قرارداد اجاره‌‌ای که شما را صاحب خودرو می‌کند

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قرارداد اجاره به شرط تملیک برای اشخاصی که سرمایه کافی برای خرید نقدی خودرو ندارند، بسیار کاربردی و مناسب است.
اجاره به شرط تملیک خودرو

قرارداد اجاره به شرط تملیک خودرو یک قرارداد محبوب و کاربردی است که علاقه‌مندان زیادی دارد. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع اجاره به شرط تملیک خودرو می‌پردازیم.

 اجاره به شرط تملیک خودرو

برای اشخاص بسیار زیادی این امکان فراهم نیست که بتوانند خودروهای نو را از کارخانه تهیه کنند و تمام مبلغ آن را یک‌جا بپردازند. علاوه‌براین، بسیاری از اشخاص حتی این امکان را ندارند که خودروهای کارکرده را نیز به‌صورت نقدی خریداری کنند.

در چنین موقعیتی نمونه فرم قرارداد اجاره به شرط تملیک خودرو یک قرارداد محبوب است که می‌تواند امکان تهیه خودرو را برای شما فراهم کند.

از طرف دیگر، ممکن است که شما خودرویی داشته باشید و بخواهید آن را با شروط خاصی به فروش برسانید.

شما می‌توانید با متقاضیان به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی، این قرارداد را امضا کنید و به این شیوه، برای انجام یک معامله توافق کنید که در نهایت به فروش خودرو منتهی می‌شود.

علاوه بر اشخاص حقیقی، بسیاری از شرکت‌های حقوقی نیز چنین اقدامی را انجام می‌دهند.

اجاره به شرط تملیک

انواع قرارداد اجاره به شرط تملیک خودرو

یک نوع از این قرارداد با شرط فعل است و نوع دیگر قرارداد، با شرط نتیجه خواهد بود. این دو شیوه از تنظیم قرارداد تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که لازم است درباره آن توضیحاتی بیان کنیم.

در حالتی که انجام این قرارداد به شرط فعل باشد، موجر متعهد می‌شود که در پایان قرارداد و در صورت انجام شدن تمام شروط و پرداخت شدن تمام تعهدات مالی، خودرو را به مستاجر منتقل کند و مالکیت را به نام مستاجر انتقال دهد.

حالت دیگر این قرارداد شرط نتیجه نام دارد. در این مورد شرط می‌شود که با پرداخت آخرین قسط از خودرو، خود به خود مالکیت خودرو به مستاجر منتقل شود.

در این حالت، موافقت، کسب رضایت یا انجام اقدام خاصی از جانب موجر مطرح نیست و انتقال مالکیت خودرو به واسطه قرارداد انجام خواهد شد.

شما می‌توانید با توجه به مسائل مختلف تصمیم بگیرید که کدام شرط را در متن قرارداد بنویسید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب در معاملات ملک مراقب کلاهبرداری‌ها باشید مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

ارث مرد از زن در صورت نداشتن فرزند چقدر است؟

زن و شوهر، از جمله افرادی هستند که به واسطه سبب، از یکدیگر ارث می‌برند و میزان سهم‌الارث ه…