عواملی که باعث کوچک شدن مغز می‌شوند!

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آتروفی یا کوچک شدن مغز به از دست رفتن پیش‌رونده سلول‌های مغزی در طول زمان گفته می‌شود.
عوامل کوچک شدن مغز

آتروفی یا کوچک شدن مغز به از دست رفتن پیش‌رونده سلول‌های مغزی در طول زمان اشاره دارد. آتروفی به معنای کاهش اندازه و یا از دست رفتن بخشی از بافت در هر یک از اندام‌های بدن است. امروز در خصوص عوامل کوچک شدن مغز صحبت می‌کنیم. با ما در مجله دلتا همراه باشید.

قسمت‌هایی از بدن یا صورت ما وجود دارد که می‌خواهیم اندازه آن‌ها را کاهش دهیم، اما به طور حتم مغز یکی از آن‌ها نیست. در ادامه به بیان دلایل کوچک شدن مغز می‌پردازیم.

عوامل کوچک شدن مغز

قهوه اضافی

خوردن دو یا سه فنجان قهوه در روز ضرری ندارد. اما برخی از ما از این نوشیدنی جدا نمی‌شویم و چندین بار در روز لیوان‌های بزرگی از آن را می‌نوشیم. دانشمندان استرالیایی تایید کرده‌اند افرادی که بیش از ۶ فنجان قهوه در روز می‌نوشند، ۵۳ درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل و در نتیجه کاهش حجم مغز هستند.

عدم فعالیت بدنی

این شاهد دیگری بر فواید ورزش برای سلامتی ماست. اگر زندگی شما فاقد فعالیت بدنی متوسط ​​مانند پیاده‌روی یا شنا ست، خطر کاهش حجم مغز بیشتر است.

استرس شدید

در سال ۲۰۱۸ مطالعه‌ای منتشر شد که نشان می‌داد افراد به دلیل استرس مداوم دچار اختلال حافظه می‌شوند. سطوح بالای هورمون استرس کورتیزول بر عملکرد و اندازه مغز تاثیر منفی می‌گذارد.

کاهش شنوایی

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ توسط دانشمندان دانشگاه جان هاپکینز انجام شد، نشان داد افرادی که کم‌شنوایی دارند، سریع‌تر دچار انقباض مغزی می‌شوند. اگر درمان انجام شود و این افراد از سمعک استفاده کنند، پدیده‌ای مانند خشک شدن سریع مغز مشاهده نمی‌شود، اما در غیاب محرک‌های صوتی، افراد کم‌شنوا مغزشان را کمتر تربیت می‌کنند و از استرس مداوم رنج می‌برند و این منجر به وخامت آن‌ها می‌شود.

در صورت مواجهه با علائم جدی آتروفی مغزی مانند تشنج و یا از دست دادن هوشیاری بلافاصله باید به پزشک مراجعه نمایید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب آیا استفاده از دست مخالف ما را باهوش‌تر می‌کند؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۷ دلیلی که پشه‌ها به سمت شما جذب می‌شوند

بیراه نیست اگر فکر می‌کنید که پشه‌ها شما را بیشتر از دیگران دوست دارند. در این مطلب به 7 د…