راز قبیله‌ای که تمام اهالی‌ آن چشمان عجیبی دارند!

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قبیله‌ای بومی در یکی از جزایر اندونزی بر اثر جهش ژنتیکی چشم‌هایی به رنگ آبی براق دارند.
رنگ چشمان اعضای یک قبیله

رنگ چشمان اعضای یک قبیله در منطقه سوالوسی در جنوب شرقی اندونزی بسیاری را شگفت زده کرده است. یک جهش ژنتیکی باعث شده اعضای این قبیله چشمانی به رنگ آبی متالیک پیدا کنند، رنگ چشمی که در اندونزی بی‌نهایت کمیاب است. مردم این کشور بیشتر مو و چشم سیاه دارند. با مجله دلتا همراه باشید.

مردم بوتون در نوزدهمین جزیره بزرگ اندونزی به همین نام زندگی می‌کنند که در منطقه سوالوسی در جنوب شرقی این مجمع ‌الجزایر واقع است.

سندروم واردنبورگ و رنگ چشمان اعضای یک قبیله

سندروم واردنبورگ جهشی ژنتیکی و وراثتی است که بنا به تخمین، از هر ۴۲ هزار نفر، یک نفر آن را دارند.

این سندروم علاوه بر تاثیرات غیرعادی بر رنگدانه‌های عنبیه چشم، که باعث پیدایش چشمانی با رنگ‌های متفاوت می‌شود، ممکن است باعث از دست رفتن شنوایی هم بشود.

این جهش ژنتیکی و سندروم باعث شده اعضای این قبیله چشمانی به این رنگ پیدا کنند، رنگ آبی متالیک در اندونزی بی‌نهایت کمیاب است و مردم این کشور اکثرا مو و چشم سیاه دارند.

کورچنوی پاساریبو، زمین‌شناس اهل جاکارتا پایتخت اندونزی، روز ۱۷ سپتامبر سال گذشته در دیداری از این جزیره، از مردمان قبیله عکس گرفت.

این عکاس ۳۸ ساله از سال ۲۰۱۹ مشغول ثبت زندگی در مناطق روستایی اندونزی بوده و توجه خاصی به قبایل گوناگون و میراث فرهنگی آن‌ها دارد.

وی گفت که عکاسی حرفه تمام وقتش نیست، بلکه عشق و سرگرمی است. کار واقعی من زمین‌شناسی در معدن نیکل است، عکاسی سرگرمی من است. پاساریبو می‌گوید منحصر‌به‌فرد بودن چشم‌های آبی برایش الهام ‌بخش بوده ‌است.

رنگ چشمان اعضای یک قبیله

پیشنهاد مطالعه: مطلب عاقبت مرد سریلانکایی که کرونا را با آب مقدس درمان می‌کرد! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۷ دلیلی که پشه‌ها به سمت شما جذب می‌شوند

بیراه نیست اگر فکر می‌کنید که پشه‌ها شما را بیشتر از دیگران دوست دارند. در این مطلب به 7 د…