راز جهان مردگان در غار هزارتوی شیطان!

۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در رشته کوه‌های ردوپه کشور بلغارستان ، یکی از اسرارآمیزترین و مرموزترین غارهای جهان قرار دارد. غار گلوی شیطان! چه چیزی این غار را مرموز کرده است؟
غار گلوی شیطان بلغارستان

غار گلوی شیطان بلغارستان یکی از اسرارآمیزترین مکان‌های گردشگری دنیاست. این غار در ۱۷ کیلومتری شهر دوین و در اعماق یک دره قرار دارد. اگر دوست دارید بیش‌تر از این مکان سحرآمیز بدانید، با مجله دلتا همراه باشید.

غار گلوی شیطان بلغارستان

غار گلوی شیطان بلغارستان، غاری اسرارآمیز

بافت طبیعی بسیار منحصر به‌فرد این غار هر بازدیدکننده‌ای را متحیر می‌کند. برای تصور این شگفتی ذکر همین نکته کافی است که ورودی این غار شبیه به سر شیطان است و در قسمت گلوی این شیطان آبشاری عظیم قرار دارد و ساختمان آن از سنگ‌های قیمتی ساخته شده است.

غار گلوی شیطان بلغارستان

غار گلوی شیطان بلغارستان علاوه بر نام جالبی که دارد به دلیل ویژگی‌های خاص و اسرارآمیزش یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار برای توریست‌ها و همین‌طور مکانی ایده‌آل برای عکاسان محسوب می‌شود. دهانه غار شکلی عجیب و خاص دارد که به اعتقاد بسیاری شبیه به دهان شیطان است و وقتی آرام آرام وارد غار می‌شوید انگار به سرزمینی مرموز وارد شده‌اید.

افسانه اورفئوس و غار گلوی شیطان

درباره این دنیای جادویی زیرزمینی روایت‌های بسیاری در میان مردم بلغارستان سینه به سینه منتقل شده است. یکی از معروف‌ترین آن ها افسانه اورفئوس است.

اورفئوس یکی از آوازه خوان‌ها و نوازندگان اساطیری یونان است. همسر اورفئوس که یکی از زیباترین زنان یونانی بود، بر اثر مار‌گزیدگی، جان خود را از دست داد و به جهان زیرین منتقل شد.

افسانه اورفئوس و غار گلوی شیطان

اورفئوس که تحمل جدایی از همسرش را نداشت به جهان مردگان رفت و توانست با نوای زیبای چنگ خود، خدای مردگان را به بازگشت همسرش راضی کند. تنها شرط خدای مردگان برای اورفئوس، نگاه نکردن به چهره همسرش بود. اما اورفئوس شرط را باخت و همسر او برای همیشه به جهان مردگان بازگشت.

بر طبق افسانه‌ها، پس از این اتفاق اورفئوس عاشق، از شدت ناراحتی به غار گلوی شیطان پناهنده شد و به مدت هفت شبانه‌روز گریست به‌طوری که از اشک‌های او چشمه معروف این غار پدید آمد.

صخره های سرسبز غار

 بسیاری از مردم بلغارستان معتقدند از آنجایی که این چشمه از اشک‌های پاک اورفئوس به‌وجود آمده است، بنابراین خاصیت درمانی دارد. این باور یکی از عوامل بازدید از این غار است.

شگفتی‌های طبیعی غار شیطان

زمین‌شناسان معتقدند این غار به علت آبشار معروف این منطقه به‌وجود آمده است. همچنین چشمه‌های هزارتویی در این غار وجود دارد که دقیقاً مشخص نیست به کجا ختم می شود.

دانشمندان و ماجراجویان بسیاری تلاش کرده‌اند تا بفهمند انتهای آب‌های این غار به کجا ختم می‌شود ولی تاکنون موفق نبودند. دو غواص ماجراجو هم برای کشف این راز به آب زدند اما جسد آن‌ها هیچ‌گاه پیدا نشد!

شگفتی‌های طبیعی غار شیطان

شگفتی دیگر این غار شکل ظاهری آن است. ورودی آن شبیه به سر شیطان است و شما در واقع باید از دهان این شیطان وارد غار شوید. در گلوی این شیطان آبشاری به ارتفاع ۴۲ متر قرار دارد که اساس این غار معروف را تشکیل می دهد.

غارنوردی در این ناحیه بسیار نفس‌گیر است و آمادگی جسمانی بسیاری نیاز دارد و باید حتما از یک راهنمای حرفه ای استفاده شود. حتی اگر فکر می‌کنید کاملاً ماجراجو و باتجربه هستید به تنهایی به این غار سر نزنید، چون قطعاً به اندازه غواص‌های مفقود شده باتجربه نیستید!

 پیشنهاد مطالعه: مطلب پل ترسناکی که محل غیب شدن آدمهاست را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • باغ بومارزو

  سرزمین عجیب هیولاها کجاست؟

  باغ بومارزو که به سرزمین هیولاها معروف است، توسط یک مرد عاشق ساخته شده و امروزه، از جاذبه‌…
 • آبشار نمکی پتاس

  تنها آبشار نمکی جهان در ایران!

  آبشار پتاس، تنها آبشار نمکی جهان است. این آبشار از جاذبه‌های طبیعی ایران می‌باشد. این جاذب…
 • کوه آتشین رامهرمز

  تشکوه، کوه همیشه شعله‌ور ایران

  این آتش، حاصل خروج گاز از شکاف‌های کوه آتشین رامهرمز است، گازهایی که از پيچ و خم لايه‌هاى …
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

سرزمین عجیب هیولاها کجاست؟

باغ بومارزو که به سرزمین هیولاها معروف است، توسط یک مرد عاشق ساخته شده و امروزه، از جاذبه‌…