دانلود اپلیکیشن مجله دلتا
اپلیکیشن مجله دلتا نصب رایگان اپلیکیشن مجله دلتا

اگر بابت ارث و میراث شکایت دارید، باید چگونه اقدام کنید؟

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که هم اکنون بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، قوانین مربوط به ارث و میراث است.
شکایت از ارث و میراث

تنها زمانی ورثه می‌توانند صحبت از تقسیم سهم‌‌الارث بزنند که تمام دیون و بدهی‌‌های متوفی پرداخت‌ شده و هزینه کفن و دفن وی نیز پرداخت‌ شده‌ است.

در این مطلب از مجله دلتا به موضوع شکایت از ارث و میراث می‌پردازیم.

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت

  • گواهی فوت متوفی

باید تصویر برابر اصل‌شده، ضمیمه اصل گواهی فوت قرار داده‌ شود.

  • استشهادیه دفتر اسناد رسمی

در این مرحله باید اسامی کلیه ورثه در فرم‌های مخصوص نوشته‌ شده و کافیست فرم‌های تهیه‌ شده به امضای سه نفر از وراث متوفی برسد و امضای آن‌‌ها نیز به تایید رئیس دفتر اسناد رسمی‌ برسد.

  • ارائه گواهی یا رسید مالیاتی

در این مرحله باید نام و نشانی محل زندگی متوفی، به علاوه لیستی از اموال و دارایی‌‌های وی را در فرمی مخصوص پر کرد و به اداره دارایی تقدیم‌ کرد. لزوم این کار آن‌جا مشخص‌ می‌‌شود که تنها زمانی دارایی‌‌های فرد متوفی دارای مشروعیت تقسیم‌ است که هیچ بدهی مالیاتی وجود‎ نداشته‌ باشد.

  • تقدیم اصل شناسنامه و تصویر برابر اصل به دادگاه

در این مرحله متقاصیان باید اصل شناسنامه خود و تصویر برابر اصل‌ شده آن ‌را به دادگاه تقدیم‌ کنند تا مراحل تایید هویتی به سرانجام‌ برسد.

  • ارائه وکالت‌نامه وکیل

در آخرین مرحله اگر وکیلی نیز برای پیش‌‌برد پرونده در نظر گرفته شده‌ است، باید وکالت‌نامه وی نیز روی پرونده تشکیل‌ شده قرار بگیرد.

  • آغاز روند دادرسی و صدور حکم توسط قاضی

به حکم قانون در این مرحله پس از بررسی اسناد و مدارک مورد نظر، دستوری مبنی بر چاپ یک نوبت آگهی در یکی از روزنامه‌‌های کشور صادر می‌شود، تا به هر صورت اگر فردی اعتراضی یا دادخواهی خاصی در این زمینه داشته‌ باشد، فرصت کافی برای مراجعه به محاکم قضائی را داشته‌ باشد.

پس از پایان مهلت مذکور، قاضی پرونده، با بررسی شواهد و مستندات پرونده مربوطه نسبت به تعیین حق هر یک از ورثه بر اساس، نسبت آن‌ها به متوفی اقدام می‌کند.

 نحوه شکایت ارث

طبق ماده ۲۰ قانون آیین دادرسی مدنی: « دعاوی راجع‌به ترکه متوفی اگر چه خواسته، دین یا مربوط به وصایای متوفی باشد تا زمانی که ترکه تقسیم نشده، در دادگاه محلی اقامه می‌شود که آخرین اقامتگاه متوفی در ایران آن محل بوده و اگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد رسیدگی به دعاوی یاد شده در صلاحیت دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی در ایران، در حوزه آن بوده است.»

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب سهم پدر و مادر از ارث فرزند چه مقدار است؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شرایط دریافت مهریه بدون داشتن رابطه زناشویی

بر اساس ماده ۱۰۸۲قانون مدنی به محض اینکه زن و مردی به عقد ازدواج یکدیگر در آمدند، زن مالک …

پیشنهاد سردبیر

از بین بردن سیاهی دور چشم با گلاب

سیاهی دور چشم خود را با گلاب محو کنید

گلاب یکی از بهترین گزینه‌ها برای حفظ شادابی و زیبایی پوست به شمار می‌آید. گلاب یک تونر عالی و بی‌نقص است که با آب‌رسانی پوست و پاک کردن پوست از آلودگی‌های روزانه، از آن به خوبی محافظت می‌کند.

تبلیغات

جدیدترین مطالب