پرداخت شارژ ساختمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در هر مجتمع مسکونی هزینه‌های مشترکی وجود دارد که همه‌ ساکنان مجتمع باید سهم خود را از آن پرداخت کنند. به این هزینه‌های مشترک در اصطلاح شارژ گفته می‌شود.
پرداخت حق شارژ ساختمان

برای پرداخت شارژ ساختمان همواره میان مستاجر و مالک بحث وجود دارد که برای پرداخت آن باید توافق حاصل شود. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع پرداخت حق شارژ ساختمان می‌پردازیم.

حق شارژ ساختمان

مطابق با عرف و قانون آپارتمان‌ها هر یک از اعضای ساختمان باید شارژ ماهیانه که همان هزینه‌های خدماتی و تعمیراتی یک ماه ساختمان است را پرداخت کنند، اما گاهی اوقات میان مالک ساختمان و مستاجر این دعوا به وجود می‌آید که چه کسی باید شارژ آپارتمان را پرداخت کند.

اولین نکته‌ای که در پرداخت شارژ باید به آن توجه داشت این است که پرداخت این مبلغ موضوعی کاملا توافقی میان مستاجر و مالک است، یعنی دو طرف هنگام عقد قرارداد اجاره باید به توافق برسند که چه کسی باید شارژ ساختمان را بپردازد.

اگر به موجب قرارداد پرداخت شارژ ساختمان بر عهده مالک باشد و مالک از پرداخت شارژ خودداری کند، مستاجر می‌تواند این هزینه را از اجاره‌ای که به موجر می‌پردازد کسر کند.

اگر در زمان تنظیم قرارداد توافق بر سر این موضوع انجام نشود، نتیجه این می‌شود که چون شارژ جزء هزینه‌هایی است که برای استفاده از محل سکونت پرداخت می‌شود، پس طبیعتا مستاجر باید این هزینه‌ها را بپردازد.

هم‌چنین اگر مستاجر یک ساختمان از پرداخت شارژ شانه خالی کند، مدیر ساختمان می‌تواند برای دریافت آن هم به مستاجر و هم به مالک مراجعه کند.

حق شارژ ساختمان

اگر واحدی شارژ خود را پرداخت نکرد، چاره چیست؟

پرداخت حق شارژ قبل از اینکه یک امر توافقی باشد، یک امر قانونی است؛ یعنی مشکلات مربوط به آن از طریق حقوقی قابل پیگیری هستند.

بر اساس قوانین شارژ ساختمان در ماده ۱۰ قانون تملک آپارتمان‌ها در صورتی‌که واحدی از پرداخت شارژ ماهیانه سر باز زد، هیئت مدیره می‌تواند با پر کردن اظهارنامه مبنی بر عدم پرداخت حق ماهیانه و درج مبلغ بدهی به‌طور حقوقی درخواست پرداخت شارژ کند.
در صورتی‌که فرد بدهکار باز هم بدهی خود را نپرداخت، هیئت مدیره می‌تواند به مراجع قضایی شکایت کند و دادگاه‌ها ملزم هستند که به این دسته از پرونده‌ها به‌صورت سریع و خارج از نوبت رسیدگی کنند.

بر اساس حکم دادگاه بر اساس قوانین وصول شارژ ساختمان تا زمانی‌که فرد به عدم پرداخت حق شارژ ماهیانه ادامه دهد، از هرگونه استفاده از امکانات عمومی مجتمع محروم خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا گذاشتن کفش جلوی در آپارتمان جرم است؟ را مطالعه کنید.

۸ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۳۰ مهر ۱۴۰۰ در ۵:۱۰ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۶ مهر ۱۴۰۰ در ۱۰:۵۰ ب٫ظ

 3. محبوبه شهرازی

  ۲۶ مهر ۱۴۰۰ در ۹:۳۲ ب٫ظ

  مستاجر

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۷ مهر ۱۴۰۰ در ۸:۵۱ ق٫ظ

   سلام، ممنون از پاسخ شما

   پاسخ

 4. ناشناس

  ۲۶ مهر ۱۴۰۰ در ۱:۱۷ ب٫ظ

  خوبه

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۷ مهر ۱۴۰۰ در ۸:۵۷ ق٫ظ

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ

 5. ناشناس

  ۲۴ مهر ۱۴۰۰ در ۹:۴۰ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۲۴ مهر ۱۴۰۰ در ۹:۲۵ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …