واکنش‌های عجیب بدن انسان!

۱۱
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بدن انسان مملو از انواع چرخه‌ها و سیستم‌های بیولوژیکی است که درک کامل آن‌ها تا حدی دشوار است.
واکنش عجیب بدن انسان

بدن انسان یک سیستم منحصر به‌فرد است و سیستم مکانیزم بسیار پیچیده‌ای دارد. با وجود آنکه قرن‌ها است، دانشمندان بر روی واکنش‌های بدن تحقیق می‌کنند، هنوز رازهای کشف نشده زیادی درباره آن وجود دارد. با مجله دلتا همراه باشید تا علت چند واکنش عجیب بدن انسان را بدانید.

چرا مفصل‌ها صدا می‌دهند؟

بیشتر مفصل‌های بدن انسان، مفاصل دوتایی متحرک هستند. یعنی دو استخوان را با پوششی به‌نام کپسول مفصلی به هم وصل می‌کنند. داخل پوشش مفصل‌ها مایع لغزنده و زلالی وجود دارد که گازهای نامحلولی در آن جریان دارند.

وقتی که شما مفصل‌های خود را می‌کشید، در واقع به آن‌ها و مایع بین آن‌ها فشار وارد می‌کنید. با وارد شدن فشار، گاز نیتروژن محلول رها می‌شود. آزاد شدن هوا، بین پوشش مفصل‌ها، همان صدایی است که شما می‌شنوید. وقتی که گاز آزاد می‌شود، مفصل‌ها انعطاف پذیرتر می‌شوند.
اما ممکن است متوجه شوید که مفصل‌ها، بعد از یک بار صدا کردن دیگر صدا نمی‌دهند. به این دلیل است که گازی که آزاد می‌شود باید دوباره در مایع حل شود و این فرآیند حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

واکنش عجیب بدن انسان

چرا موهای بدن سیخ می‌شود؟

این واکنش عجیب بدن انسان زمانی اتفاق می‌افتد که شما یا سردتان است یا ترسیده‌اید.

در پایه هر مو، یک ماهیچه کوچک وجود دارد که منقبض می‌شود و برجستگی کوچکی روی پوست ایجاد می‌کند. این واکنش منجر می‌شود که گرما در لابه لای موها محبوس شود و دما حفظ شود.
سیخ شدن موها، یک مشکل پزشکی نیست. اگر از نمایان شدن اثرات آن ناراحت هستید، لباس گرم بپوشید، در محیط‌های آرام قرار بگیرید و از هر گونه ترس و وحشتی جلوگیری کنید.

واکنش عجیب بدن انسان

چه چیزی باعث خواب رفتگی و مورمور شدن می‌شود؟

مورمور شدن به علت نرسیدن جریان خون به عصب ایجاد می‌شود. اگر به مدت طولانی در یک جا بنشینید یا حتی وقتی که پاهای خود را روی هم انداخته‌اید، ممکن است روی عصب‌های شما، فشار زیادی وارد شود. این باعث می‌شود پا‌های شما به خواب رود یا احساس کرختی کنید. مورمور شدن بیشتر در دست‌ها، پاها و قوزک پا اتفاق می‌افتد. عوض کردن حالت نشستن شما، راه حلی است که این مشکل را برطرف می‌کند.

اما این احساس دلخراش به ندرت می‌تواند نشانه بیماری‌هایی مانند دیابت، لوپوس و ام اس باشد. اگر مور مور شدن بدن شما با تغییر دادن حالت نشستن برطرف نشد، به پزشک مراجعه کنید زیرا این حس آزاردهنده، ممکن است درحال رساندن پیامی به مغز باشد. 

واکنش عجیب بدن انسان

چرا پیاز اشک چشم‌ها را در می‌آورد؟

وقتی که شما پیاز را پوست کنده و قاچ می‌کنید، سلول‌های پیاز را پاره می‌کنید و آنزیم‌هایی که گازی به‌نام پروپانتیل سولفکسید، تولید می‌کنند آزاد می‌شوند. وقتی که گاز به چشمان شما می‌رسد، اشک از چشم‌ها جاری می‌شود و اسید سولفوریک بسیار رقیقی تولید می‌شود که چشم را می‌سوزاند.
در این هنگام، مغز به چشم پیغام می‌دهد که اشک بیشتری جاری شود و چشم‌ها قرمز و متورم شود. هرچه بیشتر پیاز خرد کنید، گاز بیشتری تولید شده و بیشتر اشک می‌ریزید.
قبل از اینکه پیاز را خرد کنید، آن را داخل فریزر بگذارید تا از سوزش و اشک چشم‌ها جلوگیری کند. دمای سرد، روند آزاد شدن آنزیم‌ها را کند می‌کند. بنابراین در سوزش و اشک چشم‌ها تاخیر ایجاد می‌شود.

اشک چشم

پیشنهاد مطالعه: مطل رفتار عجیب یک شی نزدیک به زمین که شما را بهت‌زده می‌کند! را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

با میوه یک میلیارد تومانی آشنا شوید!

گران ترین میوه در کل جهان، نوعی ملون ژاپنی است و به پادشاه یوباری مشهور است. برای آشنا شدن…