جرم جعل از طریق کامپیوتر و مجازات آن

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از مصادیق جعل که به تازگی و در نتیجه پیشرفت تکنولوژی ایجاد شده، جرم جعل از طریق کامپیوتر است.
جرم جعل رایانه‌ ای

جرم جعل در قانون مجازات اسلامی به این ترتیب تعریف شده است: ” ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص غیر رسمی یا رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو با اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تاخیر سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر این‌ها به قصد تقلب “. جرم جعل دارای مصادیق مختلفی است که در این نوشتار از مجله دلتا به جرم جعل رایانه‌ ای می‌پردازیم.

تعریف جرم جعل رایانه‌ای

جرم جعل رایانه ای در قانون مبارزه با جرائم رایانه‌ای در فصل جرائم علیه صحت و تمامیت داده و سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی آمده است. در ماده ۶ قانون جرائم رایانه‌ای اگر شخصی یکی از اقدامات زیر را مرتکب شود، جاعل رایانه‌ای محسوب خواهد شد:

 •  تغییر داده‌های قابل استناد یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه‌ داده‌ها
 • تغییر داده‌ها یا علائم موجود در کارت‌های حافظه یا قابل پردازش در سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا تراشه‌ها یا ایجاد یا وارد کردن متقلبانه داده‌ها یا علائم به آن‌ها

مجازات جرم جعل از طریق کامپیوتر

مجازات جعل رایانه‌ ای در همان ماده ۶ قانون جرائم رایانه‌ای مشخص شده است. طبق این ماده هر کس اقدامات فوق را انجام دهد و جاعل رایانه‌ای باشد، به مجازات زیر محکوم می‌شود:
 •  حبس از یک تا پنج سال
 • جزای نقدی از بیست تا یک صد میلیون ریال
 • هر دو مجازات فوق
در ماده ۷ همین قانون آمده است که هر کس با علم به مجعول بودن داده‌ها یا کارت‌ها یا تراشه‌ها از آن‌ها استفاده کند، به مجازات گفته شده در بالا محکوم می‌شود.

از آنجایی که پیج‌های اینستاگرام به ثبت نمی‌رسند و نظارت دقیقی بر آن‌ها وجود ندارد، بهتر است که از پیج‌هایی با پشتوانه سایت خرید کنید.

همچنین برای پرداخت وجه، بهترین اقدام استفاده از درگاه‌های پرداخت امن می‌باشد. در صورتی که محصول به شما تحویل داده نشود و یا کلاهبرداری از طریق اینستاگرام انجام گیرد، لازم است برای شکایت به دادسرای جرائم رایانه‌ای مراجعه کنید.

جرم جعل

شایع‌ترین موارد جعل کامپیوتری

 • فیشینگ: در این جرم با استفاده از وارد کردن ایمیل کاربر، به کلید اختصاصی دست پیدا کرده و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد.
 • امضای الکترونیکی: با پیشرفت علم و تکنولوژی امضای الکترونیکی هم مورد استفاده واقع شده است و همین بستری را جهت ارتکاب جعل در این زمینه فراهم کرده است.
 • جعل ایمیل: استفاده از ایمیل دورغین و موهوم اگر به قصد ورود ضرر و سوءاستفاده باشد از مصادیق جعل رایانه‌ای می‌باشد.
 • تخریب و اخلال در داده های رایانه ای و مخابراتی: هدف سودجویی و ورود ضرر می‌باشد. که می‌تواند منجر به ارتکاب جرائمی از قبیل سرقت و کلاهبرداری رایانه‌ای بشود.
 • جعل معنوی: ورود داده‌های خلاف واقع جهت ورود ضرر به دیگری یا تشویش اذهان عمومی.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی مطلب، نکات قانونی اجاره‌ بهای عقب افتاده را مطالعه کنید.

یک نظر

 1. ناشناس

  ۲۵ تیر ۱۴۰۰ در ۹:۰۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …