جزیره اسرارآمیزی در ایران که حرکت می‌کند!

۱۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
این جزیره هر از چندگاهی تکانی به خودش می‌دهد و در میان آب برکه به گردش می‌پردازد. کمی دقت به میان دریاچه کافی است تا متوجه حرکات جزیره‌ اسرارآمیز شویم.
جزیره متحرک چملی گول در آذربایجان

امروز می‌خواهیم شما را به شناختن مکان اسرارآمیزی دعوت کنیم که دست طبیعت ترسیمش کرده است. چمن متحرک چملی که با نام چملی گول نیز شناخته می‌شود، در ۱۵ کیلومتری تکاب، در مسیر تکاب به یولقون‌آغاج قرار دارد. این مکان با ۸۰ متر مربع وسعت، به‌صورت جزیره‌ای روی دریاچه‌ای کوچک واقع شده است که با وزش باد به جهات مختلف مسیر خود را تغییر می‌دهد و حرکت می‌‌کند. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با جزیره متحرک چملی گول در آذربایجان آشنا شوید.

جزیره متحرک چملی گول در آذربایجان

معروف‌ترین نام این جزیره‌ شناور، چملی گول است. این نام به معنای برکه‌ای که در وسط آن جزیره‌ای از چمن قرار دارد، می‌باشد. چملی گول به چمن متحرک، جزیره شناور و چملی نیز شهرت دارد.

سز جزیره اسرارآمیزی در ایران که حرکت می‌کند!

داستان جزیره چملی گول چیست؟

پدیده‌ای که به تماشای آن نشسته‌ایم چیزی شبیه به سایر دریاچه‌های ایران نیست. در کنار لذت بردن از سکوت بی‌بدیل منطقه، آنچه که در ابتدا نظرمان را به خود جلب می‌کند، پوشش سبزی است که در میان دریاچه قرار دارد.

این پوشش سبز شبیه به یک نیم قوس کمانی است. این پوشش سبز همانند جزیره‌ای در میان آب دیده می‌شود. قطر دریاچه ۸۰ متر است.

این قطعه شناور در زیباترین حالت حدود ۵ تا ۸ متر با کناره دریاچه فاصله دارد. این جزیره در ۴ فصل سال، منظره‌ دیدنی خود را حفظ می‌کند. همین حرکت جزیره باعث شده است تا قطر دریاچه به مرور افزایش یابد و قطر قطعه متحرک هم بیشتر شود.

این جزیره از کجا آمده است؟

کسی درباره این‌که این پوشش سبز از کجا آمده نظری ندارد. اما خیلی‌ها می‌دانند که ریشه‌های نی‌های بلندی که روی این جزیره قرار دارند، در هم تنیده و قطعه‌ بزرگ و شناوری را بر روی دریاچه ایجاد کرده‌اند. نی‌های این جزیره، گاه حتی تا ۲ متر هم قد می‌کشند.

علت حرکات وقت و بی‌وقتش هم هنوز رازی سر به مهر است. عده‌ای می‌گویند که این جزیره با حرکت وضعی زمین به حرکت در می‌آید. برخی هم عوامل طبیعی و وزش باد را عامل حرکت آن می‌دانند.

cs جزیره اسرارآمیزی در ایران که حرکت می‌کند!

چَملی گول، پدیده باورنکردنی ایران

۱۵ کیلومتر که از شهرستان تکاب فاصله بگیریم و روستای بدرلو را پشت سر بگذاریم، به منطقه ای می‌رسیم که مربوط به دوره سوم زمین‌شناسی است. در میان دره‌ای عمیق و پس از گذر از کنار گل‌های زیبا و درختان سر به فلک کشیده، چملی گول در میان نیزارهای بلند دیده می‌شود.

دریاچه‌ای که در یک منطقه باتلاقی قرار گرفته است در میان نیزارهای بلند، محصور شده است. این دریاچه در ارتفاع ۲۳۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد. عمق آن هنوز به طور دقیق اندازه‌گیری نشده اما ۸ تا ۱۵ متر تخمین زده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند جنگل نفرین‌شده‌ در مشهد که شب‌ها جیغ می‌کشد!

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی که ساکنانش یکباره به خواب می‌روند!

یک بیماری عجیب و اسرارآمیز اهالی روستای کلاچی را بر سر زبان‌ها انداخته است. می‌گویند ساکنا…