این موارد مهم در مورد ازدواج و مهریه را مردان باید بدانند

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در این مطلب قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که هر پسر و مردی باید در مورد قانون مهریه در ایران بداند.
آنچه مردان در مورد ازدواج باید بدانند

با توجه به اینکه اختلافات خانوادگی بین زن و شوهر دارای پیچیدگی‌ها و جزییاتی است، لذا هنگام جدایی و طلاق باید یکایک موارد مطروحه در قانون خانواده در نظر گرفته شود. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع آنچه مردان در مورد ازدواج باید بدانند می‌پردازیم.

نکات کاربردی که لازم است قبل از ازدواج بدانید

  • مهریه در اسلام لزوما عند‌المطالبه نیست و شرطی برای میزان آن یا پرداخت آن وجود ندارد. لذا شما در زمان عقد می‌توانید از نوشتن عبارت عند‌المطالبه در عقدنامه جلوگیری کنید. مثلا عبارت عند‌الاستطاعه را مقابل آن بنویسید.
  • اکثر مردان از این موضوع مطلع نیستند که مهریه‌های بالاتر از ۱۱۰ سکه هم توسط قانون از مرد گرفته می‌شود. تصور عموم بر این است که فکر می‌کنند تا ۱۱۰ سکه بیشتر گرفته نمی‌شود. شما اگر هر میزان سکه هم مهریه در نظر بگیرید فقط ۱۱۰ تای آن گرفته می‌شود. این یک دروغ است که سبب شده سر مردان زیادی کلاه برود. مهریه تا ۱۱۰ سکه ضمانت زندانی کردن شما را دارد و بالاتر از آن را هم در واقع قانون از طریق تعقیب و مصادره اموال در صورت رسیدن ارث یا بدست آوردن مال از شما می‌گیرد.

مردان در مورد ازدواج باید بدانند

  • خیلی از افراد فکر می‌کنند در صورتی‌که زن خیانت کند موجب بطلان مهریه زن می‌شود. حتی زنای محصنه هم مهریه او را حذف نمی‌کند و در هر صورت مهریه طبق قانون کنونی کشور حق زن است و تحت هیچ شرایطی باطل یا حذف نمی‌شود.
  • همه شما مردان و پسران باید بدانید که مهریه به ارث می‌رسد.
  • حق حبس یکی از حقوق زن است و به این معنی است که دختر باکره بعد از عقد تا زمان دریافت کامل مهریه می‌تواند تمکین نکند و این برای خیلی از پسران در زمان عقد اتفاق می‌افتد و سبب می‌شود پسر نتواند همسر خود را به خانه خود ببرد و زن حاضر به عروسی نمی‌شود و قانونا می‌تواند مرد را موظف کند تا نفقه او را نیز بدهد.
  • گذاشتن شروط در عقدنامه فقط مخصوص زن نیست و مرد هم می‌تواند در عقدنامه شروط ضمن عقد تعریف کند.

نکات مهریه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا زن می‌تواند شوهر را از خانه بیرون کند؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

عواقب تهیه نکردن مسکن برای زن چیست؟

عواقب تهیه نکردن مسکن برای زن در قانون بیان شده است. مهم‌ترین شرط در تهیه مسکن مستقل برای …