قطب جنوب معدنی از طلا و نقره

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
می‌دانید که سردترین نقاط روی زمین قطب‌ها هستند، زیرا آفتاب به آن‌ها بسیار کم‌تر از دیگر نقاط می‌رسد.
تفاوت قطب شمال و جنوب

قطب شمال و جنوب، نکات اشتراک و تفاوت‌هایی باهم دارند که هم شبیه به‌ هم هستند و هم آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند. مثلا اینکه دمای هوا در قطب جنوب بسیار کم‌تر و در نتیجه سردتر است. با مجله دلتا در ادامه همراه باشید تا با تفاوت قطب شمال و جنوب آشنا شوید.

دما

شاید اولین مسئله‌ای که به ذهن شما برسد این باشد که آیا دمای قطب شمال و جنوب با هم برابر است یا خیر؟ باید به شما بگوییم که هوا در قطب جنوب سردتر از قطب شمال است. برخی از برف‌های قطب جنوب هرگز آب نمی‌شوند. میانگین هوا در قطب جنوب منفی ۴۹ درجه سانتی‌گراد و در قطب شمال منفی ۳۴ درجه سانتی‌گراد است.

قطب شمال

دگردیسی یا تغییر شکل

در تابستان در قطب شمال پدیده دگردیسی رخ می‌دهد. یعنی، بخشی از منطقه ذوب می‌شود و در زمستان مجددا به حالت یخ‌زدگی در‌می‌آید و شکل آن به‌ مرور عوض می‌شود. از سویی دیگر در قطب جنوب به‌خاطر دمای پایین‌تر معمولا این پدیده اتفاق نمی‌افتد.  این یعنی اینکه تغییرشکلی در یخ‌ها نخواهید دید.

خرس‌های قطبی و پنگوئن‌ها

بیشتر مردم فکر می‌کنند که خرس‌های قطبی و پنگوئن‌ها در یک‌جا زندگی می‌کنند، اما می‌توان گفت که این فکر اشتباه است و یکی از موارد مهم در تفاوت قطب شمال و جنوب نیز همین مسئله است.

قطب جنوب

پنگوئن‌ها در حقیقت تنها در نیم‌کره جنوبی زندگی می‌کنند. خرس‌های قطبی بزرگ‌ترین شکارچیان زمین و گونه‌های خاص نیم‌کره شمالی هستند. آن‌ها بر روی منطقه یخ‌زده اقیانوس اطلس مشرف می‌شوند و از حیواناتی مانند فوک‌های دریایی تغذیه می‌کنند.

سوراخ لایه ازون

در قطب جنوب، این لایه تقریبا سه برابر مساحت آمریکا از بین رفته است. در قطب دیگر نیز این لایه به‌شدت آسیب دیده و نازک شده است.

دو قطب شمال و جنوب

نفت، طلای سیاه

می‌توان گفت که حدود نیمی از باقی‌مانده نفت جهان، در قطب شمال قرار دارد و اختلافاتی میان کشورهای مختلف بر سر اینکه این زمین‌ها متعلق به کیست، وجود دارد.

سرزمینی متعلق به هیچ‌کس

دیگر تفاوت این دو قطب، این است که در قطب جنوب هیچ کسی زندگی نمی‌کند! در مقابل، در قطب شمال روستاها و شهرستان‌هایی مانند بارو، آلاسکا، ترومسو و … وجود دارند. البته آن‌ها در قسمت‌های پایینی قطب، زندگی می‌کنند و در قسمت‌های شمالی‌تر کسی وجود ندارد.

سرزمینی متعلق به هیچ‌کس

یخی که همه جا می‌بینید

جنوبی‌ترین بخشی که در کره زمین می‌بینید، ۹۰ درصد از کل یخ‌هایی است که روی زمین وجود دارد. نکته جالب این است که، این مقدار، سه‌چهارم منابع آب شیرین در جهان است.

قاره یا اقیانوس

قطب شمال را می‌توان یک اقیانوس نامید، درحالی‌که قطب جنوب که در مناطق مختلف جغرافیایی، مانند تشکل‌های سنگی، دره‌ها و دریاچه‌ها قرار گرفته‌اند را یک قاره می‌نامند.

قطب شمال را می‌توان یک اقیانوس نامید

گردباد قطبی

دیگر تفاوت این دو‌ قطب، بحث گردباد قطبی می‌باشد. با اینکه این گردبادها در هر دو قطب اتفاق می‌افتد، اما در جنوب شدت بیشتری را نسبت به قطب شمال دارند. بطور تخصصی باید گفت، گردبادهای قطبی در میان بخش‌های میانی و بالایی تروپوسفور و استراتوسفور قرار دارند.

میدان مغناطیسی و منابع معدنی

قطب جنوب که روی بستر سنگی واقع شده است، منابع زیادی نیز دارند. این منابع شامل طلا، نقره، پلاتین، آهن و نیکل هستند. باید به شما بگوییم که در قطب دیگر این گونه منابع وجود ندارند.

میدان مغناطیسی و منابع معدنی

زمانی که حرف از قطب مغناطیسی به‌ میان می‌آید، اشتباهی میان مردم صورت می‌گیرد و آن‌ این است که افراد فکر می‌کنند، قطب مغناطیسی شمال در شمال و قطب مغناطیسی جنوب در جنوب قرار دارد. اما این تفکر اشتباه می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مرگبارترین اپیدمی‌های جهان را بشناسیم را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …