برگ جهان، آبشاری بر بلندای طبیعت لواسان

۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تنفس هوای پاک و ديدن آسمان آبی غنيمتی است که شما می توانيد طی مدت يک ساعت و از هر کجای اطراف تهران به آن برسيد. روستای برگ جهان با فضایی زیبا و خاص از جاهای دیدنی استان تهران است که با قرارگیری در نزدیک پایتخت، چشم هر گردشگری را به خود خیره می‌کند.
آبشار برگ جهان

آبشار برگ جهان در روستای زیبای برگ جهان از توابع شهرستان شمیرانات، در شمال غربی لواسان و در شمال شرق تهران واقع شده است. آب و هوای این آبشار زیبا در پاییز و زمستان سرد است اما برگ جهان زیبا‌ترین مناظر را در پاییز رقم می‌زند. درختان روستا در این فصل ترکیبی از رنگ‌های گرم نارنجی و زرد و قرمز و قهوه‌ای می‌شوند و ناخودآگاه گرما را مهمان وجودتان می‌کنند. در این مقاله از مجله دلتا به آبشار برگ جهان لواسان می‌پردازیم.

موقعیت و تاریخچه

رودخانه برگ جهان، از ارتفاعات اطراف روستای برگ جهان سرچشمه می‌گیرد و پس از پیوستن به رودخانه رودبار به سد لتیان می‌ریزد.

روستای برگ جهان در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و محلات سرده، پاده، رودبار و شاهان، کالبد این روستا را تشکیل می‌دهند که متاسفانه از نظر معماری هویت آن‌ها دگرگون شده‌ است. علی‌رغم تغییرات در معماری خانه‌ها، باغچه‌های سرسبز و پر‌گل در خانه‌های روستا، فضایی سرشار از سرزندگی و نشاط پدید آورده‌اند.

برگ جهان

زندگی و سکونت مردم

مشاغل عمده مردم این روستا زراعت، باغداری و دامداری است و برخی نیز به فعالیت‌های خدماتی می‌پردازند. گندم و جو عمده‌ترین محصولات زراعی و گردو، سیب، زردآلو، گیلاس، آلبالو و هلو از محصولات باغی و سردرختی‌های این روستاست. تولید فرآورده‌های لبنی از قبیل شیر، ماست و کره و نیز تولید عسل نیز در این روستا رواج دارد.

روستای برگ جهان

جاذبه‌های گردشگری

روستای کوهستانی برگ جهان با چشم‌اندازهای جذاب، باغ‌های سرسبز، مزارع پیرامون رودخانه برگ جهان و مسیرهای زیبای کوچه باغ‌های روستا یکی از زیباترین و جذاب‌ترین روستاهای استان تهران به شمار می‌آید.

این روستای زیبا با مناظر دل‌فریب و جلوه‌های کم‌نظیر به‌ویژه در بهار و تابستان هزاران گردشگر شهری را به سوی خود جلب می‌کند. آرامگاه امام‌زاده اسماعیل در ضلع غربی روستا و در دامنه شرقی تپه‌ای معروف به تنگل‌خانه واقع شده‌ است. قلعه دختر و غار خمیره از دیگر جاذبه‌های این روستا است.

لواسان

آبشار برگ جهان

آبشار برگ جهان لواسان در شمال شرقی روستا یکی از جاذبه‌های گردشگری برگ جهان است. این آبشار در مسیر صعود به قله‌های سرسیاه غار(سیاه چال‌ها) قرار گرفته و همچنین مقصد طبیعت‌گردانی است که به قصد پیاده‌روی و کوه‌پیمایی به این روستا عزیمت می‌کنند. ارتفاع آبشار برگ جهان از سطح دریا حدود ۲۲۰۰ متر بوده و مسیر رسیدن به آن یک تا یک ساعت‌ونیم پیاده‌روی از میان کوچه باغ‌ها و سپس از پای کوه تا آبشار است.

آبشار

فاصله تهران تا روستا ۴۰ کیلومتر است. اگر قصد دارید از تهران به‌سمت برگ جهان بروید، می‌توانید از مسیر بزرگ‌راه شهید بابایی، جاده لشگرک، به لواسان بزرگ رفته و از آنجا راه روستای افجه را در پیش بگیرید و به روستای برگ جهان برسید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب بن بست ابرهای شمال اینجاست را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

برترین جاهای دیدنی شهر نور

شهر دیدنی و جذاب نور از دیگر جاذبه‌های پرطرفدار و گردشگری در ایران محسوب می‌شود. شهرهای شم…