در صورتی‌که مردی دو یا چند همسر دائم داشته باشد، یک چهارم اموال ( در صورت نداشتن فرزند ) و یک هشتم اموال  ( در صورت داشتن فرزند ) بین آن‌ها به تساوی تقسیم خواهد شد.

نکته حائز اهمیت این است که منظور از داشتن فرزند به‌طور کلی فرزندان مرد است و فرقی نمی‌کند که از کدام زن باشد.

 ارث بردن همسر دوم

به عبارت دیگر همین که مرد دارای فرزند باشد سهم ارث زنان از یک چهارم به یک هشتم کاهش می‌یابد حتی در صورتی‌که یکی از زنان از مرد هیچ فرزندی نداشته باشد نیز سهم او یک هشتم است.

در گذشته زن به استناد ماده ۹۴۶ قانون مدنی فقط از اموال منقول (هر چیزی که از شوهر باقی مانده بود) ارث می‌برد و در اموال غیرمنقول (ساختمان و زمین) سهمی نداشت.

اما به موجب قانون جدید زن در صورت داشتن فرزند از همسر مرحومش، یک هشتم از اموال منقول و یک هشتم نیز از قیمت اموال غیرمنقول از جمله عرصه و اعیان، ساختمان و زمین، ارث خواهد برد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، آیا عروس از پدر شوهر خود ارث می‌برد؟ مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا شوهر اجازه فروش جهیزیه زن را دارد؟

زن مالک وسایلی است که با خود به خانه مشترک می‌برد و تا زمانی که زوجین در کنار هم زندگی کنن…