نکات طلایی در نوشتن مبایعه نامه

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مبایعه نامه نوعی از قرارداد است که وقتی بیع یا همان خرید و فروش جاری می‌شود، فروشنده، خریدار و شهود آن را امضا می‌کنند. هر کدام از مفاد این قرارداد دارای تبعات حقوقی است که باید آن‌ها را بدانید.
نکات مهم در نوشتن مبایعه نامه

وقتی ملک موردنظر خود را یافتید و یا ملک شما مشتری قابل قبولی پیدا نمود و آماده عقد قرارداد شدید می‌بایست نکات طلایی در نوشتن مبایعه نامه را رعایت کنید. در این مقاله از مجله‌ دلتا به نکات مهم در نوشتن مبایعه نامه می‌پردازیم. عدم رعایت هریک از این اصول می‌تواند شما را وارد دردسرهای بسیار پیچیده‌ای نماید.

نکات مهم در مبایعه نامه

دقت کنید تا مشخصات طرفین به‌درستی و کامل مطابق با کارت ملی و شناسنامه درج گردد. در مورد املاک با مالکیت شرکاء و یا ورثه،  اسامی تمامی شرکاء یا وراث با میزان سهم الارث و مطابق با گواهی انحصار وراثت و علاوه بر این‌ها، گواهی مالیات بر ارث نیز اخذ شود.

راجع به تعویض و یا عدم تعویض سند از اداره ثبت محل استعلام حضوری گردد و چنانچه نیاز به تعویض سند و اخذ سند تک‌برگی باشد از همین ابتدای قرارداد اقدام گردد.

شماره پارکینگ و انباری و متراژ هریک به‌درستی مشخص گردد و چنانچه پارکینگ مزاحم است و یا پارکینگی حق عبور از این پارکینگ را دارد در قسمت توضیحات بطور واضح بیان گردد.

 تاریخ تحویل ملک به‌درستی و دقت بیان گردد. چنانچه معامله دیگری انجام داده‌اید با طرف آن معامله نیز هماهنگی کنید.

نوشتن مبایعه نامه

تاریخ تنظیم سند به‌درستی و بطور واضح بیان گردد، دقت کنید که آن روز تعطیل رسمی نبوده و از بیان تاریخ‌های حدودی و مبهم خودداری نمایید و چنانچه معامله دیگری انجام داده‌اید با طرف آن معامله نیز هماهنگی کنید.

 نام و نام خانوادگی و امضاء و اثرانگشت و نگارش تاریخ در پای امضای طرفین بسیار کارآمد است. امضای دو نفر شاهد در پای قرارداد به اعتباربخشی قرارداد کمک شایانی خواهد کرد.

در صورتی که ملک در اختیار مستاجر باشد باید زمان تخلیه آن در قرارداد بطور دقیق قید شود. بهترین روش در این خصوص تنظیم قرارداد اجاره نامه با مالک جدید و امضای همزمان آن با تنظیم سند در دفترخانه است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، نکات حقوقی مهم در معاملات املاک را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق قبل از رابطه زناشویی چه شرایطی دارد؟

در برخی موارد، ممکن است بروز اختلافات میان زوجین، منجر به آن شود که قبل از برپایی مراسم عر…