ممنوع‌الخروجی بدهکاران بانکی چگونه است؟

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افراد به دلایل مختلفی از جمله مالی و کیفری ممکن است ممنوع‌الخروج شوند؛یکی از این موارد ممنوع‌الخروجی بدهکاران بانکی است.
ممنوع‌ الخروجی بدهکاران بانکی

مطابق با ماده واحده که از طریق مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، ممنوعیتی برای خروج بدهکاران بانکی از کشور وجود دارد. اسامی این افراد از بانک مرکزی به دادسرای تهران اعلام می‌شود و مطابق با آن ممنوع الخروجی بدهکاران اعمال می‌گردد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع ممنوع‌ الخروجی بدهکاران بانکی می‌پردازیم.

ممنوع‌ الخروجی بدهکاران بانکی

در ابتدای امر کلیه افرادی که به بانک‌ها بدهی داشتند شامل ممنوع‌الخروجی می‌شدند، حالا چه بدهکاری آن‌ها کم بود چه زیاد، اما در سال ۹۲ تصویب شد که تنها بدهکارانی ممنوع‌الخروج شوند که حداقل ۲ میلیارد ریال معادل ۲۰۰ میلیون تومان بدهی داشته باشند.

چه کسانی در دسته بدهکاران به بانک قرار می‌گیرند و ممنوع‌الخروج خواهند شد؟

 • آن دسته از افرادی که از بانک  یا موسسات مالی و اعتباری تسهیلات و وام دریافت کرده و در بازپرداخت آن‌ها دیرکرد داشته‌اند، و برای آن اقدامی ننموده‌اند یا مشکوک هستند که ممکن است بازپرداخت را انجام ندهند، ممنوع‌الخروج می‌شوند.
 • افرادی که به‌عنوان ضمانت‌خواه از بانک ضمانت‌نامه بانکی دریافت نموده‌اند و در انجام شرایط و مواد موجود در ضمانت‌نامه قصور ورزیده‌اند، ممنوع‌الخروج می‌شوند.
 • افرادی که به هر نحوی در انجام معاملات خود به بانک بدهکار باشند، ممنوع‌الخروج می‌شوند.
 • افراد واردکننده و صادرکننده‌ای که به تعهدات ارزی خود در قبال بانک پایبند نبوده و در انجام آن‌ها قصور داشته‌اند نیز ممنوع‌الخروج می‌شوند.

چگونه حکم ممنوع‌الخروجی بدهکاران بانکی گرفته می‌شود؟

دریافت حکم ممنوع‌الخروجی بدهکاران بانکی از طریق بانک مرکزی، فرایند پیچیده‌ای دارد که به‌طور معمول بانک‌ها از آن استفاده نمی‌کنند. برای دریافت این حکم راه دیگری نیز وجود دارد که سختی و پیچیدگی بانک مرکزی را ندارد و آن دریافت حکم از راه اجرای ثبت و دادگاه است، که بیش‌تر بانک‌ها از این راه استفاده می‌کنند تا بدهکاران خود را ممنوع‌الخروج نمایند.
در این راه تنها شخص اصلی بدهکار، ممنوع‌الخروج می‌شود و ضامن یا ضامن‌های فرد بدهکار را نمی‌توان ممنوع‌الخروج کرد.
ممنوع الخروجی بدهکاران

مدت اعتبار حکم ممنوع الخروجی

به‌طور معمول حکم ممنوع الخروجی بدهکاران دارای اعتبار ۶ ماهه است که در صورت نیاز پس از گذشت این دوره دادگاه آن را تمدید می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب چگونه فریب دزدان کارت‌های بانکی را نخوریم؟ مطالعه کنید.

۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ در ۴:۲۱ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۱ دی ۱۴۰۰ در ۱۱:۰۰ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ در ۷:۰۲ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ در ۴:۰۵ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …