از این آبشار خون می‌چکد!

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سیاره ما، سرشار از پدیده های شگفت انگیزی است که صرفاً نگاه کردن به آنها ذهن آدمی را تا مدت ها به خود مشغول می کند. در هر گوشه و کنار این کره خاکی با پدیده‌هایی مواجه هستیم که برخی از آنها توجیه‌پذیر و برخی دیگر فراتر از قوه ادراک آدمی است.
آبشار خون

در گوشه و کنار دنیا چیزهای عجیب و غریب بسیاری وجود دارد. شاید با شنیدن آبشار خون حیرت زده شوید. اتفاقی عجیب و نادر که در قطب جنوب بیشتر از یک قرن همه را متعجب کرده است. با مجله دلتا همراه باشید تااین پدیده عجیب را بشناسیم.

آبشار سرخ رنگ

آبشار خون چگونه شکل گرفت؟

یکی از حیرت‌انگیزترین عجایب جهان آبشار خون ویکتوریا در قطب جنوب است. رودخانه‌ای یخی در غرب دریاچه پونی در قطب جنوب که آب قرمز این رودخانه آبشارهایی را به وجود آورده است.

آبشارهای خون در سال ۱۹۱۱ در قطب جنوب کشف شد. این آبشارها که آب سرخ رنگ دارند و ارتفاعشان به یک ساختمان ۵ طبقه می‌رسید، در نگاه اول، به نظر می‌رسد از بالای کوه، خون پایین می‌ریزد و به صورت آبشار در می‌آید.

آبشار خون قطب جنوب

دانشمندان پس از یک قرن سرانجام توانستند معمای آبشار سرخ رنگ را حل کنند. آن‌ها بعد از انجام آزمایش‌هایی به این نتیجه رسیدند که اکسیداسیون آهن باعث شده تا آب حالت زنگ زدگی پیدا کند.

هنگامی که آب آهن‌دار به اکسیژن برخورد می‌کند دچار زنگ زدگی می‌شود و در نتیجه به رنگ سرخ در می‌آید بنابر‌این رنگ آب دریاچه و رودخانه را به رنگ قرمز در می‌آورد.

 آبشار قرمز رنگ

دریاچه‌ای محبوس در لایه‌های یخ 

آبشار سرخ رنگ از یک دریاچه بزرگ روان شده است که در زیر لایه‌ای از یخ محبوس شده است. این دریاچه علیرغم مدت زمان زیادی که محبوس بوده است، یخ نزده است.

عجایب جهان

 

شاید بار اول که این جمله را می‌شنوید چندان برایتان ملموس نباشد اما وقتی که آب یخ می‌زند از خود گرمایی ساطع می‌کند و این گرما یخ‌های سرد اطراف را گرم می کند. آب‌نمک دمای یخ‌زدگی پایین‌تری دارد و وقتی که با گرما همراه می‌شود، به روان شدن مایع کمک می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب از سقف این غار ستاره می‌بارد را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

شهر معروف‌ترین دانشگا‌ه‌های دنیا را بیشتر بشناسید

همچنین بخوانید: شهر‌ ارواح وجود دارد! زیباترین مکان‌های گردشگری جهان را دیده‌اید قوانین با…