سفر در زمان را در این روستای باستانی تجربه کنید

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اکثر گردشگرانی که به شهر شیراز سفر می‌کنند همواره به سمت جاذبه‌های بی‌نظیر آن مانند آرامگاه سعدی، حافظ، بازار وکیل، شاهچراغ رفته و از آن‌ها دیدن می‌کنند.
روستای قلات در شیراز

در ۳۶ کیلومتری شمال غربی شیراز روستایی به نام قلات وجود دارد که یک تکه از بهشت روی زمین است. روستای قلات شیراز منطقه‌ای بکر است که از آرامش مثال‌زدنی و آب‌و‌هوایی بسیار عالی برخوردار است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا به معرفی کامل روستای قلات در شیراز بپردازیم.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، روستای قلات در شیراز در ۳۶ کیلومتری شمال غربی شیراز واقع شده است. این روستای خوش آب و هوا حدود ۷۰۰۰ نفر جمعیت دارد. قلات به ظاهر یک روستا و در حقیقت تکه‌ای از بهشت است که روی زمین جا مانده است. هنگامی که به این روستا می‌روید و در باغ‌ها و طبیعت آن قدم می‌زنید شاهد درختان چند هزار ساله‌ای که در آن قرار دارد نیز می‌شود و می‌توانید نهایت لذت را از آن ببرید. به گفته خبرگزاری‌های رسمی کشور تا زمانی که به نزدیکی روستای قلات نرسیده باشید نمی‌توانید به تمامی زیبایی‌هایی در آن جمع شده است پی ببرید. چشمه آب سرازیر شده از دامن کوه که سرچشمه‌اش، چشمه‌هایی هستند که در قله کوه ها قرار دارند می باشد و همین‌طور درختانی چند هزارساله و دره‌ای عمیق و خنکی آن در گرم‌ترین زمان سال، لرزه بر اندامی هر گردشگری می‌اندازد.

جاهای دیدنی روستای قلات

قلعه قلات شیراز

خرابه‌های قلعه قلات شیراز که با نام قلعه قزل ارسلان نیز مشهور است، در بالای کوه قلات قرار دارد. به گفته اهالی روستا، این قلعه متعلق به اتابکان فارس بوده است. برج و باروهای قلعه قلات شیراز در دوره سلجوقیان بازسازی و مورد استفاده مجدد قرار گرفته است و به همین دلیل، این مکان به قلعه قزل ارسلان معروف شده استقلعه قزل ارسلان در کنار موزه مردم‌شناسی و کلیسای قلات قرار دارد.

کلیسای قلات شیراز

کلیسای تجلیل مسیح قلات در تاریخ دوم آبان ۱۳۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. به گفته برخی مورخان، این کلیسا توسط مبلغان مذهبی بین دو جنگ جهانی اول و دوم برای مسیحیان ساکن روستا ساخته شده است و بازدید از آن در سفر به قلات توصیه می‌شود.

آبشارهای قلات

در دامنه کوه سرخ و در حاشیه روستای قلات، سه آبشار زیبای طبیعی وجود دارد که دو آبشار، مسیر دسترسی آسان‌تری دارند. کوچک‌ترین آبشار در فاصله کمتر از دو کیلومتری بافت قدیمی قلات قرار دارد.

موزه قلات

خانه موزه قلات با بافت و معماری سنتی در کوچه باغ اسرارآمیز قلات قرار دارد. این خانه که قدمت آن به سالیان دور برمی‌گردد، به همت رامین باقی، جوان هنرمند قلاتی، تبدیل به خانه موزه روستایی قلات شده است و گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری را به‌سمت خود جذب می‌کند. رامین باقی، دانش‌آموخته رشته موسیقی است و ساکسیفون و چند ساز دیگر را به‌خوبی می‌نوازد.

بازدید از این موزه رایگان است. پس از ورود به خانه موزه قلات و عبور از  چند پله سنگی و بلند با انبوهی از سازها و اشیای کهن ثبت شده در میراث فرهنگی استان فارس در چهار اتاق تو در تو روبه‌رو خواهید شد.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند رودخانه هزاررنگ، شاهکاری شگفت‌انگیز

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

هفت آبشار سوادکوه، چهل میلیون سال زیبایی

هفت آبشار سواد کوه تیکن، هفت آبشار بزرگ و کوچک هستند که در میان جنگل‌های این منطقه قرار گر…